Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat achizitie Mercedes S Classe 2007 VS BMW X6 3.0 tdi

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Salut

    Originally posted by Joker93 View Post
    S-ul este apogeul confortului, luxului, elegantei si prezentei. Masina asta exprima opulenta, rafinament, imaginie si totodata este o masina care sa te duca (in special) la drum lung intr-un confort de avion, cu o siguranta mare in limite normale de viteza, mai ales daca este un 4Matic cu atat mai bine, in special iarna.
    Zici tu ca seria 7 iarna are probleme de control, dar am citit undeva intr-un manual de utilizare al unui S Class W221, care are vreo 600 de pagini (daca nu ma insel, va rog sa ma corectati) si zicea acolo ceva gen „Sistemele de protectie ale masinii gen esp etc. se supun legii fizicii„ adica cat de performanta in sisteme ar fi masina cu toate cele noi Pre-safe brake, active blind, handling assist, etc. nu inseamna ca vei fi ferit de vreo neplacere.

    P.S. ALEGE S CLASS W221 LONG !!!

    Cat de frumos si la superlativ vorbesti de aceasta masina.
    Am avut norocul sa am un serviciu platit destul de bine ceeace mi-a permis sa achizitionez..nu noi dar masini nu la indemana tuturor.
    A6 / A8 / ML / CAYENNE TURBO / bmw 530 / A7 SI ultima A8
    Toate pe care le-am avut nu le-am cumparat doar de figuri sau sa fac raliuri cu ele pe strazi sau alte cocalarisme...
    Pur si simplu am vrut sa le am pentru performantele lor ca masini, pentru siguranta si comfort. Strict pentru aceste motive.
    Si in ultima vreme vreau sa schimb A8 - ul pentru S Classe.
    Am mai discutat cu niste prieteni detinatori de masini puternice dar nici unul de la Mercedes.
    Toti au BMW, AUDI, PORSCHE...
    Si ei mi-au spus ca S Classe ar fi pentru oameni in varsta.
    Totusi tin sa cred ca nu este asa...daca gasezti un model cu tinning de la AMG cred ca arata mai bine decat multe alte masini cu tunning sport.
    Adica ai putea sa ai cam ALL INCLUSIVE cand te urci in S Clasee.
    CoMFORT,Sportivitate,Eleganta si Rafinament si nu in ultimul rand Siguranta.
    DEasemenea au mai precizat ca service-ul Mercedes este un din cele mai scumpe.
    Ca multe din modelele de la S Classe au defecte la Air Matic si ca pernele se schimba numai seturi de cate 2 si o bucata costa undeva la 1200 de euro cu tot cu manopera.
    Calculatorul de bord ar avea ceva probleme de soft si uneori da erori si sau trebuie schimbat sau resoftat care la fel este foarte scump....si multe alte probleme.
    DEasta am si intrat aici sa intreb cateva pareri despre modelele de la 2007-2010 daca a intalnit cineva probleme atat de des sau atat de scumpe.

    Comment


    • #17
      Originally posted by MscleMike View Post
      Nu stiu ce seria 7 vrei sa iti iei...eu am avut 750i F01 (2010)...e o masina ok dar prea mare de zi cu zi...la fel si S class...daca vrei zi de zi X-ul isi face treBa ok...X6-le nu stiu ce performante te astepti la un motor de 30d pe 2,4tone dar daca nu are butonul SPORT langa schimbator (suspensie adaptiva) ma indoiesc sa fie "performante" notabile...repet un X6 mai ales diesel il iei pt pozitia la volan si siguranta. Cu S class nu am fost niciodata dar in afara de lungime nu cred ca e f diferit de CL...iar in CL chiar si eu (1.80) stau bine in spate...daca nu ai drumuri extrem de dese prin oras un S class 4 matic e o alegere super...sa nu mai vb despre interiorul S class vs X6...dar inca odata...in principiu nu ai cum sa gresesti cu nici una...

      In ceea ce priveste consumul daca iei diesel chiar nu e nici o diferenta fata intre motoarele de 3l indiferent de producator...nu te panica...legat de tractiunea spata/fata/quattro iarna, daca mergi pe drumuri normale, nu offroad si nu "ii dai in gura" la masina chiar nu ai de ce sa iti faci probleme...
      Multumesc pentru sfaturi.
      Nu am avut masina cu tractiune spate si din povestirile altora tot traiesc cu impresia ca nu ar fi buna sau cel putin la fel de buna ca tractiunea fata sa nu mai zic de ce-a 4x4.
      Referitor la consum as dori un diesel...vreau diesel din principiu...nu ca mi-ar placea sunetul de tractor asa cum spun unii si nici pentru economie.

      Comment


      • #18
        Daca e sa alegi intre S class W221 sau un 7er F01 clar la design este 7-rul...este mai fresh, mai sportiv, dar nici cu un W221 nu mi-ar fi rusine cu un paket AMG si un facelift faruri/stopuri...un S class AMG facelift arata mai bine ca si un 7er M paket...doar o,parere personala...but than again...tine cont de gusturi si nu prea ai cum sa gresesti cu niciuna...

        Comment


        • #19
          Originally posted by MscleMike View Post
          Daca e sa alegi intre S class W221 sau un 7er F01 clar la design este 7-rul...este mai fresh, mai sportiv, dar nici cu un W221 nu mi-ar fi rusine cu un paket AMG si un facelift faruri/stopuri...un S class AMG facelift arata mai bine ca si un 7er M paket...doar o,parere personala...but than again...tine cont de gusturi si nu prea ai cum sa gresesti cu niciuna...
          Trebuie sa specificam ca 7-le F01 este model MAI nou, pe cand W221 este doar un facelift. Daca e sa comparam modelele asa cum sunt ele, 7-le nu are nicio sansa in fata S-ului. Sa compari F01 cu w221 e ca si cum ai compara F01 cu W222. :-)

          Comment


          • #20
            In principiu F01 se compara cu W221 si G11 cu W222 dar un W221 AMG arata bestial daca stii sa.i scoti in evidenta avantajele...aripile alea evazate sunt ceva bestial, monstruos care nu le mai vezi nici la noile W222, niste jante 20/21 AMG wow...Nici la interior nu imi e rusine la un versus vs F01, atata doar ca F01 are gadgeturi mai noi si e "predispus" la upgradeuri mai multe dar tocmai asta poate fi si punctul slab...am schimbat navigatia din Cic in NBT (cea mai noua de la BMW cu touch) nu am mai scapat de niste greierasi de atunci in veci, am schimbat displayul in cel mai nou display 6WB si si acolo mi-au aparut greierasi, S-ul are calitate mai buna a materialelor...inclusiv pielea folosita, butoanele etc...fara discutie.




            S-ul din pozele astea chiar nu are nimic "batranesc" in el...mai degraba F01 arata batranesc .
            Last edited by MscleMike; 02-15-2016, 09:15 AM.

            Comment


            • #21
              Originally posted by MscleMike View Post
              In principiu F01 se compara cu W221 si G11 cu W222 dar un W221 AMG arata bestial daca stii sa.i scoti in evidenta avantajele...aripile alea evazate sunt ceva bestial, monstruos care nu le mai vezi nici la noile W222, niste jante 20/21 AMG wow...Nici la interior nu imi e rusine la un versus vs F01, atata doar ca F01 are gadgeturi mai noi si e "predispus" la upgradeuri mai multe dar tocmai asta poate fi si punctul slab...am schimbat navigatia din Cic in NBT (cea mai noua de la BMW cu touch) nu am mai scapat de niste greierasi de atunci in veci, am schimbat displayul in cel mai nou display 6WB si si acolo mi-au aparut greierasi, S-ul are calitate mai buna a materialelor...inclusiv pielea folosita, butoanele etc...fara discutie.




              S-ul din pozele astea chiar nu are nimic "batranesc" in el...mai degraba F01 arata batranesc .
              Cred ca w221 are ca rival E65 facelift, F01 pe ww21 facelift.
              Nu multi isi cumpara AMG-uri din varii motive, modelele dezbatute si comparate trebuie sa fie cele standard. Nu e nicio indoiala legta de caitatea materialelor folosite de Mercedes.
              F01 e mai futurist dar in directia parchetului laminat cheap, nu a unuia de bambus. Am vazut cum se cojeste furnirul de pe bord, cauciucul de pe butoane isi da deja duhul etc., desi masina nu e chiar veche si se presupune ca face parte din segmentul lux. Si asta in conditiile in care masina are un posesor normal la cap, nu unul care cara cine stie ce animale in masina. :-)

              Comment


              • #22
                Cam gresit facuta comparatia...tu compari doua masini COMPLET diferite E65/F01 cu o singura masina la care s-au schimbat doar niste faruri/stopuri...Am avut 7-erul pt aproape 1 an si nu s-a cojit nimic...asta deja tine de cum trateaza fiecare owner masina personala...cand ziceam de materiale de calitate ma refeream la pielea folosita pe scaune, pe bord, la X6 desi aveam doar 82.000km foloseam prosop pe scaun pt ca la drumuri de Olanda (4.000km) se lua culoarea de pe aproape fiecare pantalon care il purtam, si nu port blugi, cand am dus masina la detailing sa o curete m-au sunat sa merg sa o vad si saa le zic ce sa faca ca se llua culoarea de pe scaune...ramanea pur si simplu culoarea pielii perforate....era imcredibil...la faptul ca CL-ul care il am e mai inchegat e mai solid construita...la 7-er usile de exemplu erau foarte...goale/usoare nu stiu cum sa zic...la CL parca is de tanc...imi plance mult senzatia asta desi e doar o masina coupe...e mai solid facuta in comparatie cu 7-erul...referitor la ce ai zis ca nu toti au bani de AMG-uri cred ca nu ai inteles...nu cred ca e asa greu sa pui un kit pachet AMG pe un W221...
                Last edited by MscleMike; 02-20-2016, 15:42 PM.

                Comment

                Working...
                X
                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF