Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sunet de frecare cutie de viteza manuala Mercedes-Benz E220 CDI SE

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sunet de frecare cutie de viteza manuala Mercedes-Benz E220 CDI SE

    Salut. Numele meu este Claudiu si va rog din suflet sa imi dati un sfat în următoarea problema pe care o am.
    Am achiziționat un Mercedes-Benz E220 CDI SE,an fabricatie 2014, 47650 MILE (76500KM) reali în bord cu o cutie de viteze manuala in 6 trepte. La apasarea pedalei de ambreiaj in pozitia neutră (pe liber) si în viteza 1,2 si marsalier se aude un zgomot de frecare metal pe metal parcă ar agăța ceva. Acest zgomot este destul de tare auzibil. Am la dispoziție sa returnez mașina care ma costat o sacoșă de bani,în 14 zile. Imi puteti spune va rog din suflet este ceva grav? Ma tot gandesc este un Mercedes de doar 3 ani vechime cu un singur proprietar si cu foarte puțini km în bord. Rog mecanici sau propietari care au intampinat o astfel de problema sa imi zică despre ce este vorba,ma stresez si macin dacă sa returnez mașina sau nu. Multumesc anticipat si astept orice sugestie. Please help!!!

  • #2
    Garantie nu mai are masina ?
    La service ai fost cu ea ?
    Daca masina are cutie manuala , in prima faza trebuie vazut ambreiaj , volanta , rulment de presiune ...

    Comment


    • #3
      Si eventual lichidul de frana daca a fost schimbat la 2 ani ca si el poate pune probleme.Iti da cumva senzatie ca patineaza sau trepideaza cutia?
      Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

      Comment


      • #4
        Sunet de frecare cutie de viteza manuala Mercedes-Benz E220 CDI SE

        Cum au spus si colegii mai sus in ordinea urmatoare : ambreiaj, rulment de presiune, volanta, lichid de frana si verificare tampoane motor si cutie. Daca ambreiajul a ajuns la nituri, a frecat pe volanta si va trebui inlocuita si aceasta. In cazul cel mai usor inlocuiesti doar ambreiajul si rulmentul de presiune. Daca masina este adusa din state, ei nu prea stiu sa conduca cutii de viteze manuale si probabil a tinut ambreiajul patinat de s-a uzat la kilometrajul acesta asa de mic.Stima.


        Sent from my iPhone using Tapatalk

        Comment


        • #5
          Multumesc pentru raspunsurile voastre asa de prompte. Masina tocmai ce a iesit din garantie ,are doar 3 ani garantie,oferita de fabricant,in schimb am 3 luni garantie de la dealerul de la care am luat-o. Provinienta masinii este Anglia si da intradevar sunt dobitoci ca si cei din SUA nu prea stiu sa conduca automobile cu,cutii manuale. Ideea este ca sunt si perioade scurte cand nu face acel zgomot ,dar in mare parte face acel zgomot care se aude foarte tare si cred ca a inceput sa se toceasca ceva acolo fiindca sunetul de frecare cu agatare se aude mai infundat acuma si cate oadata in treapta 1 simt cum nu se duce maneta pana la capat si cand schimb in treapta 2 simt un mic blocaj,in treapta 4-5-6 nu se aude nimic nici cel mai mic zgomot doar la apasarea ambreiajului fara a baga intr-o treapta si in treptele 1,2,3 si mersul inapoi se aude sunetul. Credeti ca ar trebui sa o dau inapoi ??? Inca pot sa o returnez. La service nu am fost ,am de gand sa ma duc sap ce urmeaza la reprezentanta Mercedes sa imi faca o diagnoza . Eu unul mam mirat cum un mercedes cu foarte putini km in bord si foarte tanar sa aiba asemenea probleme imi vine foarte greu sa cred ca sar putea intampla asa ceva. Aveti idee cat costa in Romania schimbarea kitului de ambreiaj la reprezentanta Mercedes? Da cate odata imi da senzatia ca patineaza atunci cand accelerez mai tare, cutia nu trepideaza,de asemenea motorul nu trepideaza nu cred ca sunt probleme cu acele mansoane. Multumesc inca odata pentru raspunsurile voastre
          Last edited by Florin_WES; 04-23-2017, 19:28 PM.

          Comment


          • #6
            Sunet de frecare cutie de viteza manuala Mercedes-Benz E220 CDI SE

            Eu am w204 -2010 cu cca 210k si a trebuit sa schimb volanta din cauza unui zgomot asemanator . Ma costat 820€ tot kitul volanta placa disc si piston
            Last edited by termoadi; 04-23-2017, 22:40 PM.

            Comment


            • #7
              Sunet de frecare cutie de viteza manuala Mercedes-Benz E220 CDI SE

              Am cumparat i montat totul in Italia acum trei saptamani . Placa si Discul vechi nu au uzura decât cca 25-30% iar volanta am gasito cu un joc puuutinel mai mare , pentru mine este ciudat pentru ca fata de cea noua nu are joc mare , dar probabil ca arcurile in interior au patit ceva. Preturile gsite pe România erau sensibil mai ridicate
              Last edited by termoadi; 04-23-2017, 22:43 PM.

              Comment


              • #8
                Termoadi 820€ la reprezentanta Mercedes sau un service auto oarecare? In situatia mea nu cred ca volanta este afectată încă ,deoarece în maneta schimbatorului de viteze nu simt acele zmucituri,trepidatii si nici nu se smucește la plecarea de pe loc ,am doar acel zgomot când schimb treptele 1-2 si 3 si rareori când apas doar pedala de ambreiaj fără să introduc nici o treaptă de viteze.

                Comment


                • #9
                  Pai daca auzi zgomotul respectiv si cand apesi doar pedala fara sa o bagi in viteza e destul de clar ca ai ceva legat de ambreiaj...Poate fi doar rulment/cilindru , pana la volanta sau chit complet.
                  Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                  Comment


                  • #10
                    Am cumpărat prin intermediul amicului mecanic de la un vânzător privat

                    Comment


                    • #11
                      zgomotul nu îmi apărea nici mie mereu doar rareori când apăsam ambreiajul iar smucituri nu am avut ,cât despre vibrații au fost dar nu intense

                      Comment


                      • #12
                        Avand in vedere ca nu e pe toate treptele sa nu fie din timenoria cutiei (tije). Ar fi varianta cea mai ieftina .
                        Coroborat sa zicem cu un suport la cutie mai necajit. Zic si eu.
                        E220 cdi W210, 2001

                        E320 W210, 1997
                        C180 W202, 1994
                        W123 200D, 1978 cu inima de W124


                        Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                        Comment


                        • #13
                          Daca zgomotul vine de la ambreiaj (volanta sau placa) si masina patineaza cateodata , as indrazni sa spun ca nu ajungi cu ea in Romania (doar platforma).

                          Comment


                          • #14
                            Mersi pentru sfaturi. Nu am de gand sa vin cu ea asa in Romania. Am fost la reprezentanta Mercedes din Manchester sau uitat doi mecanici,au condus masina si numai facea acel zgomot,ma rugam sa faca acel zgomot,dupa 20 de minute de condus cu mecanicii prin parcare a început sa faca acel zgomot cu pedala la jumate apasata si schimbatorul de viteze in pozitia neutra. Cum in tara asta nu sunt mecanici doar schimbatori de piese,oamenii vor sa schimbe tot de la volanta kit ambreiaj cilndri placa e.t.c Mi-au facut o factura de 2680£. Nu sunt nebun cu capul sa le dau atâția bani la nebunii astia din porumb. 😂😂 Am contactat alte service-uri autorizate si am scos-o la 1290£ . Toate componentele vin de la producatorul LUK . Ce stiti de acest producator,fabricant? Au piese de calitate ? Tin sa mentionez ca imi da garantie doar 1 an de zile,foarte ciudat pana si la un fier de calcat fabricat in Taiwan si terminat in China pe vapor primesc 2 ani garantie... Spuneți-mi va rog frumos ce știți de acest producator LUK? Mulțumesc mult

                            Comment


                            • #15
                              Luk si Sachs sunt acelasi producator , mai gasesti la kit complet , componente diferite volanta Sachs cu ambreiaj Luk.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF