Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfaturi pentru Achizitie 170 cdi 2000..2001..

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfaturi pentru Achizitie 170 cdi 2000..2001..

    Buna seara...Va salut si eu. Sunt probabil cel mai nou membru al forumului si v-as ruga mult daca ma puteti ajuta cu ceva pareri.
    Doresc sa achizitionez si eu o masinuta si nu mi-ar place f mica gen...vw polo...si in plus mi s-a pus pata ff tare pe a klasse 170 cdi ! Pe toti prieteni mei asa zisi cunoscatori pe care i-am intrebat ori nu stiau mare lucru despre masina.. ori ziceau ca au auzit de la mecanici ca-s "pacatoase" se strica.. is scumpe piesele s.a. si toti imi recomandau vw...ca e cel mai usor de intretinut.. insa ma incapatanez sa cred ca un mercedes s-ar strica asa usor.... desi sunt convins ca la 200.000 de km cum sunt acuma la vanzare... ar putea aparea probleme, iar la urma urmei in fiecare masina investesti la un moment dat in piese.
    As dori daca se poate niste pareri sincere de la posesori. Daca sunteti multumiti sau nu, daca e mai recomandabil un golf sau un polo.Multumesc anticipat !

  • #2
    detin aceasta masina, si nu am cuvinte decat de lauda, are un consum de 7% in oras, si 4.2% extern. daca esti hotarat sa o achizitionezi, cauta modelul avantgarde, este aproape full la dotari. Iar in privinta pretului la piese, sa iti zic pe scurt: 4 telescoape, ulei(motor + cutie) + filtre (toate), brate, pivoti, si absolut tot ce inseamna bucse, placute + tamburi si foarte multe alte piese aproximativ 1400 lei. mentionez ca bucsele erau fabricate de o firma care echipeaza doar mercedesuri. iar restul pieselor au fost de calitate, nu am luat ce era mai ieftin, nu era cazul, m-ar fi costat 9-10 milioane in acest caz. de 2 ani merg cu ea si nu am nici o problema. este extraordinar de fiabila, si poti gasii si varianta cu trapa care se decoperteaza, este super vara distributia este pe lant la 1.7 diesel.... deci cu 1400 lei am facut un service complet. repet, am cumparat doar piese de calitate. recomand aceasta masina!

    Comment


    • #3
      De curand a achizitionat si o sora de a mea un A Class, insa e un A160(benzina) si pana in momentul de fata nu a creat nicio problema. Este foarte multumita de ea, consumul e decent si are dotari destul de multe pt un A Class(al ei e Avantgarde). Iti spun si tie insa ce i-am spus si ei. Nu are niciun rost sa iti iei diesel daca nu faci foarte multi km cu ea. 1.6-le va consuma o idee mai mult insa este mai silentios si ceva mai puternic. Nu stiu nimic de fiabilitatea CDI-ului de 1.7 insa tind sa cred ca cel pe benzina e mai putin pretentios. Succes la achizitie si sa ne tii la curent!
      dark days are coming...
      http://www.youtube.com/watch?v=M-RP9...eature=related

      Comment


      • #4
        Salut,sincer eu am un A class 170 si diesel si sunt mai mult decat multumit de el dar na acum vreau sa avansez sa iau o masinuta mai mare.Daca te intereseaza sa cumperi trimite un mesaj si ne putem intalnii sa o vezi.

        Comment


        • #5
          Originally posted by myhaytza23 View Post
          Salut,sincer eu am un A class 170 si diesel si sunt mai mult decat multumit de el dar na acum vreau sa avansez sa iau o masinuta mai mare.Daca te intereseaza sa cumperi trimite un mesaj si ne putem intalnii sa o vezi.
          Salut! Ai reusit sa il vinzi?

          Comment


          • #6
            Originally posted by SergiuS View Post
            Buna seara...Va salut si eu. Sunt probabil cel mai nou membru al forumului si v-as ruga mult daca ma puteti ajuta cu ceva pareri.
            Doresc sa achizitionez si eu o masinuta si nu mi-ar place f mica gen...vw polo...si in plus mi s-a pus pata ff tare pe a klasse 170 cdi ! Pe toti prieteni mei asa zisi cunoscatori pe care i-am intrebat ori nu stiau mare lucru despre masina.. ori ziceau ca au auzit de la mecanici ca-s "pacatoase" se strica.. is scumpe piesele s.a. si toti imi recomandau vw...ca e cel mai usor de intretinut.. insa ma incapatanez sa cred ca un mercedes s-ar strica asa usor.... desi sunt convins ca la 200.000 de km cum sunt acuma la vanzare... ar putea aparea probleme, iar la urma urmei in fiecare masina investesti la un moment dat in piese.
            As dori daca se poate niste pareri sincere de la posesori. Daca sunteti multumiti sau nu, daca e mai recomandabil un golf sau un polo.Multumesc anticipat !
            Am un A class din 2000 170 Cdi 210 000 km si sunt f. multumit de ea .In ciuda tuturor celor scrise de carcotasii care nu au condus niciodata aceasta masina nu as schimba-o pentru nimic. M-a salvat de la multe accidente iar intretinerea este acceptabila. Merge ca o nava ,accelereaza de te baga in scaun , urca rapid , depaseste la fel. Comparabila la putere cu un BMW . Frumoasa ca un Audi A 6 .... I really love it !

            Comment


            • #7
              Si eu sunt posesorul unui a 170 2000
              Ce sa zic ....f.bun
              Modelul Avangarde e full
              Recomand

              Comment


              • #8
                Originally posted by Titianus View Post
                Am un A class din 2000 170 Cdi 210 000 km si sunt f. multumit de ea .In ciuda tuturor celor scrise de carcotasii care nu au condus niciodata aceasta masina nu as schimba-o pentru nimic. M-a salvat de la multe accidente iar intretinerea este acceptabila. Merge ca o nava ,accelereaza de te baga in scaun , urca rapid , depaseste la fel. Comparabila la putere cu un BMW . Frumoasa ca un Audi A 6 .... I really love it !
                Pfffff! Thread-ul asta e vechi de un an. In tot timpul asta cred ca userul SergiuS si-a luat 5 A-uri nu unul.
                Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                Comment


                • #9
                  Originally posted by LauLaur View Post
                  Pfffff! Thread-ul asta e vechi de un an. In tot timpul asta cred ca userul SergiuS si-a luat 5 A-uri nu unul.
                  Aceste sfaturi pot fi utile si altora, de exemplu mie chiar mi-au prins bine.
                  Vezi faze comice

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Ciprian77 View Post
                    Aceste sfaturi pot fi utile si altora, de exemplu mie chiar mi-au prins bine.
                    Salut! Detin a170 cdi variata classic dar sunt foarte multumit de ea! Daca mai doreste una careva pm aici

                    Comment


                    • #11
                      Doresc sa achizitionez un A Klasse cu cutie automata si nu am nici o experienta legata de achizitia Mercedes.
                      Am vazut azi un w168 170cdi dar nu am avut f mult timp la dispozitie sa-l "butonez". Dilemele mele pana acum ar fi:
                      1. langa schimbator exista un selector C - S, selector care mergea in gol, ca si cum ar fi doar butonul acolo. Am citit ca scopul lui ar fi selectia intre 2 moduri ale cutiei: comfort si standard. Care ar fi un posibil motiv pt acest buton gol: umblat la timonerie si uitat la montaj, schimbat cutia cu una care nu stie C-S, sau altceva? E grav sau nu e grav?

                      2. Blocul de lumini pus in pozitia P nu avea nici un efect. ma asteptam sa se aprinda pozitiile pe stg sau dr. E vorba de o siguranta/contact prost sau trebuie inlocuit blocul ?

                      3. Afisajul electronic din bord era foarte slab luminat, in schimb cesurile erau luminate mai bine. Am vazut ca are dimmer pt luminozitate dar nu am apucat sa umblu la el. Acel dimmer afecteaza doar LCD-ul respectiv sau aici e alta problema?

                      4. Pe faruri, aripi, capota, trager voi aveti stanta cu sigla mercedes? La masina vizionata nu am vazut decat pe spatele grilei

                      5. Bateria e in portbagaj?

                      Multumesc anticipat

                      Comment


                      • #12
                        1. Eu ştiu că era W-S (Winter / Summer). Dar n-am automată.

                        2. Se aprind doar cu uşile închise (cel puţin la mine).

                        3. LCD-ul are un bec separat. Dacă l-a mâncat în dos ca pe mine probabil şi-a pus led. Al meu merge când vrea. E prea frig să-l desfac. Uită-te atent să fie bordul luminat uniform. Dacă nu e, posibil să fie mai multe becuri arse. Sunt nişte T5-uri ce intră într-un soclu anume. Ieftine şi destul de uşor de înlocuit. Să nu pui led-uri că-s prea tari şi nici dimmerul nu mai are efect.

                        4. Nu ştiu să am sau n-am văzut. Eu m-aş uita în schimb la seriile la geamuri. Dacă-i pălită bine şi-ţi sare capota îţi cam crapă parbrizul;

                        5. E la picioarele pasagerului din dreapta. Dai la o parte preşul şi se vede. Acolo ai şi cele mai mute siguranţe. Mai ai o serie de ele pe stânga bordului exact pe lateral (desfaci uşa la şofer).

                        Sper să ajute.
                        Fosta: W168 A160 '99 Benzină
                        Actuala: W169 A200 '04 Benzină
                        Urmează: Dacia 1300 '74

                        Comment


                        • #13
                          Mersi de raspunsuri.
                          1. C si S e aici, dar ma gandesc ca e tot aia cu W si S. Intrebarea mea e: vad undeva in bord pe ce mod e, avand in vedere ca butonul merge in gol?
                          2. intr-adevar eu am verificat cu usa deschisa. verific si cu usa inchisa.
                          3. ok mersi.
                          4. toate geamurile mai putin parbrizul au seria 2, ceea ce e bine, masina fiind din 2002. pe parbriz nu am vazut niciunde vreo serie, ceaa ce mi s-a parut ciudat.
                          5. ok. mersi. am vazut un soi de baterie in spate, langa roata de rezerva, de aceea intrebam.


                          Unde vad usor seria de sasiu la acest model?

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by addy2002 View Post
                            5. ok. mersi. am vazut un soi de baterie in spate, langa roata de rezerva, de aceea intrebam.
                            Unde vad usor seria de sasiu la acest model?
                            Salut. Ce ai vazut tu in spate langa roata de rezerva este pompa de vacuum pentru inchiderea/deschiderea usilor.
                            Seria de sasiu o gasesti pe un abtibild pe stalpul de la sofer, si de asemenea cum ridici capota pe centrul caroseriei cum te uiti spre parbriz. Din ce am inteles este stantata si pe motor seria insa nu mi-am bagat nasul sa verific. Tu ar fi bine sa verifici sa nu ai suprize la RAR.
                            Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, insa eu nu vreau cutie automata pe W168 sau W168FL (modelele agreate de mine). Daca totusi butonul ala e degeaba, ar trebui sa-ti dea de gandit, poate s-a umblat pe-acolo zic si eu. Ti-as recomanda sa mai cauti, poate gasesti una cu manuala. Eu asa as face... Este plin forumul de probleme la cutiile automate iar costurile de reparatie sunt mari... Este decizia ta. Mult noroc in alegerea care o vei face!
                            W168 or nothing!

                            Comment


                            • #15
                              pai automata era principalul pt care am ales-o.
                              ce model sa aleg pt automata fara probleme?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF