Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ajutor! Navi & TV

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ajutor! Navi & TV

    Salutare am o problema si nu stiu cum sa o abordez, este vorba de un ml 400 cdi din 2003,are navy si tv insa nu am cd pt navigatie iar solutii nu gasesc pt a folosi naviul pt romania,iar tv zice ca nu are tv desi exista butonul tv.. nu am gasit in masina nici o magazie...sau modul in spate.
    Rog un moderator sa mute postarea daca e gresit postata, sunt prima data pe forum...
    multumesc
    Last edited by haucj; 01-10-2015, 22:20 PM.

  • #2
    Normal că nu ai postat unde trebuia...
    Pentru navigație NU există CD cu România, deci poți să-ți iei adio. Așa cum poți să uiți și de TV, nu ai tuner pe mașină. Se poate pune, dar e foarte scump și găsești greu.
    Ai doar radio și CD (într-un ambalaj mai interesant).
    Last edited by Zeus; 01-11-2015, 08:26 AM.

    https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

    Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
    Va rugam sa le schimbati din User Settings.

    Comment


    • #3
      :-)) Multam fain de lamuriri se poate inchide.
      Incepe sa imi placa masina asta din ce in ce mai mult )

      Comment


      • #4
        Salutare,scriu si eu aici pentru ca am si eu probleme asemanatoare.Am un Sprinter,2009 cu sistem comand aps,cel din prima poza, care are cel putin buton de video.Ideea este ca in momentul in care bag un dvd imi da mesaj cd 0 error si atat.
        Intrebarile mele ar fi:
        -aparatul are functie de video pentru a vedea dvd-uri sau e altceva, ori la fel ca la Ml, are doar buton si nu functie
        -trebuie un anumit tip de dvd ?
        Apoi mai are functia de telefon si acel dispozitiv, vezi foto 2,in partea stanga intre volan si navi.Imi cere "insert tel" si banuiesc ca ar trebui conectat cu ceva la acel adaptor, dar nu stiu cu ce si de unde sa-l iau.Are cineva idee?? Stima.
        Attached Files
        Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
        Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
        Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
        SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
        https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

        Comment


        • #5
          Daca ar mai fi functionat partea optica ( laserul care citeste discurile), probabil puteai viziona DVD-video, exact ca la ML.
          http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


          www.mbretrofit.ro

          Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

          Comment


          • #6
            Bun sa inteleg ca ar trebui sa vada dvd-uri dar nu le mai vede deoarece nu functioneaza partea optica?Exista rezolvare la aceasta problema,sau ar trebui sa ...imi vad de drum?
            Stima.
            Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
            Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
            Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
            SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
            https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

            Comment


            • #7
              Buna ziua,pentru colegul CL600, as avea o intrebare,daca ma puteti ajuta:referitor la poza 2 din postul #4, ce anume imi trebuie,de unde il pot procura sau daca ma puteti ajuta cu rezolvarea problemei legate de conectarea telefonului la sistemul masinii,bineinteles contra cost.Ma gandesc eu ca e mai ieftina rezolvarea acestei probleme decat o eventuala amenda pentru vorbit la telefon prin Europa .Multumesc anticipat.
              Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
              Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
              Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
              SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
              https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

              Comment


              • #8
                Daca pe langa aparatul din foto nu ai si pregatirea Comfort Telephony - acel conector trapezoidal care sta de obicei in torpedo - in care poti infige un Cradle SAP, poate este mai ieftin sa montezi Comand-ul nou NTG2.5 care are integrata telefonia pe langa multe altele.
                http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                www.mbretrofit.ro

                Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                Comment


                • #9
                  Acel conector trapezoidal nu este cel care apare in poza in partea stanga a imaginii??In el,in partea de sus are o mufa, mica, si in spate pleaca un fir.Aparatura a functionat pentru ca mie imi apare agenda telefonica folosita cu ultimile numere apelate.Sa fi plecat nemtul cu ceva de pe masina cand a vandut-o?
                  In cazul aceste,piesa acea din stanga ce este si la ce foloseste?Ce anume se leaga de ea,pentru ca era montata pe masina cand am luat-o si pare a fi piesa originala..Stima.
                  Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                  Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                  Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                  SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                  https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                  Comment


                  • #10
                    Pare a fi un suport se telefon, Nokia poate.
                    http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                    www.mbretrofit.ro

                    Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF