Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

De la BMW la Mercedes C-Class

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Sa o stapanesti sanatos !
    1000 de ani fara probleme iti doresc!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Comment


    • #62
      OctavAndrei...sa o porti sanatos si sa te bucuri de ea cat mai mult fara probleme.In acest sens iti recomand sa nu faci nici un fel de interventie asupra softului masinii, eliminare de filtru de particule sau alte modificari de ingineri si tuneri de pe la noi, altele decat cele acceptate de reprezentanta.Cum spunea si un coleg exista AMG, Brabus...intelegi...Multi vor arunca acum cu pietre pentru afirmatia de mai sus dar asta este...mi-o asum.Din pacate toate brandurile auto au scazut mult calitatea ultimelor modele evident din motive financiare astfel ca azi avem masini din ce in ce mai slabe calitativ.Incearca sa ai un "comportament german" cu aceasta bijuterie gandita si fabricata de germanii care nu stiu sa foloseasca "sarma romaneasca".Trebuie sa tinem cont de faptul ca noi inca invatam sa reparam ce au construit ei.
      Iti doresc cat mai multi km fericiti.

      Comment


      • #63
        Iti multumesc frumos de sfaturi, sunt perfect de acord cu ce ai spus mai sus si-ti voi urma intocmai sfaturile. Sunt de parere ca masinile daca au venit cu o anumita putere de fabrica nu degeaba sunt asa...daca duceau mai mult in siguranta poate aveau mai mult. Daca am luat 180...am luat pt ca am fost incantat si sunt in continuare. Sunt genul...familist, nu teribilist si pentru ca nu am apucat sa facem cunostinta...acestia suntem noi Andrei & David si ne pare bine sa va cunoastem. Sper sa ramanem cat mai mult impreuna


        Sent from my iPhone using Tapatalk

        Comment


        • #64
          Hmm...vad un nou fan Mercedes si un viitor fan Mercedes.Sa creasca sanatos

          Comment


          • #65
            Originally posted by mastermario71 View Post
            OctavAndrei...sa o porti sanatos si sa te bucuri de ea cat mai mult fara probleme.In acest sens iti recomand sa nu faci nici un fel de interventie asupra softului masinii, eliminare de filtru de particule sau alte modificari de ingineri si tuneri de pe la noi, altele decat cele acceptate de reprezentanta.Cum spunea si un coleg exista AMG, Brabus...intelegi...Multi vor arunca acum cu pietre pentru afirmatia de mai sus dar asta este...mi-o asum.Din pacate toate brandurile auto au scazut mult calitatea ultimelor modele evident din motive financiare astfel ca azi avem masini din ce in ce mai slabe calitativ.Incearca sa ai un "comportament german" cu aceasta bijuterie gandita si fabricata de germanii care nu stiu sa foloseasca "sarma romaneasca".Trebuie sa tinem cont de faptul ca noi inca invatam sa reparam ce au construit ei.
            Iti doresc cat mai multi km fericiti.
            Corect .

            Comment


            • #66
              Originally posted by mastermario71 View Post
              OctavAndrei...sa o porti sanatos si sa te bucuri de ea cat mai mult fara probleme.In acest sens iti recomand sa nu faci nici un fel de interventie asupra softului masinii, eliminare de filtru de particule sau alte modificari de ingineri si tuneri de pe la noi, altele decat cele acceptate de reprezentanta.Cum spunea si un coleg exista AMG, Brabus...intelegi...Multi vor arunca acum cu pietre pentru afirmatia de mai sus dar asta este...mi-o asum.Din pacate toate brandurile auto au scazut mult calitatea ultimelor modele evident din motive financiare astfel ca azi avem masini din ce in ce mai slabe calitativ.Incearca sa ai un "comportament german" cu aceasta bijuterie gandita si fabricata de germanii care nu stiu sa foloseasca "sarma romaneasca".Trebuie sa tinem cont de faptul ca noi inca invatam sa reparam ce au construit ei.
              Iti doresc cat mai multi km fericiti.
              Argumentat ca de obicei domnu Marian!Mare adevar ati grait!
              Iar pentru colegul Andrei frumoasa masina mentineo bine ca nu te va face de ras!
              Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

              Comment


              • #67
                De la BMW la Mercedes C-Class

                Va multumesc frumos tuturor ! Maine vreau sa merg sa cumpar un set de becuri Osram Night Breaker (H7 din cate stiu eu ca are). Cum vi se par, merita banii ?


                Sent from my iPhone using Tapatalk

                Comment


                • #68
                  Xtrem vision de la philips minse par mult mai eficiente


                  Sent from my iPhone using Tapatalk

                  Comment


                  • #69
                    Am fost sa caut Osram Night Breaker si mi-a recomandat cineva Phillips Racing Vision. Le-am pus pe masina si in plina zi mi se par mai albe decat vechile becuri pe care le aveam. Costul lor a fost de 125 lei (putin cam piperat mi se pare). Revin cu feedback dupa lasarea serii


                    Sent from my iPhone using Tapatalk

                    Comment


                    • #70
                      De la BMW la Mercedes C-Class

                      Mercedes din ce am observat la masina mea merge pe becuri Philips pentru faza lunga, faza scurta, xenon, stopuri de frana, iar restul Osram, dar probabil aceste lucruri se schimba in functie de ce preturi si calitate ofera producatorii de becuri cand fac contractele de furnizare.


                      Sent from my iPhone using Tapatalk
                      Last edited by Crazyady; 12-06-2016, 16:03 PM.

                      Comment


                      • #71
                        Cum e cu noile becuri?Eu inca nu mi am luat ca nu sunt hotarat la ce model!

                        Comment


                        • #72
                          De la BMW la Mercedes C-Class

                          Nu am reusit sa imi dau seama ca nu am iesit din oras si strazile sunt luminate. Asa pe stradutele laturalnice sunt ok, putin mai multa lumina si mai albe. Sunt curios in afara orasului unde nu e lumina deloc cum se va vedea, inca nu am apucat sa ies.


                          Sent from my iPhone using Tapatalk

                          Comment


                          • #73
                            Bine ai facut ca nu ai pus Osram Night Breaker. Eu am avut pe seria 5 becurile astea si in 2 luni de zile s-au ars ambele la un interval de 2 zile intre ele.
                            Mercedes Benz W212 E220CDI AMG
                            ex. Audi A4 B8 2008
                            ex.Bmw 520d LCI 2009
                            ex.Bmw 318d LCI 2003

                            Comment


                            • #74
                              cam asa este pe noapte. Destul de ok zic eu.


                              Sent from my iPhone using Tapatalk

                              Comment


                              • #75
                                In contrast cu lumina stalpilor de iluminat,becurile chiar au o lumina alba....daca esti multumit ai facut o alegere buna!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF