Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme Airmatic W221

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Pai orice vei pune in plus la masina tot trebuie configurata (activat) cu Star-ul.
    Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

    Comment


    • #62
      Da cu starul e ok dar ma refer ca doar atat nu? Schimbarea samului nu necesita si alte modificari inafara de activarea cu starul ?

      Comment


      • #63
        Pai in functie de ce schimbi vine programat noul sam dupa ceea ce exista sau se pune pe masina dar numai pentru ce ai spus tu acolo nu mai ai alte modificari din ce vad in program.
        Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

        Comment


        • #64
          Originally posted by Iusuf Zafer View Post
          Acela este codul pt sam modelul de la facelift nu? Si este compatibil pe masina mea direct fara adaptare ori altceva?
          Da, tocmai de aia am pus codul si pretul.

          Trebuie re-rutate firele de la proiectoarele de ceata ( asta ca sa nu mai tragi altele ), conectori la LED-uri si bineinteles programare.
          http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


          www.mbretrofit.ro

          Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

          Comment


          • #65
            De ce am nevoie mai exact pentru a monte si fsrurile facelift ? Cele 3 calculatoare pe fiecare far si sam-ul nou nu?

            Comment


            • #66
              Si bineinteles farurile, grila de capota, bara, intaritituri bara, aparatori de noroi daca pui pachet AMG....Daca masina are NightVision, atunci si farurile noi trebuie sa fie compatibile.


              Pachetul chinezesc, care se vinde curent pe site-urile de specialitate, te duce mult sub jumatate de pret si nu are nevoie de absolut nici un calculator schimbat. Bineinteles, absolut ilegal pt drumurile publice in toata EU si cu nici una dintre fitele facelift nefunctionale.

              Lamureste-ne cu Airmaticul, te rog.
              http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


              www.mbretrofit.ro

              Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

              Comment


              • #67
                Bara facelift AMG - originala este venita , Grila capota orginala facelift este venita , ledurile originale sunt pe drum , am inteles ca armatura este aceasi ca la mine si nu necesita sa fie schimbata . Am gasit farurile cu cele 3 calculatoare fiecare la 10000 ron originale noi cu nightvision ( masina are nightvision) .


                Nu m-am ocupat de problemele masinii, am fost implicat intr un accident rutier si cu ocazia asta fac faceliftul , dar cum am spus doar piese originale , nu chinezarii de kitt sau mai stiu eu unde

                Comment


                • #68
                  10000lei pt un far complet, poate nu...
                  http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                  www.mbretrofit.ro

                  Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                  Comment


                  • #69
                    10000 ron amandoua cu cele 6 calculatoare in total. Sunt originale dar la mana a doua

                    Comment


                    • #70
                      Foarte foarte bun pret....numai farul (fara calc) este nou 1500 €.

                      Comment


                      • #71
                        Am vorbit la autoklass au spus ca nu este posibil faceliftul nici cu calculatoare noi , nici cu sam . Intrebarea mea ramane : am deja bara facelift , daca iau proiectoarele de ceata 2 pe fiecare parte(sunt unele s-uri din 2009 facelift care au 4 proiectoare de ceata ) imi vor functiona fara probleme ? Nu am nevoie de adaptari?

                        Despre asta vorbesc

                        Comment


                        • #72
                          Nu vreau sa fiu carcotas, dar si eu m-am dus tot la autoklass pentru retrofit oglinzi rabatabile si n-au "reusit" sa le activeze pentru rabatare din telecomanda (ceea ce am facut-o singur cu un star chinezesc), asa ca nu as privi cu "incredere" raspunsul lor.
                          Sunt colegi care traiesc din asta, poti incerca la ei: cel putin ei isi vor da toata silinta.

                          Comment


                          • #73
                            Ia legatura cu, colegul CL600...Dai un telefon e mai usor sa vorbiti la telefon si sa iti explice unele detalii!
                            Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                            Comment


                            • #74
                              Faceliftul la w221 cu piese originale se face fara nici un fel de problema, nu se 'adapteaza', nu e nevoie de nici un fel de trick, hack, rezistente, condensatori sau anulatoare de erori. Pur si simplu se ruteaza cateva firicele, se adauga SAM-ul de mai sus si daca si calculatoarele de la faruri sunt corecte atunci ABSOLUT toate functiile originale de la facelift vor functiona perfect si fara nici o eroare in bord.

                              ILS, Curvenlight, Cornering, dimming pt LED-urile din bara cand se aprind farurile, se sting LED-urile albe ( cele de jos din far) cand se aprind cele galbene de semnal, NightVision, etc.

                              Daca gasesti piesele SH, nici macar mare programare nu mai e nevoie sa faci.

                              La modelul din foto, doar doua dintre cele patru proiectoare sunt pt ceata, cea ce este si normal. La modele ( f rare ) facelift fara faruri facelift din 2009, restul de doua proiectoare sunt luminile de zi.
                              Doar ca acele rare modele, au deja SAM-ul nou.
                              Last edited by cl600; 09-07-2016, 12:27 PM.
                              http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                              www.mbretrofit.ro

                              Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                              Comment


                              • #75
                                Cu ce sistem de suspensie as putea înlocui pernele la s class 320 cdi ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF