Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Am nevoie de sfaturi si ajutor

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    A fost batjocorit motorul ? N-as crede! 15w40 este un ulei pentru tari cu clima calda. Se poate folosi si in tarile cu clima temperata dar doar pe timpul verii.
    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

    Comment


    • #32
      Salutare,
      Am gasit pe Ebay ulei original MB care respecta specificatiile din cartea tehnica si a costat 23€. Am plecat bucuros la A.T.U (un service renumit in Germania) sa faca schimbul. Acolo shock ...Pret manopera 40€. Am plecat ca racheta de acolo....si ma jur ca la hotii aia nu mai merg.( Imi cer scuze de limbaj).
      Am gasit totusi un alt service care imi face schimbul pentru 30€ pentru ca nu am gasit mai ieftin de atat.

      Comment


      • #33
        Mai baiete tu esti de "groaza" !!! faza e ca nici nu vrei sa asculti,ti am scris cu citeva posturi inainte daca te vei uita mai atent sa ti faci un termin ONLINE la A.T.U. ,te prezinti la data si ora aleasa de tine cu uleiul si filtrul tau si te costa 15euro+5euro daca vrei sa i dai la baiatu care iti face treaba. Vorba ta: te am tzucat pe portofel !!! ia uite aici:https://www.atu.de/pages/service/ter...%C3%B6lwechsel dar daca NU vrei sa asculti,oricum la o reprezentanta e undeva pe la 50 euro manopera.

        Din curiozitate,ce ulei ai bagat ?
        Last edited by colonelul; 09-24-2015, 01:36 AM.

        Comment


        • #34
          Chill out! Poate din neatentie a omis lucrul ala.
          Din curiozitate,ce ulei ai bagat ?
          Sper ca la vascozitate te referi...
          Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

          Comment


          • #35
            Da mai colonele.....am omis asta...locuiesc aproape de A.T.Usi deaia am fost personal pana acolo.si chiar nu sunt adeptul la programarile online. Na in fine. Nu are rost sa discutam de serviceurile de rahat care sunt in Germania pentru ca vorbim pe un forum romanesc.
            Uleiul este original MB 10W40 care respecta norma 229.1 de la MB.
            Atasez un link unde-l puteti gasi: http://www.ebay.de/itm/Sonderposten-...item416ff7e205
            Cu ajutorul forumului am reusit singur sa schimb filtrul de polen, filtrul de aer si bujiile. Jos palaria pt voi toti ce contribuiti la acest forum!
            RESPECT!

            Comment


            • #36
              ..deci 10w40,la fel ca si mine,nici nu merita mai scump la tigaile noastre,al meu macar a fost vreo 17 euro si Pennasol din ala de care nici nu ai auzit cum nici eu n am auzit de asta spaniol ,mai era varianta cu Mobil1 tot ieftin si ala,acuma poti sa l schimbi in fiecare primavara la pretul asta,e pomana !!! ulei+filtru de ulei...

              Legat de termin ul online este foarte elegant sa stii ,la faza asta sunt superOK cei de la A.T.U.,iti alegi tu din calendarul lor ziua si ora cand vezi ca este liber si te prezinti cu 10 minute mai repede la locul faptei cu uleiul tau+filtru si stai acolo linga ala care iti face treaba,hai sa fim seriosi ca nu i mare filozofie sa ti schimbe uleiul,legat de alte reparatii nu ma pronunt deoarece nici eu nu sunt de acord cu preturile lor,asa mai bine merg la Mercedes ca tot atita platesc

              Comment


              • #37
                Imi spuneti va rog cum pot schimba becul de la cele 3 rotie pt aer conditionat?am citit oe forum ca ar di rotita din mijloc care se scoate daca tragi de ea .e valabil si pt a class 160 din 1999?

                Comment


                • #38
                  Imi puteti spune cum pot schimba becul de la cele 3 rotite pt aer conditionat la un a class 160 din 1999?

                  Comment


                  • #39
                    Vezi că s-a mai discutat, tragi de roata din mijloc și ai un bec T5 acolo.
                    Fosta: W168 A160 '99 Benzină
                    Actuala: W169 A200 '04 Benzină
                    Urmează: Dacia 1300 '74

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF