Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Noua teapa prin telefon in Romania - carburant la jumatate de pret.

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Noua teapa prin telefon in Romania - carburant la jumatate de pret.

    Salutare tuturor,

    Recent a aparut o noua modalitate de a tepui soferii lesne-crezatori, prin vanzarea "carburantului la jumatate de pret". Am deschis acest topic in dorinta sincera de a anunta colegii de pe forum cu privire la acest aspect. Informatia am luat-o dintr-o sursa sigura, de unde citez:

    "Te suna un numar necunoscut, pe care nu il ai in agenda. Niciodata nu vei fi sunat cu numar ascuns. Ti se spune: Salut, mi-a zis Alexandru ca vrei sa cumperi motorina ieftina, la jumatate de pret! sau Salut, mai tii minte cand ai fost cu Andrei si ati luat benzina ieftina, mai vrei? Strategia lor este banala dar eficienta: fara indoiala cunosti cel putin un Alexandru si cand auzi de motorina ieftina, e clar ca vrei sa te bagi daca la pompa este asa de scumpa... Mai este si varianta mult prea prietenoasa: Boss, am ceva motorina ieftina sa-ti dau, buna, direct de la pompa, cu factura, tot ce vrei... Nu conteaza cantitatea, iti dau oricat. Ei isi dau seama dinainte ca vorbesc pe limba ta, dupa ce te-au "citit" pe forumuri sau din anunturi. Daca tu spui ca te intereseaza, esti mancat. Daca din prima le tai macaroana, nu te mai cauta si nu isi mai pierd vremea cu tine.
    Daca dai semne de slabiciune si le spui ca te intereseaza sau ca stai, sa vad, sa vorbesc, nu mai stiu ce... Ai toate sansele sa ramai fara bani si fara motorina ieftina. Initial, nu te bat la cap oamenii, insa revin cu telefoane dupa aia si te intreaba daca te-ai gandit, ca au marfa buna de la pompa, ca sunt de incredere, etc. Punctul lor de referinta in ceea ce priveste convingerea clientilor vine atunci cand ti se spune ca: Boss, numai cu factura iti dau, fara factura nu am cum... Si tu, ca un cetatean de buna credinta, te gandesti ca daca auzi asta, e serioasa treaba. Insa daca ii spui ca vrei sa cumperi fara factura, se gaseste o solutie, de parca ti-ar face tie un serviciu enorm: Sefule, am probleme daca vand fara factura, dar hai ca o scoatem noi la capat, te rezolv, ce sa fac...
    Indivizii iti dau ca punct de intalnire o localitate apropiata de Bucuresti, dar undeva la periferie, eventual langa centura. Te intalnesti cu ei de obicei intr-o parcare de la marginea drumului national. Nu-si fac emotii ca ar putea fi inregistrati cu o camera video, pentru ca intotdeauna vin cu dube inmatriculate in Bulgaria, Spania, Italia sau Marea Britanie, placute de inmatriculare extrem de greu de identificat.
    Sa nu crezi ca teapa asta este despre violenta sau jaf armat. Tu te duci, te intalnesti cu oamenii, care sunt minim doi. Tu poti sa vii cu altcineva, nu conteaza. Ca totul pare legitim si pe bune. Ti se deschide duba sa verifici marfa. Deschizi bidoanele, le mirosi, chiar esti invitat sa scoti din fiecare si sa aprinzi, sa vezi ca e motorina adevarata! Tu, dupa ce faci toate astea, nu mai ai motive ca sa crezi ca este ceva ilegal, ca doar e motorina normala. Iei marfa, iei factura cu stampila si dai banul. Oamenii se grabesc sa te ajute cu incarcarea canistrelor in masina ta, te saluta si se fac nevazuti.

    Tu esti convins ca ai facut afacerea vietii, dar abia ulterior iti dai seama ca urmeaza sa ajungi la sapa de lemn si sa falimentezi complet. Cum? Indivizii ti-au vandut 40 de litri de motorina reala, de la pompa, cu suma de 2000 de lei. Canistrele sunt de obicei transparente, pentru un plus de credibilitate - ca sa vezi ca lichidul din interior este omogen. Insa tu ai cumparat de fapt o canistra de 50 de litri de motorina, in care sunt de fapt 3 litri de motorina reala, 47 de litri de apa si 50 ml de colorant alimentar.
    Apa este colorata cu niste substante folosite in industria sucurilor si teparii stiu exact cat sa puna astfel incat apa sa aiba exact culoarea motorinei. In plus, motorina este mai usoara ca apa si pluteste deasupra ei. Iar tu cand mirosi sau chiar cand vrei sa iei o proba, iei din motorina reala. Daca te-ai bucurat ca ai facut o afacere buna si ai bagat carburantul in rezervoare, esti mancat. Si de la visul de a face o economie ai toate sansele sa dai faliment si sa te ingropi pana la gat.

    Mare atentie amatorii de carburant ieftin, cumparat "ocazional" ....
    LEDFOTON - import si distributie corpuri de iluminat cu led.

  • #2
    Multumim de informatie,dar daca ai o masina cat de cat buna nu cred ca te complici cu asa ceva(mai ales ca s-a ieftinit si carburantul si nu au statiile peco mtorina in firea iei dar astia la negru),acum daca cumpara unul cu un Aro asta e(oricum e mai scumpa motorina decat masina).

    Comment


    • #3
      Tocmai am citit pe alte forumuri despre baietii care au luat-o ... norocul lor ca au cumparat cantitate mica. Au sfarsit prin remorcare pana acasa.
      LEDFOTON - import si distributie corpuri de iluminat cu led.

      Comment


      • #4
        Originally posted by steradulescu View Post
        ...mai ales ca s-a ieftinit si carburantul...
        Nu e chiar asa...cand se ieftineste carburantul la pompa se ieftineste si second-hand.
        Adevarul este ca nu e bine sa iei decat daca sti de la cine si ce iei. Deja se gaseste cu 3.5 lei/litru de moto second-hand, buna din pompa. Nu cu facturi si alte prostii. Personal eu sunt pe benzina la toate masinile (acum) dar am luat "cateva guri" de motorina la viata mea .
        E220 cdi W210, 2001

        E320 W210, 1997
        C180 W202, 1994
        W123 200D, 1978 cu inima de W124


        Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

        Comment


        • #5
          Hai noroc ! .
          In saptamana de dinaintea Craciunului am primit un telefon cu numar la vedere . Individul care m-a apelat imi spune ca are numarul meu de la niste baieti si imi propunea sa cumpar motorina si , atentie , benzina , la juma'de pret .

          Cum numarul meu este la profil m-am gandit ca i l-o fi dat cineva de pe forum .
          Oricum , l-am refuzat politicos dar ferm deoarece omu' tot insista daca stiu pe altcineva interesat .

          Ulterior am aflat de la niste taximetristi ca sunt indivizi undeva pe linia Calarasi / Oltenitei care se ocupa cu asa ceva . Ce vand ei nici macar nu este motorina , ci niste reziduri petroliere .

          Concluzia : Ai Mercedes , pui botu' la asa ceva , iti meriti soarta ! .

          Stima ! .

          Comment


          • #6
            Azi dimineata am fost si eu contactat de baietii binevoitori, imi stiau si numele, localitatea de resedinta, etc. Concluzie - baietii intra pe site-urile de anunturi auto si de acolo stiu toate detaliile, iti baga textul ca te stiu de la prietenul Dragos, si daca pui botu asta e, te-ai fript , daca refuzi iti inchid politicos si la revedere. Tot azi am aflat ca un vecin si-a furat-o cu vreo 200 de litrii, dar n-a dat sfoara in tara, ca doar a fost pacalit.

            Comment


            • #7
              Deja au ajuns renumiti ... http://www.4tuning.ro/ghidul-soferul...sletter_202530
              Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

              W126 280SE
              W123 280CE
              W126 500SEC
              W220 500L

              'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

              Comment


              • #8
                Salutare ! .
                Acum o ora am fost sunat de baietii cu carburantul la 'juma de pret .
                Stima .

                Comment


                • #9
                  Asta deja e clasica, o incearca si cu piese noi, lichidari de stoc etc la preturi derizorii.
                  Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                  http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                  http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                  Comment


                  • #10
                    Interesant este , cel putin la mine , ca am fost sunat dupa o pauza de un an de zile .
                    A se vedea postul #5 .
                    Probabil , baietii erau in criza de lichiditati dupa sarbatori .

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by steradulescu View Post
                      Multumim de informatie,dar daca ai o masina cat de cat buna nu cred ca te complici cu asa ceva(mai ales ca s-a ieftinit si carburantul si nu au statiile peco mtorina in firea iei dar astia la negru),acum daca cumpara unul cu un Aro asta e(oricum e mai scumpa motorina decat masina).
                      Asta am vrut sa zic si eu, ca numa la ultimii zgarciti cred ca mai prinde prostia asta la cat e acuma litru de motorina, ca daca esti asa zgarcit gasesti si cu 4 lei direct la pompa. Eu si mai simplu ii fwt cand m-au tot sunat ca au vazut probabil ca am vandut cateva masini mai ales diesel-uri pe anunturi, si anume: eu il intreb de pret si cand imi spune 3 lei de ex cum ar fi acuma, eu ii rad in nas si-i spun mai lasa frate ca eu iau extra premium cu 2.5 deci hai pa si ii inchid in nas! :P
                      Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF