Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme Bord

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Iara mi-a aparut problema,cu edc-ul ma gandeam sa ma apuc sa desfac toate mufele si sa le curat,tu cand ai umblat la calculoatoare ai scos si mufele?
    Sa desfac orice mufa gasesc la motor,o fi bine asa? Sa scot bornele? Ce imi recomanzi?
    Solutia folosita WD40,cand am fost la service mi sa spus ca dupa ce le curat trebuiesc suflate cu aer,dar din pacate nu am,o fi o problema?
    Last edited by Riddick; 12-03-2010, 09:52 AM.

    Comment


    • #17
      Fratzilor spray-ul de contacte nu e panaceu universal . Schimba cip eepromul de pe ceasurile de bord ( aproximativ 100 epuroi )
      Last edited by king kong; 12-03-2010, 13:42 PM. Reason: corectare
      Diagnoza auto computerizata multimarca si dedicata Mercedes inclusiv camioane in Piatra Neamt . 0721837428

      Comment


      • #18
        Pai la banii astia imi iau bord cu totul!
        My past cars: 1982 W123 2.0D, 1982 W123 2.8 Dual-Ram Automatic, 2000 W210 4.2 V8 E420 Automatic, 2002 W203 2.0D C200, 1986 W460 2.5D "G"-ul, 2003 W163 ML320 Automatic US, 2000 W168 A140

        Comment


        • #19
          Originally posted by amortizor View Post
          Pai la banii astia imi iau bord cu totul!
          Sau mai bine , daca gasesti la pretul asta .
          Diagnoza auto computerizata multimarca si dedicata Mercedes inclusiv camioane in Piatra Neamt . 0721837428

          Comment


          • #20
            Am aceeasi problema. Dupa o spalare exterior nu mai arata nici un martor de bord, desi in exterior totul functioneaza: lumini, semnalizatoare, avarii...
            Ati mai rezolvat ceva?

            Comment


            • #21
              Nu pot sa trimit imaginea altfel.
              Valva regulatoare de care m-ai intrebat pe PM arata asa: (vezi atasat)
              Attached Files

              Comment


              • #22
                Da,multumesc frumos,ne auzim.

                Comment


                • #23
                  revin dupa un milion de ani cu rezolvarea. Am schimbat oglinda sparta de pe drepta si si-a revenit bordul. Penibil nu? se pare ca avea o continuitate prin fiirul de incalzire al oglinzii, sau ma rog m-a vazut Dumnezeu si a zis sa nu ma mai chinui.
                  My past cars: 1982 W123 2.0D, 1982 W123 2.8 Dual-Ram Automatic, 2000 W210 4.2 V8 E420 Automatic, 2002 W203 2.0D C200, 1986 W460 2.5D "G"-ul, 2003 W163 ML320 Automatic US, 2000 W168 A140

                  Comment


                  • #24
                    Salut baieti am si eu un w203 2005. Am o problema la ea la bord nu mai merge nimic am toate erorile posibile aprinse ai din cand in cand mai diapar din ele. Am fost la mercedes si mi-au spus ca s-ar putea sa am un fir rupt. Voi ce sfaturi imi puteti da multumeac

                    Comment


                    • #25
                      Salut. Am si eu o problema cu bordul la un w170 cdi automat. Indicatorul turometrului nu functioneaza. Intentionez sa desfac bordul pentru a schimba un bec ars. Imi poate da careva niste sfaturi cu ce ar trebui sa verific? Nu stiu ce ar putea determina defectiunea turometrului. Am sa curat si contactele insa daca a mai avut careva aceeasi problema si a rezolvat-o, imi poate spune si mie cum a facut?
                      Mersi.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF