Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Faruri w168 1.4

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Salutare tuturor. Avand aceeasi nemultumire, eu mi-am pus pe faza scurta H7 de la Philips +30% lumina galbena, iar comutatorul de bataie al farurilor il tin pe pozitia 2. Parca e ceva mai bine...
    W168 or nothing!

    Comment


    • #17
      Intrebare rapida: daca "rotita" de reglare a oglinzilor (rotita de la faruri) e rupta, mai pot sa le reglez cumva? :lel:
      Cand eram mic aspiram la inalt ... acum sofez prin cratere lunare.

      Comment


      • #18
        Originally posted by Nedved View Post
        Sau uita=te la astea
        Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.


        https://www.youtube.com/watch?v=iPjiqGr-KhE
        La ce pret au cele de pe olx cumpar far de fl clar si nu mai trebuie sa schimb becurile deci foarte scumpe cat despre a 2 problema a pus-o si un comentariu la video daca te opreste rar....ce le zici??👍ms de info

        Comment


        • #19
          Originally posted by Crb View Post
          Intrebare rapida: daca "rotita" de reglare a oglinzilor (rotita de la faruri) e rupta, mai pot sa le reglez cumva? :lel:
          Nu! Nu mai poti regla distanta!
          Cea mai ieftina metoda de a capata un plus de lumina, ar fi un polish profesional pentru farurile ingalbenite. Dar nici asta nu tine mai mult, dupa ceva timp se matuiesc din nou.
          Asa ca, recomand faruri noi, de facelift sau prefacelift. Mai exista si varianta dezmembrari, atentie insa, sa nu nimeriti faruri de "Anglia".
          Last edited by Zeus; 02-27-2016, 17:00 PM.
          Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

          Comment


          • #20
            Eu am facut singur un polish mai in toamna si s-au simtit diferentele. Nu stiu cat tine dar momentan inca-s in stare buna farurile. De mentionat ca am aplicat si o pelicula de lac pentru protectie (imi era mai comod decat sa caut folii).
            Cand eram mic aspiram la inalt ... acum sofez prin cratere lunare.

            Comment


            • #21
              Salut,

              S-a ars un bec de pozitie, si ambele becuri de la nr. de inmatriculare, am comandat altele soclu w5w. Se poate schimba pe la motor sau trebuie dat farul jos pt. cel de pozitie? Beculetul ars e pe partea dreapta unde e borcanul cu antigel.

              Multumesc.
              Service romanesc de prima mana :
              - Cât mã costã reparația mașinii?
              - Ce problemã are?
              - N-am cea mai vagã idee.
              - 843 lei și 50 bani!

              Comment


              • #22
                Eu le-am schimbat ambele cu farurile pe maşină. Prima dată m-am chinuit ceva dar se rezolvă simplu cu o oglinjoară, până te prinzi ce şi cum. Dacă tragi mufa afară de la becul de fază lungă ai mai mult loc.

                Recomand să te uiţi cu oglinda să fie băgat / împins cum trebuie la loc. Altfel rişti să afumi / topeşti pe acolo.

                Nici datul jos nu-i mare lucru. Desfaci bara pe partea aia şi o scoţi puţin în afară. Are nişte cleme. Eu l-am dat jos că nu-mi mai mergea reglajul şi nu ştiam ce are. S-a rezolvat cu o bucată de mănuşă de latex. Dar e aiurea reglatul după aia. Trei nopţi la rând am tras de el că l-am împins prea în spate de partea de jos şi bătea jumate faţă de stângul.

                Eu zic să încerci pe la motor prima dată. Dacă eu am reuşit e clar că se poate.
                Fosta: W168 A160 '99 Benzină
                Actuala: W169 A200 '04 Benzină
                Urmează: Dacia 1300 '74

                Comment


                • #23
                  Am reusit sa schimb becul de pozitie pe la motor fara sa dau farul jos, n-a iesit asa usor am reusit pana la urma cu un cleste sa l scot, l-am impins bine inapoi am verificat si acum functioneaza.
                  As vrea sa le schimb si pe alea de la faza scurta ca is slabe.
                  Mersi Gruiarew pt. sugestii.

                  Trimis de pe al meu SM-T116 folosind Tapatalk
                  Service romanesc de prima mana :
                  - Cât mã costã reparația mașinii?
                  - Ce problemã are?
                  - N-am cea mai vagã idee.
                  - 843 lei și 50 bani!

                  Comment


                  • #24
                    Alea le schimbi pe la roată. Virezi spre interior și ai suficient loc.

                    Dar să te uiți atent să le pui bine în soclu și mai ales să nu miște. Și mai ales să nu pui mâna pe ele.

                    Recomand Osram Silverstar.
                    Fosta: W168 A160 '99 Benzină
                    Actuala: W169 A200 '04 Benzină
                    Urmează: Dacia 1300 '74

                    Comment


                    • #25
                      M-am uitat la roata si nu se poate desface, masina ii din 04. 2001 cred ca de-aia, iar pe la motor cred ca e dificil de schimbat ca is mai jos.
                      La Osram silverstar +60 sau la Narva Range Power+ 50 m-am gandit.


                      Trimis de pe al meu SM-T116 folosind Tapatalk
                      Service romanesc de prima mana :
                      - Cât mã costã reparația mașinii?
                      - Ce problemã are?
                      - N-am cea mai vagã idee.
                      - 843 lei și 50 bani!

                      Comment


                      • #26
                        Nu ştiu atunci. Am presupus că ai ca mine W168. Modelul ce-l am eu are uşă de vizitare în apărătoarea de noroi.
                        Fosta: W168 A160 '99 Benzină
                        Actuala: W169 A200 '04 Benzină
                        Urmează: Dacia 1300 '74

                        Comment


                        • #27
                          Si eu am W168 ca si tine numai ca nu toate au usa de vizitare in aparatoarea de noroi.
                          Se rezolva oricum la electrician numai sa imi iau becuri h7. Merg pe Osram Silverstar am gasit cu 52 de lei.
                          Service romanesc de prima mana :
                          - Cât mã costã reparația mașinii?
                          - Ce problemã are?
                          - N-am cea mai vagã idee.
                          - 843 lei și 50 bani!

                          Comment


                          • #28
                            M-am uitat la roata si nu se poate desface
                            Salut!
                            Confirm faptul ca nu toate au usita in carenaj. Am luat si eu un carenaj din dezmembrari si nu avea usita, era decat desenata. Numa' ca eu m-am apucat si am dus treaba pana la capat . Pe stanga se schimba mai usor becurile, daca scoti vasul cu lichid pentru parbriz.
                            Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                            Comment


                            • #29
                              Am luat Osram NBU +110%. Am dat pe ele 70 lei, le-am prins la reducere. Acum sa vad cum le montez m-am uitat la far pe la motor si nu vad nimic acolo

                              Service romanesc de prima mana :
                              - Cât mã costã reparația mașinii?
                              - Ce problemã are?
                              - N-am cea mai vagã idee.
                              - 843 lei și 50 bani!

                              Comment


                              • #30
                                Sincer, nu ştiu. Cred că dai frumos farul jos. Altfel n-am idee pe unde bagi degetele. De aceea am şi zis de fereastra de la roată. La a mea n-am loc pe sus pentru cele de faza scurtă.

                                Să le reglezi te rog. Îs foarte tari şi deranjează maxim. Eu le-am scos că mă deranja pe mine reflexia din inducatoare.

                                A, să nu uit. Aşteaptă-te să te ţină un an.
                                Fosta: W168 A160 '99 Benzină
                                Actuala: W169 A200 '04 Benzină
                                Urmează: Dacia 1300 '74

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF