Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

cutie manuala A170

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Dupa cum ai citit, eu am valvoline.Eticheta nu se lega in nici un fel de marca MB, dar ....merge.
    Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
    https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

    Comment


    • #62
      Ceau,am o problema cand schimb vitezele se aude un scartait in treptele 2 3 4
      cand apas ambreiajul ,(zgomotul nu se aude cand apas ambreiajul si e scoasa din viteza),se aude destul de puternic ca si cum ar fi ceva neuns ,metal pe metal.Am uns cele doua cabluri ce intra in cutie dar fara rezultat.multumesc

      Comment


      • #63
        Deci pana la urma ca sa umbli la ambreiaj/cutie trebuie dat jos si motorul sau nu?

        Comment


        • #64
          Nu neaparat, se poate scoate cutia si cu motorul pe masina, dar si in cazul asta trebuie coborat motorul, desfacuta partea din stanga a cadrului, etc.
          Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

          Comment


          • #65
            Interesante si utile discutiile ! apropo cutiile vin de la diesel la benzina sunt la fel ? eu nu am probleme cu cutia doar iarna intra mai greu la rece si de doi ani i-am bagat atf 2 ulei rosu si schimba super.Colegii care au avut necazuri cu cutiile le-ati scapat fara ulei ? cam la cati km au cazut ? Un prieten din piatra neamt cu a 170cdi an 2002 are 500.000km cutie e ok la ambreaj nu a umblat doar la un injector si compresor de clima
            diagnoza reparatii mb dezmembrari auto

            Comment


            • #66
              Am desfacut si eu la mine cutia de viteze si am gasit un rulment spart...I-am comandat pe amandoi si mi-au venit sub alt cod (A0089814925).

              Rulmentii care mi-au venit sunt capsulati (ca cei din forumul asta- http://www.aclassinfo.co.uk/mypage.59.htm)

              Intrebarea mea e daca ii las asa cum sunt sau le dau camasa aia albastra jos...

              Cei care mi-au vandut rulmentii au zis sa ii las asa ca au vaselina lor ca din cauza asta au schimbat codul ca nu erau capsulati si nu ajungea uleiul la ei si se spargeau

              Comment


              • #67
                Salutare
                Lasa rulmentii asa cum i-ai cumparat.
                Eu ma ocup cu reparatii cutii de viteze si am observat ca rulmentii cu bile capsulati rezista mai mult in cutia de viteze decat cei fara etansare.
                Explicatia e ca nu ajunge pilitura din ulei asa usor la cimentajul bilelor.
                Pentru intrebari referitoare la cutii de viteze sau costuri de reparatie va pot raspunde pe forum sau la 0746127271

                Comment


                • #68
                  Salutare si multa sanatate in noul an! Sunt nou posesor de a classe si as avea nevoie de putin ajutor. Am cumparat masina de aprox. o luna cu ambreiajul defect. Aici unde locuiesc am incercat sa duc masina in service dar am fost refuzat cand au auzit ca e vorba de a classe. Un singur service din 5 a acceptat sa o repare dar costurile se ridicau undeva aproape de 1500 euro. Bun... m-am documentat si am hotarat sa schimb eu ambreiajul. L-am schimbat ... toate bune si frumoase acum masina merge. Problema este ca aud un zgomot puternic doar in frana de motor, la decelerare in treptele 1, 2 si 3 mai ales. Zgomotul este un huruit de rulment si sunt convins ca vine de la cutie. Rugamintea mea este daca ma poate ajuta cineva cu toate codurile rulmentilor din cutie precum si numarul de bucati pentru fiecare cod, eventual si ceva coduri pentru alte piese care ar fi bine sa le schimb daca tot desfac cutia, simeringuri, saibe, plastice, etc. Am hotarat intai sa adun toate piesele si doar apoi sa ma apuc sa dau cutia jos, deocamdata merge asa... Numarul VIN este WDB1680081J169795. In speranta ca voi fi ajutat va multumesc anticipat.
                  Last edited by kentblue; 01-10-2014, 13:09 PM.

                  Comment


                  • #69
                    Te pot ajuta eu , ma gasesti la 0726127271.

                    Comment


                    • #70
                      Scuze. Am tastat gresit nr de telefon . 0746127271 e cel corect

                      Comment


                      • #71
                        Aceasta problema am avut-o si eu.Este o problema de clase A,trebuie sa mergi la un mecanic BUN care pricepe,sa-ti dea cutia jos si sa-ti schimbe cei5 rulmenti cu ace din cutie. Facea o rumoare in viteza a4 si a5.Dupa multi km (130000)se uzeaza acesti rulmenti din cutia de viteza

                        Comment


                        • #72
                          problema

                          stie cineva unde pot gasi pinioane si alte componente ale cutii?

                          Comment


                          • #73
                            Salut!
                            Gasesti ce-ti trebuie dupa codul original al piesei, la magazine de specialiate sau reprezentanta Mercedes-Benz.
                            Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                            Comment


                            • #74
                              Pff aceiasi problema sI la mine..stie cineva un cost total al acestor rulmenti,?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF