Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Achizitie E220

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Achizitie E220

    Va salut!
    Sunt interesat in a achizitiona un MB E220 2003-2004 si va rog a ma sfatuii la ce sa fiu atent in momentul achizitiei. Este primul MB, pana acum am avut un Bmw seria 3.
    Bugetul meu este de 5000 euro doar pentru masina, am gasit diferite anunturi pana acum iar saptamana viitoare avand drum prin zona as vrea sa vad aceasta masina: http://www.olx.ro/oferta/mercedes-be...tml#2e869f8c3b
    Intentionez sa vorbesc cu proprietarul si daca este de acord sa fac o programare la un service sau reprezentanta unde sa verific masina. (deja banuiesc acei Km care par putin la o astfel de masina dar daca a fost intretinuta corespunzator asta nu conteaza prea tare)
    Ce parere aveti? alte sugestii si idei?
    Va multumesc!
    Bogdan

  • #2
    Dupa uzura cotierei si a scaunului nu prea are km aia...
    E in CL si are numere de IF, deci ceva atentie la acte... daca este euro3 nu e chiar mica taxa...
    Legat de sistemul audio Bose...nu il baga in seama[emoji5]
    Pregatita de CDchanger si telefon...[emoji85]
    Daca mai vad si colegii altceva...

    Nu te grabi, mai sunt si masini bune...rabdarea este cheia...[emoji6]



    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Comment


    • #3
      Tester cu Star trebuieste si sa asculti masina sa nu ai zgomote ciudate.Cu ochii mei am vazut doua w211 om646 cu peste 600000 de km motor original dar intretinute ca la carte.Atentie la fum si zgomote turbo.Dar oricum cand pui Star pe ea vezi multe despre starea reala a masinii!Urmareste pe Star cata viata mai are SBC-ul!
      Sistemul bose nu exista...Suna si cere vin-ul masinii si te lamurim si cu optiunile
      Last edited by broscutza2001; 08-22-2016, 21:31 PM.
      Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

      Comment


      • #4
        Taxa se zice ca e platita. Iar dovada de la anaf o poti scoate tu ca sa verifici, actele, doar la fata locului.
        Oricum din cate vezi omul mai are o honda de vanzare, numere de arges.

        Nu prea merita sa te duci din sibiu sa o vezi, e cam departe. Poate de o lasa la 3500-4mii si asa stii ca orice ar avea, o dregi.

        Comment


        • #5
          multumesc de raspunsuri!
          inca nu e graba cu achizitionarea masinii dar cum va spuneam nu stiu nimic despre aceste masini si de aceea am intrat aici pentru a le cunoaste mai pe indelete.
          Nu am tester si de aceea as vrea sa merg la o reprezentanta, nu stiu cat va costa o verificare la masina dar mai bine cu o gaura de 100 euro in buzunar decat cu 5000.
          Pentru a sti ce caut: motor 2.2 an 2003-2004 ca dotari: neaparat cutie manuala, inscrisa ro cu adeverinta si fiscal, interior piele (negru sau crem) incalzit, xenon, pilot automat, daca am noroc si trapa, restul dotarilor ca oglinzi electrice, geamuri el, etc cred ca sunt standard la acest model.
          Legat de km poti fi si peste 200 atat timp cat masina a fost intretinuta corespunzator
          O sa mai pun aici cate un link cu masinile care, corespund preferintelor mele.

          Comment


          • #6
            Oglinzile pliabile electric sunt optionale pentru modelele avantgarde!In schimb toate au 4 geamuri electrice standard!
            Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

            Comment


            • #7
              Pareri despre aceasta masina http://www.olx.ro/oferta/mercedes-e-...ml#8f918c7d51?
              Inca nu am sunat pe nimeni dar saptamana viitoare plec spre mare si nu este exclus sa cumpar si o masina daca se afla in drumul meu.

              Traseu: sibiu-valcea-pitesti, buc, constanta sau pot merge si pe brasov- valea prahovei-etc.

              Daca cunoasteti pe cineva sau stiti ceva anunturi ok care se incadreaza cerintelor si bugetului meu va rog a-mi da de stire.
              Multumesc!

              Comment


              • #8
                Minte de ingheata apele cu full electric.Incalzire in scaune unde?In fata nu vad butoanele.Nu are nici perdeluta electrica si navigatia e mica...Anunt clasic de fuulll sa nu mai zicem scaune cu memorii si etc.
                Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                Comment


                • #9
                  Stiu ca minte! dar sansele sa gasesc o masina ok si la banii astia tind spre zero.
                  Cum am spus am avut un seria 3 de prin 2000 si nu era full dar avea multe dotari peste masinile ce le-am gasit eu pana acum si la care asa zisii "vanzatori" scriu full.
                  Cred ca va trebui sa mai astept sau sa incep a ma orienta spre alta masina....

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF