Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Care sunt cele mai bune cauciucuri de Sprinter ?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Eu am folosit pana acum numai marci de 2 lei...
    Am folosit Sava trenta 125.000 de km si mai aveau 1 mm pana la limita si acum am pus Riken, care dupa 5000 km, inca nu observ nimic.
    Masina e folosita predominant extern, cu incarcatura intre 1500 si 3000 kg...

    Comment


    • #32
      Am schimbat de curând gumele pe spate ( punte dubla),marca Semperit,de iarna ....si am mers numai iarna cu ele.
      Km rulați,94.000 in decursul a aproape 4 ierni,presiunea întotdeauna verificata,greutatea mașinii in limitele tehnice...adicã avut grija de ele.
      Cele de pe fata le am schimbat si mai devreme,la începutul acestei ierni din cauza ca s-au strâmbat stand montate pe janta,in beci umflate..!!!
      Cele de pe spate când le am scos,din 4 buc...unul am avut explozie ,doua erau strâmbe(cord-ul interior am înțeles ca se rupe) si doar unul ar fi bun de pus pe rezerva.
      Per total cam slãbuțe calitativ.....

      Am luat Michelin Alpin acum,am de vara tot Michelin si vad ca sunt ok.

      Comment


      • #33
        Cred ca discutia e simpla : top anvelope dupa capu meu : michelin , bridgestone ,dunlop , pireli + continental ( care desi premium se consuma mai repede ) si restu anvelopelor !!mai sunt alea de mijloc : hankook , firestone , bfg goodrich , kleber , sapoi ieftine + china ...

        Comment


        • #34
          Originally posted by ionut1410 View Post
          Cred ca discutia e simpla : top anvelope dupa capu meu : michelin , bridgestone ,dunlop , pireli + continental ( care desi premium se consuma mai repede ) si restu anvelopelor !!mai sunt alea de mijloc : hankook , firestone , bfg goodrich , kleber , sapoi ieftine + china ...
          Cam adevarat...dar am vazut si chinezarii rulate aproape 100.000 km.

          Acu depinde si de buget,de ce greutate duci,cat mergi pe an...etc
          De exemplu cineva care duce paine pe toate coclaurile nu are rost sa ia Michelin...sau cineva care face 10.000 km pe an...
          Mai bine nu ia ceva gen Sava si le schimba mai des,evitand mersul cu gume imbatranite....

          Comment


          • #35
            Pentru greutati recomand Firestone winterhawk de iarna si vanhawk vara .
            Din experienta spun ca nici o marca de anvelope nu rezista cum rezista Firestone,si am schimbat cateva .
            Cu toate ca cele de vara se fabrica in turcia ,nu are nici o relevanta
            Intr_adevar ca si uzura nu pot sa ma pronunt ,eu fac drumuri scurte cu incarcatura mare.

            Comment


            • #36
              Chinezarii... nu e relevant!!!!! Anvelope Sunny, rulate pe o platforma auto cu 1500-2000 kg, au rezistat 160000 km si trebuiesc schimbate. Pret, 180 lei, cel mai mic de pe piata.... deci, nu se aplica regula....
              Pe masina am Toyo,H9, made in Japan (am eu o slabiciune ptr asta si nu suport ideea cu Turkia...) de iarna, am mers iarna asta si sunt foarte multumit. Urmeaza, bineînțeles... Toyo, de vara..... Made in Japan.... Stima.
              Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
              Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
              Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
              SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
              https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

              Comment


              • #37
                Foarte bune toyo.Am avut pe toyota rav 4 cred ca erau originale la 100000 mii km le-am schimbat.
                Cineflorix trans srl

                Comment


                • #38
                  Readuc topicul in viata.
                  Michelinul Agilis de vara ies la pensie.
                  Dupa 160.000 km,3 ani de folosire vara au inbatranit,unul deja a cedat pe marginea benzii de rulare,mers numai pe Ro.
                  Strat de uzura mai au suficient .
                  Raportat la pret si nr de km rezulta cam scump,dar nu am avut probleme la greutate....rezista fara pb.
                  O sa incerc un set complet de Bridgestone Duravis sa vedem ce o fi.

                  Comment


                  • #39
                    Nu da bani pe Bridgestoane ca o sa plangi dupa ei !!!Nu mai sunt ce au fost,sunt facute in Turcia si pa !!Am auzit numai pareri proaste de la cei ce le-au folosit.
                    Am Semperit pe duba, de vara, luate de noi, am 72000 de km acum si sunt la jumate, cel putin daca nu mai mult !!Plus ca sunt clasa B de consum si stabilitate, asa am avut eu pasarele cand le-am cumparat, iar pretul a fost de 500 lei bucata.De iarna am Toyo H9, rulate o iarna si mai merg una.Stima.
                    Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                    Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                    Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                    SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                    https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by Cristi Nazarov View Post
                      Nu da bani pe Bridgestoane ca o sa plangi dupa ei !!!Nu mai sunt ce au fost,sunt facute in Turcia si pa !!Am auzit numai pareri proaste de la cei ce le-au folosit.
                      Am Semperit pe duba, de vara, luate de noi, am 72000 de km acum si sunt la jumate, cel putin daca nu mai mult !!Plus ca sunt clasa B de consum si stabilitate, asa am avut eu pasarele cand le-am cumparat, iar pretul a fost de 500 lei bucata.De iarna am Toyo H9, rulate o iarna si mai merg una.Stima.
                      Deja le am luat.
                      Am vazut ca sunt facute in Turcia,dar a fost pretul bun(309/buc)+ca platesc numai jumatate din valoare.

                      PS: De cine este facut Semperitul ???
                      Last edited by cruiser; 08-22-2016, 07:18 AM.

                      Comment


                      • #41
                        E fabrica lui Continental, sunt facute in Slovacia.E model nou,2016 cu nu stiu ce tehnologie...Multumit deocamdata...
                        Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                        Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                        Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                        SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                        https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by Cristi Nazarov View Post
                          E fabrica lui Continental, sunt facute in Slovacia.E model nou,2016 cu nu stiu ce tehnologie...Multumit deocamdata...
                          Am studiat azi pe cateva dube ce gume aveau si am vazut Prelli -Turcia,Semperit -Made in Romania,Continental-Slovakia.....nu mai stii ce sa iei...

                          Comment


                          • #43
                            Eu am cumparat astea din Belgia :

                            Vredestein Comtrac 235/65 R16 115 R C livrare gratuita de la www.oponeo.be.

                            Sunt made in Olanda si pana acum multumit.
                            ML270 CDI 2004

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF