Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ceasuri bord w203-2001

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ceasuri bord w203-2001

    Daca bine imi amintesc regulile, fiecare "poveste" noua, cere topic nou.
    Vreau sa schimb ceasurile de bord de pe 203-2001 cu ceva cu mai putin portocaliu, din cate am inteles se potriveste cel de pe modelul din 2004 dar nu as da banii pe el pana nu sunt 100% sigur.
    Presupunand ca se poate, vreau sa-l modific pe cel din 2004 si sa-i pun lumini mai stralucite, probabil plasma gauges de la MoMan. Din pacate MoMan nu fac decat pentru w203 2004-2007.
    Are cineva habar?
    Mersi!

  • #2
    Se practica luarea unui bord de W209 plus multe alte elemente necesare pentru acest swap, si consider ca nu merita efortul. Este implicata multa munca cu STAR-ul, bordul de W209 trebuie resetat inainte de montare, imperecheat cu masina, indicatorul de rezervor nu va functiona corect din motive de senzori de alt tip, dupa montare bordul va indica 999999km, etc. Totul e rezolvabil, dar pe bani si in timp...

    Eventual lanseaza o intrebare (in engleza...) lui MoMan, poate face ceva extra pentru tine. Eu am lucrat cu el in trecut pentru W124 si de curand am mai lansat o comanda pentru alt W124, dar e vorba de produse stock.

    Bordurile de W203 ar fi interschimbabile fizic intre W203 pre-facelift si facelift (din cate am citit pe forumurile externe), dar anumite chestii nu vor functiona corect si altele deloc, deci treaba nu este plug and drive.




    Dragos
    Last edited by Heavy D.; 02-22-2017, 13:20 PM.

    Comment


    • #3
      Citisem pe un forum din Germania, cat am reusit sa pricep, ca ar merge perfect bordul de 203 2004>2007, singura problema fiind ca nu va arata corect km parcursi. Dar cum nu-s tocmai expert in limba lor...
      Nu vreau sa ma complic cu 209, vreau bordul de facelift de la 203.
      I-am scris acum 2 zile dar inca nu a raspuns.
      Oricum e posibil sa renunt, cei de la Mercedes au cerut 4200 ron pentru ceasurile de bord. Mi se pare absolut aberant.
      Mersi pentru raspuns.

      Comment


      • #4
        Bordul de facelift nu va functiona corect. Partea de display electronic nu va functiona, nu vei avea afisata frecventa de moment a tunerului, nu vei putea rasfoi in meniul masinii, nu vor functiona comenzile de meniu de pe volan.


        Legat de pret, e plin ebay-ul de borduri de W203 facelift, preturi incepand cu 50 Euro.




        Dragos

        Comment


        • #5
          Inteleg.
          Cei de la MoMan nu vor sa faca pentru acest model de bord, cica ar fi prea complicat... I-am sunat ieri.
          Comenzile de pe volan nu ma prea intereseaza, functia de telefon mi-e inutila, volumul e iar inutil, am pus sistem audio Alpine, player, boxe, bass si telefonul se conecteaza direct la player.
          Pentru meniu nu exista posibilitatea de a... adauga ceva modul? Chiar daca nu legat de volan. Oricum si volanul urmeaza sa fie inlocuit asa ca...

          Comment


          • #6
            Bun! Din ce spun nemtii, se poate schimba lejer, cu mici probleme.
            1) Daca nu e nou, nu il poti imperechea cu masina si nu vei avea ODO cu km reali ai masinii.
            2) Trebuie schimbata pozitia la cateva fire, pentru a avea afisarea corecta a benzinei din rezervor, sau trebuie sonda de facelift.
            Cica in rest va merge tot.
            In cateva zile ajunge la mine modelul de facelift si il voi duce la montat. Daca merge, e brici, daca nu... asta e. Am gasit unul cu 40 de lire deci paguba nu e... Cel putin imi omor piticul de pe creier.
            Va tin la curent, poate va fi de folos pentru cineva.

            Comment


            • #7
              Salut. Pentru un w203 din 09.2002 se potriveste clusterul si consola cu audio 20, sau e aceeasi poveste cu display.ul electronic? Se pot face modificarile?
              Multumesc

              Comment


              • #8
                Bun!
                Am montat ceasurile de facelift si totul merge. Meniul e functional, etc.
                Unica problema e ca nu-mi arata corect benzina.
                Uneori arata ca e gol, alteori ca e plin si alteori ca e unde trebuie. Asta mai am de rezolvat.
                Nu stiu exact cum, daca cineva stie... apreciez ajutorul.
                Pot spune ca arata foarte bine cu ceasurile noi, de 100 de ori mai bine decat cu... jucaria aia originala.

                Comment


                • #9
                  Salut! Ai PM!

                  Comment


                  • #10
                    Ridic puțin acest topic cu o întrebare @HeavyD: ce presupune mai exact schimbarea ceasurilor de bord la W203 cu cele de W209?
                    sunt totuși interesat sa fac schimbarea asta.

                    Mulțumesc!

                    Comment


                    • #11
                      Poți sa ne dai poze înainte si dupã? Și puțin mai multe detalii

                      Comment


                      • #12
                        Buna seara !


                        @Misu C.:



                        Tot ce pot sa fac pentru tine este asta:


                        Hallo zusammen. Da mir das alte KI vom VorMopf nicht gefallen hat habe ich als erstes ein KI vom W203 Mopf bei Ebay gekauft. Eingebaut und wollte es Codieren.…




                        Si pentru eventuale setari:


                        Tachojustierung & mehr beim Tacho-Team, europaweit einziger TÜV- und WMS- zertifizierten Fachbetrieb. ➜ Hier finden Sie Informationen & Services.





                        Te ajuta daca stii germana, plus ca poate vine si ceva feedback de la redknee.





                        Dragos

                        Comment


                        • #13
                          Colegul Mishu nu mai are masina din pacate...
                          Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                          Comment


                          • #14
                            Eu am cumparat un bord cu ceasuri identic cu al meu (CL203) asadar varianta sportcoupe, acelasi an de fabricatie(2001), aceeasi motorizare(1.8l)....rezultatul e total functionabil, doar 2 defecte:
                            1.nu indica numarul de kilometri (pe cel vechi aveam in jur de 178.000 km)!
                            2.acul de la benzina nu indica nimic, sta jos...spune ca trebuie sa alimentez!
                            Acum intreb pe cei care se pricep: trebuie programare? daca da, cu ce mai exact? poate gasesc la oferta ceva....fara sa trec pe la mercedes...

                            Comment


                            • #15
                              Vad ca acest topic e uitat de lume....in concluzie......nu cumparati ceasuri de bord chiar daca este identic cu motorizarea, anul si tipul automobilului pentru ca nu sunt plug in play ....deci obligat fortat trebuie reprogramare!!!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF