Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Farurile xenon merg schimbate cu cele simple?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Offtopic

    Desi e putin offtopic, doresc sa impartasesc si eu parerea in legatura cu farurile de pe e-class w211 si w211 facelift. Prima oara am avut un e200 CDI din 2004. faruri cu halogen, becuri H7 parca. Se vedea foarte prost, nu mai zic pe ploaie.
    Anul trecut mi-am achizitionat un E320 face-lift din 2007 Avantgarde cu faruri Bi-Xenon din fabrica. Vroiam foarte mult sa reusesc sa vad noaptea.
    Spre surprinderea mea, nici o diferenta. Initial m-am gandit ca ar fi consumate becurile.
    Am achizitionat 2 becuri D1S Philips XenStart noi, care m-au costat aproximativ 200E. O imbunatatire cu 15-20%. Atat!
    Imi pare rau sa spun asta, imi iubesc masina, imi place foarte mult, dar din pacate, farurile sunt la pamant. Multumesc totusi ca am Loganul 1.5 DCi cu faruri
    made in RO care vad foarte foarte bine noaptea. Dar mi-ar fi placut totusi sa fi existat o solutie la aceasta problema.

    Comment


    • #32
      Faruri w211 facelift

      Știu cã au fost discuții pe aici cu înlocuirea farurilor xenon cu halogen ....deci se poate?? Ca am schimbat si becurile și calculatoarele și nu vãd mai deloc.....mi se formeazã umbrã de la mașinile din spate.....asa ceva nu e normal....
      Știu cã era cineva pe aici cu o soluție minune ...sã se înlocuiascã lupele sau ... oglinda din spatele xenonului ...a reușit cineva asta???

      Comment


      • #33
        Originally posted by W211ruf View Post
        tiu cã au fost discuii pe aici cu înlocuirea farurilor xenon cu halogen ....deci se poate?? Ca am schimbat si becurile i calculatoarele i nu vãd mai deloc.....mi se formeazã umbrã de la mainile din spate.....asa ceva nu e normal....

        tiu cã era cineva pe aici cu o soluie minune ...sã se înlocuiascã lupele sau ... oglinda din spatele xenonului ...a reuit cineva asta???


        Ai lupele arse, ori le inlocuiesti, ori le scoti si le duci la cromat.
        Ca sa explic putin oglinda din interiorul lupei unde becul de xenon emite lumina, iar aceasta oglinda o reflecta prin lentila lupei, se arde de la caldura degajata de bec in timp.
        Aceasta problema este foarte des intalnita si la alti producatori auto Bmw e46 este cunoscut pentru aceasta problema la farurile originale cu bi-xenon din fabrica. Bmw-ul a schimat vreo 3 producatori de faruri din cauza acestei probleme. La ei lupele tineau foarte putin 2-3 ani fata de Mercedes.
        La fel si la Ford Mondeo MK4 cu bi-xenon si facelift, dupa 200.000 de km noaptea nu iti dai seama daca ai becurile aprinse sau nu. Sunt multi producatori auto Audi, VW, Toyota etc. care au aceasta problema mult mai des decat Mercedes.


        Sent from my iPhone using Tapatalk

        Comment


        • #34
          Eu am un far nou oem pe masina si unul din 2002 de cand e fabricata...Diferenta e de cel putin 50% mai multa lumina la farul nou.Vorbim de w211 bixenon din fabrica.
          P.s.:si praful depus pe oglinda externa din fata lupei influenteaza foarte mult!
          Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

          Comment


          • #35
            farurile xenon merg schimbate cu cele simple?

            Salut,am un prieten ce si-a schimbat farurile Bi-Xenon oem din cauza asta cu cele EVO aftermarket luate de pe ebay,sunt foarte bine ansamblate,liniile lupelor bine definite pe perete si redau pe asfalt o lumina surprinzator de buna chiar si pe ploaie!
            Last edited by andrei.tba; 11-10-2016, 14:23 PM.

            Comment


            • #36
              @ andrei.tba
              Normal ca dau lumina buna pentru ca sunt noi. [emoji38] problema este cat vor tine lupele.


              Sent from my iPhone using Tapatalk

              Comment


              • #37
                Deja le are de 2 ani si nu dau semne de slabiciune,nici un bec schimbat pana acum!

                Comment


                • #38
                  La mine am pus odata cu farul nou am pus si toate becurile noi in ambele faruri.Totul in cutie cu sigla MB pe ea.Dar oricum si cu farul vechi se vede destul de bine noapte si pe ploaie la fel tinand cont ca eu plec dimineata la 4 si ma intorc noaptea...Cred ca se poate rezolva si cu lupele la un profesionist si o curatare de far.
                  Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                  Comment


                  • #39
                    Ai dreptate broscuta ! si eu am farurile originale bi-xenon ,le-am dus la polishat la curatat si merg la fel ca si noi vad foarte bine si o lumina foarte puternica probabil la fel trebuie curatate ingrijite si cu siguranta vor vedea la fel de bine si celelalte !

                    Comment


                    • #40
                      Salutare, cum se poate regla inaltimea la fascicolul de lumina la farurile xenon din fabrica? La mine lumineaza ok, doar ca se autoregleaza putin prea jos.

                      Trimis de pe al meu SM-N9005 folosind Tapatalk

                      Comment


                      • #41
                        Salut, la far ai suruburi de reglaj pentru inaltime si orientarea stanga dreapta. Aceasta operatiune se face in service cu aparatul pentru reglarea farurilor. Periodic se face aceasta verificare si in reprezentantele Mercedes gratuit.


                        Sent from my iPhone using Tapatalk

                        Comment


                        • #42
                          Mersi mult. O sa solicit reglajul farurilor, urmeaza sa trec pe la service pentru inlocuirea lichidului de frana. Sarbatori fericite.

                          Trimis de pe al meu SM-N9005 folosind Tapatalk

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF