Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mercedes C 200 (cl203) sport coupe

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mercedes C 200 (cl203) sport coupe

    Salut,
    Ca nou posesor am o groaza de intrebari. Se poate monta gaz? În afara de 225/45/17, ce anvelope se mai pot folosi? Cam ce consum are in oras (cutie automata)?... etc.
    Last edited by Florin_WES; 03-11-2017, 00:54 AM. Reason: Reguli generale de postare!

  • #2
    Salut,

    Tipul de anvelope ar trebui sa le gasesti pe masina sau in cartea masinii.

    Consumul este definit de stilul de conducere si trafic. In principiu, in oras 11l, in afara 8l.
    Last edited by Florin_WES; 03-11-2017, 00:58 AM.

    Comment


    • #3
      E tare de tot partea cu gazul nerecomandat. Vb din experienta ?

      Trimis de pe al meu HTC One_M8 folosind Tapatalk

      Comment


      • #4
        Originally posted by vegeftw View Post
        E tare de tot partea cu gazul nerecomandat. Vb din experienta ?

        Trimis de pe al meu HTC One_M8 folosind Tapatalk
        Ok, scuze atunci.
        PUNE GAZ! E BESTIAL!

        Comment


        • #5
          Poti pune gaz fara probleme, eu am instalatie BRC si am mers 100.000 de km in 2 ani si ceva, nu am probleme de la GPL. Motorul trage foarte bine desi are 315.000 de km. Daca montezi Gpl, monteaza o instalatie buna, cunoscuta, ai de unde alege! Dar mare atentie conteaza destul de mult si service-ul unde o montezi, trebuie sa fie buni si sa fi montat instalatii gpl pe mercedes. Gasesti discutiile pe forum aici.
          Consum Gpl 10% extrauban si 12%-13% urban in Bucuresti.
          Recomand schimare filtru de ulei si ulei de motor la 10.000 de km.
          Last edited by Florin_WES; 03-11-2017, 01:00 AM.

          Comment


          • #6
            @crazyady: discutia despre gaz este una lunga si tine de exeperienta fiecaruia.
            Unele motoare suporta bine gaz altele nu. Tu esti un caz fericit ca nu ai zapacit motorul.
            Eu personal am zapacit o Skoda Fabia cu gazul (instalatie noua Tomasetto, la service renumit), a mers bine 2 ani..apoi am refacut motorul.

            Cat despre montaj gaz pe Coupe......

            Comment


            • #7
              Mercedes C 200 (cl203) sport coupe

              @ Misu C.
              Tocmai, aici vorbim de motoare pe benzina Mercedes care suporta fara probleme Gpl-ul [emoji2].
              Nu putem compara mere cu prune, adica motoarele de la Mercedes cu motoarele din grupul VAG. Motoarele VAG zilele acestea, in opinia mea sunt mai slabe decat cele de Opel care nu sunt foarte reusite. Renault este mult peste VAG ca si fiabilitate [emoji38], vezi motorul de 1.5 dci preluat si de Mercedes.
              Colegul care a initiat topicul a pus niste intrebari cat se poate de firesti. Nu ar fi singurul MB coupe care ar avea Gpl. Am mai vazut prin Bucuresti. Stima.


              Sent from my iPhone using Tapatalk

              Comment


              • #8
                Originally posted by iulmaf View Post
                Salut ! Ca nou posesor am o groaza de intrebari.....se poate monta gaz?...in afara de 225/45/17,ce anvelope se mai pot folosi.?
                Mai poţi folosi: 205/55R16
                Mercedes CL 200 Kompressor
                Mercedes C 180 Kompressor

                Diamonds are forever. Mercedes-Benz is working on it.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Misu C. View Post
                  @crazyady: discutia despre gaz este una lunga si tine de exeperienta fiecaruia.
                  Unele motoare suporta bine gaz altele nu. Tu esti un caz fericit ca nu ai zapacit motorul.
                  Eu personal am zapacit o Skoda Fabia cu gazul (instalatie noua Tomasetto, la service renumit), a mers bine 2 ani..apoi am refacut motorul.

                  Cat despre montaj gaz pe Coupe......
                  Problemele pe care le-ai avut pe Skoda nu cred ca erau din cauza gazului. Erau din cauza masinii de duzina. Aici vorbim de un motor Mercedes, totusi.

                  Comment


                  • #10
                    Eu fac parte din categoria kompresspr cu gpl. Tind sa spun ca masina are instalata o instalatie veche din 2008 e cam de kk**o dar merge ceas motorul. 50000 de km am facut doar eu din 2015 pana acuma si repet motorul e in mintile lui si in parametri (detin star stiu sa citesc valorile si au fost verificate si de altii mai priceputi!).
                    Uneori ar trebui mai multa atentie la unele afirmatii si mai ales in necunostinta de cauza.
                    Last edited by Florin_WES; 03-11-2017, 01:04 AM.
                    Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                    Comment


                    • #11
                      Bã stii care e treaba, voi ãștia mai vechi pe forum și mai cu motz le știți pe toate. Sunteți semi-zei in MB iar tot ce ziceți voi este bine și restul sunt prosti.
                      Broscutzo, cand o sa accepți ca nu am fãcut o afirmație ci mi-am dat cu pãrerea la o întrebare pusã de un coleg? Sau, poți sa faci diferența dintre o afirmație și o pãrere?
                      Îți spun eu, nu poți! Dacã puteai știai sa respecți PÃREREA cuiva. Iar dacã acel cineva are o pãrere greșita , arãta-i ca nu este așa și fii moderat totuși pentru ca nu deții adevarul absolut și nici nu ești vreun etalon.

                      In încheiere rãmân la ideea ca a pune gaz pe Mercedes este o ipocrizie.
                      Ne place MB dar vrem sa consume cât un Tico.
                      Bãieți, pe când piese de Dacia adaptate la MB? Hai ca e mai ieftin la Dacia.

                      Comment


                      • #12
                        Dacă vreți să ajutați pe cineva, ajutați! Restul discuțiilor, pe privat.
                        Regulament general Club Mercedes.

                        Comment


                        • #13
                          Hai sa ma bag si eu in discutie, pentru ca, probabil sunt cel mai vechi pe aici... Am vechime. Si am vechime si pe GPL, motor 1.8, simplu... Am personal peste 100k cu masina, fara niciun fel de problema (instalatia a fost montata in 2007 in Italia). Masina se apropie de 400k... Care e problema? Ce s-a stricat la motor? De la GPL... Nimic!

                          Si DA, Vreu sa imi consume cat mai putin, adica sa merg cat mai ieftin. Care e problema? Crezi ca nu mi-am permis sa umblu la fel de mult cu V8 de 5 litrii? Dar ar trebui sa fiu nebun sa bag benzina cand GPL-ul e la juma`de pret! Au trecut vremurile cand toti judecau gazul dupa experiente cu Dacia 1300/1310!
                          W123 280E Blue Green Metallic

                          W126 280SE Champagne Metallic
                          W126 280SE Black Blue Metallic
                          W126 500SE Lapis Blue Metallic
                          W126 500SE Midnight Dark Blue

                          W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                          W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                          Comment


                          • #14
                            Topicul nu mai reflecta cu nimic intrebarile puse de initiator, care, de altfel, nici nu a mai intrat pe aici.
                            Rog initiatorul sa faca alt topic, daca mai doreste.
                            Se inchide prosteala asta!
                            Last edited by Zeus; 03-11-2017, 20:29 PM.

                            https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                            Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                            Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF