Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W210 E270 CDI Avangarde 2001 + accesorii - 1500 euro

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Ideal ar fi sa o dai unui cunoscut, care, dupa inmatricularea in Bg sa iti dea copii dupa actele bulgaresti sa o poti radia si de la politie. Problema este ca tu in momentul in care faci contract de V/C cu cel care o cumpara ii transferi impozitul pe el. Autoritatea financiara ( primaria- impozite si taxe) va trimite datele noului proprietar la primaria de care apartine si masina se va impune pe el, chiar daca el o inscrie pe BG. Iar de la primarie nu stiu exact cum o va radia el, poate merge ca si la politie, cu copii dupa actele bulgaresti.
    Eu am masina de vanzare pe olx. Daca o dau in timp util, m-ar manca tare sa o iau eu :P, din pacate nu prea se inghesuie lumea la BMW-ul meu, si nici nu prea vreau sa las la pret.

    Comment


    • #17
      Buna seara,
      Legat de acest subiect va spun din experienta unui bun prieten ce se poate face:
      1. se vinde masina in Ro, cu act de vanzare-cumparare, radiere de la financiar (ptr.a nu se mai plati impozit);
      2. se merge la Politia Rutiera, se face o cerere (la care se anexeaza copie dupa contract de vanzare) prin care aceasta este anuntata de instrainarea auto catre X solicitandu-se inscrierea in baza electronica de date a noului utilizator/proprietar, dat fiind ca dvs. dorita sa plecati din tara pe perioada nedeterminata (etc, etc, alt motiv).
      Vine amenda de rovigneta, baza de date o directioneaza catre noul proprietar/utilizator, la fel segaseste masina daca este implicata intr-un accident rutier. Cei de la Rutiera nu vor face publica aceasta chestie, sunt foarte multe masini in situatia asta si ar avea mai mult de treaba, va dati seama, ei sunt putini, leafa mica,...
      Prietenul meu a avut o masina ce ajunsese la capat opus al tarii si trebuia sa se judece ptr. rovignete si altele la locul unde se intamplau. A procedat asa si ...gata. A fost invatat de un avocat, jurist, .. .Bine, acum functioneaza si partea de a trimite o contestatie si documentele justificative pe curier, fax sau mail si procesele se duc si in lipsa.

      Comment


      • #18
        Nu iti trebuie copii dupa acte daca o inscrii intr o tara straina,iti trebuie doar DOVADA de la biroul din tara unde o inmatriculezi cum ca talonul+cartea de identitate au fost retinute acolo,placutele cu numerele de inmatriculare le primesti inapoi(alea romanesti). DOVADA consta intr un act (1 pagina) pe care l traduci tu sau il duci la o firma de intermedieri/radieri auto si contra sumei de 150 ron in citeva ore masina este radiata si scoasa de la impozit !!! Eu asa am procedat cu o masina cu numere de RO pe care am inscris o in DEutschland,adica asa a functionat treaba....

        Comment


        • #19
          Originally posted by colonelul View Post
          Nu iti trebuie copii dupa acte daca o inscrii intr o tara straina,iti trebuie doar DOVADA de la biroul din tara unde o inmatriculezi cum ca talonul+cartea de identitate au fost retinute acolo,placutele cu numerele de inmatriculare le primesti inapoi(alea romanesti). DOVADA consta intr un act (1 pagina) pe care l traduci tu sau il duci la o firma de intermedieri/radieri auto si contra sumei de 150 ron in citeva ore masina este radiata si scoasa de la impozit !!! Eu asa am procedat cu o masina cu numere de RO pe care am inscris o in DEutschland,adica asa a functionat treaba....
          De acord insa s-ar putea ca bulgarii sa refuze inmatricularea doar cu o dovada. Daca mergi la inmatriculari la noi cu o astfel de dovada cum ca masina a fost radiata din alta tara, fara sa ai vreun alt document al masinii cred o sa intampini ceva dificultati....
          Cu cat cunosc mai multi oameni, cu atat imi iubesc mai mult cainele.

          Comment


          • #20
            Stai putin ca nu ai inteles Luciane , eu cand am inscris masina cu acte de RO in Germania mi au oprit nemtii cartea de identitate si talonul si mi au facut acte germane,adica BRIEF si talon german si automat am primit o DOVADA cum ca mi au oprit actele romanesti la ei. Mi au cerut pe linga acte sa prezint si numerele de inmatriculare pe care mi le au dat inapoi imediat,au vrut numai sa vada daca corespund.Urmatorul pas este sa radiezi masina in RO si sa o scoti de la impozit,te duci in tara la o firma de inmatriculari/radieri auto sa nu pierzi timpul aiurea(te costa cam 40-50 euro) cu DOVADA din Germania si in citeva ore sau a2a zi firma iti va da certificatul de radiere si iti vor scoate si masina de la impozit cu conditia sa ai platit impozitul la zi.

            Acuma nu stiu cum este procedura in BG,dar legea romaneasca spune ca poti radia masina pe baza unei DOVEZI din care reiese ca masina a fost inmatriculata in alta tara si banuiesc ca in orice alta tara ti se vor retine actele romanesti si se vor elibera cele noi din tara respectiva cum de altfel si in RO cand inscrii o masina adusa din Germania ti se cere brieful si talonul german...

            Faza este sa nu uiti sa ceri aceea DOVADA atunci cand inscrii masina in alta tara ca atunci te ai scos
            Last edited by colonelul; 11-28-2015, 17:32 PM.

            Comment


            • #21
              Originally posted by Andrei L View Post
              2. se merge la Politia Rutiera, se face o cerere (la care se anexeaza copie dupa contract de vanzare) prin care aceasta este anuntata de instrainarea auto catre X solicitandu-se inscrierea in baza electronica de date a noului utilizator/proprietar, dat fiind ca dvs. dorita sa plecati din tara pe perioada nedeterminata (etc, etc, alt motiv).
              Vine amenda de rovigneta, baza de date o directioneaza catre noul proprietar/utilizator, la fel segaseste masina daca este implicata intr-un accident rutier. Cei de la Rutiera nu vor face publica aceasta chestie, sunt foarte multe masini in situatia asta si ar avea mai mult de treaba, va dati seama, ei sunt putini, leafa mica...
              Așa am mai găsit și eu povești, însă după ce am citit articolul ăsta de pe avocat.net mi-a pierit entuziasmul. Poate merge în unele județe, poate nu mai funcționează. Nefiind ceva reglementat, nu e ceva pe care să mă bazez.
              ...

              Comment


              • #22
                In Germania sa inscrii o masina costa 150 euro si timp pierdut 2 ore cu tot cu verificarea TÜV, vad ca stai in Elvetia de ce nu o inscrii acolo si o dai avans la alta masina sau o vinzi !!!???...in Romania vei avea sanse minime sa o dai legal deoarece nu se baga nimeni din cauza taxelor,toata lumea cauta fel si fel de "usite de scapare" ,ori o dai la dezmembrat ori faci cum ti am spus mai sus,inscrie o in Elvetia daca stai acolo si nu te costa mult...
                Last edited by colonelul; 11-29-2015, 01:03 AM.

                Comment


                • #23
                  Originally posted by colonelul View Post
                  In Germania sa inscrii o masina costa 150 euro si timp pierdut 2 ore cu tot cu verificarea TÜV, vad ca stai in Elvetia de ce nu o inscrii acolo si o dai avans la alta masina sau o vinzi !!!???
                  Ca să pot face asta mă gândesc că trebuie să fiu cel puțin rezident în Germania. Și în Germania nu aș lua cu mult mai mult pe ea. Nemții preferă mașinile cât mai noi, de aia ne vând nouă vechiturile pe 2 lei. Ca să-mi cumpăr mașina nouă în Germania ar trebui să plătesc taxe de import în Elveția (că nu e în UE), așa că e mult mai mare bătaia de cap pentru mine.

                  Originally posted by colonelul View Post
                  ...in Romania vei avea sanse minime sa o dai legal deoarece nu se baga nimeni din cauza taxelor,toata lumea cauta fel si fel de "usite de scapare" ,ori o dai la dezmembrat ori faci cum ti am spus mai sus,inscrie o in Elvetia daca stai acolo si nu te costa mult...
                  De aceea oferta mea este pentru cineva care să o înmatriculeze în Bulgaria. E singura variantă prin care mașina mai rămâne în circulație. Altfel, o să ajungă la dezembrări.
                  Last edited by Luxian; 11-29-2015, 17:09 PM.
                  ...

                  Comment


                  • #24
                    Vezi ca ungurii mai cumpara diesel uri mai vechi !!! incearca si un anunt pe un site de al lor

                    Comment


                    • #25
                      @colonelul: din nu cunosc limba, și nici măcar site-urile pe care ar trebui să o pun.

                      Momentan mașina e pusă la vânzare aici și pe olx. Dacă nu se dă până de Crăciun cred că o să ajungă la dezmembrat.
                      ...

                      Comment


                      • #26
                        Mașina a ajuns la dezmembrat pentru 1300 euro. Dacă vă interesează ceva de pe ea sunați la:
                        Cornel +40 757 260 300
                        ...

                        Comment


                        • #27
                          O mai ai?

                          Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by Luxian View Post
                            Mașina a ajuns la dezmembrat pentru 1300 euro. Dacă vă interesează ceva de pe ea sunați la:
                            Cornel +40 757 260 300
                            Se inchide la cerere, s-a dat la tocat, pacat de masina.
                            Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                            http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                            http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF