Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Stergatoare

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    oricum cred ca sunt singurul care si-a pus asa ceva
    Hai ma...!
    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

    Comment


    • #17
      Originally posted by cezarkage View Post
      Salutare.
      Nu cumparati stergatoare din Kaufland (oricum cred ca sunt singurul care si-a pus asa ceva ).
      Eu am pe spate de la Kaufland si sunt chiar multumit de el. 7 RON
      proud owner of "Jeanette" - A160 W168, Elegance, 102 hp, anul 2000

      Comment


      • #18
        Am cumpãrat de la Norauto Hella cu 18,90 bucata.Foarte mulțumit de ele.

        Comment


        • #19
          Am incercat si eu o droaie de stergatoare in cei 5 ani de cand am masina. De 1 an am pus numai Bosch pe ea. Am renuntat sa pun prostii de cand era sa ia sotia mea pe capota 2 pietoni (pe trecere )pentru ca nu stergeau cum trebuie si erau aproape noi. Eu unul am trecut stergatoarele la elemente de siguranta ale masinii....si nu ma joc cu ele.

          Comment


          • #20
            Originally posted by sees View Post
            Eu am pe spate de la Kaufland si sunt chiar multumit de el. 7 RON
            Eu nu vreau sa te contrazic, dar sa stii ca cel putin pe partea pasagerului mi-a stricat parbrizul... Sunt zone unde parca am dat cu smirghel... Cauciucul este unul foarte duuur si de proasta calitate... Cel de pe spate inca il am tot din Kaufland si nu mai sterge deloc, urmeaza sa-l schimb si pe asta...
            W168 or nothing!

            Comment


            • #21
              Vã salut,

              Am zis sã le schimb și eu cã cel din stânga nu ștergea cum trebuie. Am pus Valeo. Dimensiunile exact ca cele ce erau originale (Bosch). Dar astea au ceva plastice în capãtul lamei. Culmea cã se lovesc între ele, ușor de tot dar e enervant la culme.
              Fosta: W168 A160 '99 Benzină
              Actuala: W169 A200 '04 Benzină
              Urmează: Dacia 1300 '74

              Comment


              • #22
                Originally posted by gruiarew View Post
                Culmea cã se lovesc între ele, ușor de tot dar e enervant la culme.
                Salut. Valeo am pus si eu recent. Am pus de 65 cm la sofer iar la pasager 60 cm, si nu se ating. Masoara-le si vezi exact ce dimensiuni ai. Numai bine!
                W168 or nothing!

                Comment


                • #23
                  Vã salut,

                  65 și 60 au și ale mele. Și culmea, tot Valeo. Am vãzut cã se mișcã lama in interior cu tot cu prostia aia de plastic din capãt. Am blocat-o într-o anumitã poziție cu niște silicon. Nu se mai lovesc (cel puțin la probã). Acum sã vãd când or începe ploile.
                  Fosta: W168 A160 '99 Benzină
                  Actuala: W169 A200 '04 Benzină
                  Urmează: Dacia 1300 '74

                  Comment


                  • #24
                    Eu am gasit la Praktiker stergatoare Valeo First Flat Blade Multiconnection care au adaptoare pentru majoritatea masinilor la 35 ron/buc si sterg super

                    Comment


                    • #25
                      Salut !! W168
                      Dimensiunile la mine pe fata sunt : 65cm stanga si 57,5cm dreapta.Pe spate 40cm .
                      Nu stiu dac sunt marimile standard dar functioneaza bine. In carte nu gasesc dimensiunile stergatoarelor!

                      Comment


                      • #26
                        La Hella, pt W168 dimensiunile date sunt: fata 65/55 si 35 pasager, dar merg si 65/60 pe fata. Sterg ok dar la 55 ron toate nu e bai.

                        Comment


                        • #27
                          Eu am observat ca la bratul stergator din partea dreapta e slabit din surub, iar daca nu e suficient de ud parbrizul se lovesc intre ele stergatoarele si se blocheaza.
                          Ideea e ca nu stiu cum sa inlatur grila ca sa strang surubul sa-mi stea in pozitia normala, am cautat pe net, dar nu am gasit o rezolvare...ma poate ajuta cineva?

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by vlad_botis View Post
                            Eu am observat ca la bratul stergator din partea dreapta e slabit din surub, iar daca nu e suficient de ud parbrizul se lovesc intre ele stergatoarele si se blocheaza.
                            Ideea e ca nu stiu cum sa inlatur grila ca sa strang surubul sa-mi stea in pozitia normala, am cautat pe net, dar nu am gasit o rezolvare...ma poate ajuta cineva?
                            Vezi acest video. Atentie, verifica dimensiunile stergatoarelor. La sofer 65 cm, la pasager 60 cm. Spor!
                            W168 or nothing!

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by cezarkage View Post
                              Vezi acest video. Atentie, verifica dimensiunile stergatoarelor. La sofer 65 cm, la pasager 60 cm. Spor!
                              Multumesc de ajutor.
                              Pentru cei care intampinati problema pe care am intampinat-o eu, demontati bratul stergator din dreapta si mutati-l intr-o pozitie mai in jos...sunt niste caneluri care va permite sa faceti asta, atunci chiar daca va sunt uzate stergatoarele, ele nu se v-or lovii intre ele.

                              Comment


                              • #30
                                Salut,

                                Am observat ca stergatoarele mele nu mai stergeau cum trebuie. Am reusit sa schimb azi doar lamelele de cauciuc am luat astea de la un magazin local :

                                - CAR1910520 Descriere: Lamelele pentru stergatoare de parbriz sunt prevazute pentru inlocuirea lamelelor uzate din setul de stergatoare de parbriz cu cadru metalic si arcuiri. Lamelele sunt confectionate din cauciuc acoperit cu un strat de grafit ceea ce ii confera o durata de viata lunga. Sunt universale si se potrivesc la majoritatea autoturismelor. Se taie la dimensiunea dorita.


                                Dupa montare sterg foarte bine, poze:





                                Trimis de pe al meu LG-K120 folosind Tapatalk
                                Service romanesc de prima mana :
                                - Cât mã costã reparația mașinii?
                                - Ce problemã are?
                                - N-am cea mai vagã idee.
                                - 843 lei și 50 bani!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF