Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

CLS 63 AMG S 4Matic

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Vă anunț cu 2-3 zile înainte.

    Am făcut și câteva poze cu interiorul.
    Eu aș fii vrut o altă culoare (altceva decât negru) dar marea parte din mașinile văzute (cu altă culoare la interior) nu au fost la reprezentanță sau nu ne-am înțeles la preț... .







    Last edited by Florin_WES; 05-07-2018, 13:46 PM. Reason: S-a schimbat extensia site-ului, din *.org în *.cc.
    Regulament general Club Mercedes.

    Comment


    • #17
      Tare frumoasa sa te bucuri de ea drumuri uscate !

      Comment


      • #18
        Mulțumesc!
        Last edited by Florin_WES; 05-07-2018, 13:50 PM. Reason: Am șters quote-ul.
        Regulament general Club Mercedes.

        Comment


        • #19
          Asa ceva!!! Superb agregatul, visul oricarui posesor de steluta, sa-l stapanesti sanatos, fara evenimente neplacute!

          Comment


          • #20
            Dap , am ramas fara cuvinte , sobru ,rece ....arata extraordinar si cu centurile albe este "no comment "

            Comment


            • #21
              Originally posted by Hodrea calin View Post
              Asa ceva!!! Superb agregatul, visul oricarui posesor de steluta, sa-l stapanesti sanatos, fara evenimente neplacute!
              Mulțumesc!

              Originally posted by b97dmt View Post
              Dap , am ramas fara cuvinte , sobru ,rece ....arata extraordinar si cu centurile albe este "no comment "
              Mulțam!

              La început mi s-a părut ciudat dar m-am obișnuit ).

              Ce nu-mi place la interior este navigația... prea mari marginile alea.
              Puteau sa puna un ecran mai mare... .
              Regulament general Club Mercedes.

              Comment


              • #22
                Superba masina. Nu sunt un fan al masinilor albe dar pana la urma culoarea masinii e ceva care vine la pachet. Cum spuneai si tu despre interior. Masina a intrunit alte conditii mult mai importante decat culoarea interiorului.
                Nu pot sa nu mentionez atentia la detalii. Sigur ca pe orice CLS o fi asa insa m-am uitat la pozele cu interiorul. Cusaturile alea perfecte...oare sunt facute manual?
                Masina e de vis. Sa o stapanesti sanatos si atentie la calutii aia multi. Sa nu fie prea naravasi .

                PS-legat de peisaj sti ce-mi place? Muntele accepta sa apara in poza si cu o bijuterie din asta dar si cu masinute mai vechi! Exista un oarecare sentiment de...statornicie sau eternitate in pozele tale; frumos!
                E220 cdi W210, 2001

                E320 W210, 1997
                C180 W202, 1994
                W123 200D, 1978 cu inima de W124


                Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                Comment


                • #23
                  Mulțumesc!

                  Am început treptat... Nu am sărit direct la ditamai herghelia.
                  Dacă-ți pui mintea cu "ei" și nu ai ceva experiență... se lasă nasol!

                  Acum depinde de gusturi. Mie îmi plac mai mult albe. Îmi place și pe negru dar se murdărește foarte repede în Romania.
                  Eu spălam mașina de 2-3 ori pe săptamână (când aveam W211 negru). Spălatul des, dacă nu te duci la o spălătorie bună, își cam arată colții... .

                  În legătură cu interiorul, m-am gândit și eu la asta dar nu știu sigur.

                  Natura ne suportă pe toți, până la o limită... .
                  Last edited by Florin_WES; 05-07-2018, 13:52 PM. Reason: Am șters quote-ul.
                  Regulament general Club Mercedes.

                  Comment


                  • #24
                    Salut,
                    Te-am vazut azi in trafic prin oras...masina arata superb, eleganta, cu stil...nu degeaba se numeste Mercedes.
                    Numarul mi-a atras atentia
                    Sa aveti drumuri line si concedii dese !

                    Comment


                    • #25
                      Salutare,

                      M-am gândit că ești tu, dar după ce am trecut (mi-am amintit de poza de la avatar), că nu știam nr. mașinii.
                      Lasă-mi te rog nr de telefon în privat. Poate ne strângem mai mulți să facem un meet... Ca pe Dolj este mare jale... Deși este plin de Merțane! ))
                      Last edited by Florin_WES; 05-07-2018, 13:53 PM. Reason: Am șters quote-ul.
                      Regulament general Club Mercedes.

                      Comment


                      • #26
                        Voi ce soluții foloșiți pentru curățarea interiorului? În special pentru piele nappa.

                        S-o mai remedia pielea din poză!?! S-a făcut așa după doar 2 luni... .

                        M-ar interesa ce folosiți și pentru liniile de crom și pentru ornamentele de la evacuări.
                        Soluții de care sunteți mulțumiți. Pe net sunt o groază... dar nu știu ce să iau.
                        Attached Files
                        Regulament general Club Mercedes.

                        Comment


                        • #27
                          Ti-a plouat pe fata de usa sau cum ? De obicei am vazut ca picaturile de apa de la ploaie lasa urme asa albe sau crema de maini .

                          La interior mergi pe Leatherique Rejuvinator Oil , il gasesti aici http://www.pro-detailing.ro/leatheri...FVG6GwodnVQBbg

                          Pt crom , eu folosesc de aproape 7 ani , ceara solida . Cu ceara pe care o dau pe caroserie , dau pe crom , tipsuri , etc si protectia e foarte buna , adica nu s-au albit ..
                          Nu conteaza marca , am folosit 3m ,collinite , etc
                          Last edited by b97dmt; 12-21-2016, 13:01 PM.

                          Comment


                          • #28
                            Mulțumesc pentru răspuns!

                            Nu mi-a plouat în mașină. S-a mai udat puțin din când în când, când deschideam ușa și ploua afară... Dar tot timpul stergeam imediat ce urcam.

                            La mine problema este că în zona unde stau (în perioada asta rămân în Germania) nu am o spălătorie manuală bună, cu spumă bună... . La cele automate nu o bag.
                            Am spălat-o de vreo 2 ori, la spălătorii diferite, spumă foarte proastă, tre să insiști la greu cu peria... . Iar unele elemente cromate au rămas pătate.

                            Am observat că mi-au apărut câteva puncte mici, ruginii, pe portbagaj și bara spate .
                            Last edited by Florin_WES; 12-21-2016, 20:10 PM.
                            Regulament general Club Mercedes.

                            Comment


                            • #29
                              Punctele alea ruginii sunt vizibile la vopseaua alba , iarna , cand se foloseste clorura , sare si nisip pt dezapezire .
                              Poti incerca un spray contra bitum , se gaseste in RO si scapi de ele.

                              Comment


                              • #30
                                Evacuarea e standard sau are ceva modificari?
                                Sau ai ceva sistem de incalzire a catalizatoarelor in actiune?

                                Rugina??? Cam devreme.
                                De la niste mici lovituri?

                                Nappa o fi chiar piele naturala? Dupa cum arata scaunul soferului de la masina mea care e mai uzat, n-as zice.
                                In orice caz, lateralele sunt sintetic 100%, chiar daca in decodarea VIN scrie nappa.

                                Am testat si eu rejuvenator, ca sa nu zic ca nu am incercat.
                                O fi buna pt tratament, sau nu stiu pt ce, dar pt curatat sigur nu.
                                Poate ca protejaza, cine stie, dar la capitolul curatat e aproape zero.
                                Si da, am respectat intocmai instructiunile, dar cu rejuvu, lasat la soare, sters cu clean.

                                Prefer o solutie de curatare de uz general + perie fina. Ai dat odata si ramane curat, fara sa frec ca prostu. Mai ales la mine cu interior gri deschis.
                                Cu microfibra am dat doar ca sa usc, dar nu am apasat, am inteles ca nu e voie.
                                Am mai dat apoi cu ceva solutie de protectie cica. Am dat intr-un loc cu ceva de la BMW si in alt loc cu un fel de ceara protectoare. Pana acum nu vad diferente.

                                LEgat de rezistenta materialelor sintetice:
                                Fratemeu si-a pus pe ford focus niste scaune cu marginea "de piele". Scaunele au fost luate din dezmembrari de pe o masina <2007 (nu stiu exact anul, dar nu era facelift). MAsina arata catranita bine, fosta masina de firma, 300kkm+, scaunele prafuite, dar intregi, fara riduri, taieturi, piele de carton si alte povesti. O spalare cu aspiratorul cu spuma si arata ca noi.

                                O cunostiinta, volvo s40 din 2004 parca 300kkm+ scaunele intregi, iar omul inafara ca le-a curatat cand erau jegoase nu le-a facut nimic altceva.
                                Cred ca rejuvul in acest caz se aplica pt urmatorul fraier care se seaza si ia mazga pe pantaloni.

                                Disclamer: Da, stiu ca sunt mai ciocanar din fire si un AMG ca asta merita tot ce e mai bun, dar mie treaba asta cu rejuvu prea mi se pare o gogoasa de marketing.
                                Last edited by Sharky; 12-21-2016, 22:32 PM.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF