Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Valori unghi Dwell si avans

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    1. A mea e pe carburator, deci nu are electronic nimic.DAR prin legatura cu laptopul meseriasul "vede" cum trebuie reglat avansul.
    De la mufa respectiva pleaca un cablu gri care "citeste" electronic impulsul de pe volanta - daca nu ai stroboscop ca sa mergi pe citirea "pin- sageata bloc motor ".
    2. are diagnoza ptr W123, DAR nu are cablul cu 9 picioruse care intra in mufa neagra.
    3. A incercat cu alte mufe, dar nu erau rotunde; capatul dinspre laptop era mufa ovala cu 2 suruburi laterale de fixare - laptopurile mai vechi au intrare de asta.

    Tot el mi-a spus ca poate face determinarea cu laptopul, daca strica un cablaj si cauta pe fiecare pin care unde duce.
    Cand am scos stroboscopul, nu a mai fost nevoie ca tot asta face si cu laptopul.

    La carburator este un surub de reglaj chiar sub el - cheie de 8 - din care se regleaza amestecul de CO2, implicit consumul de carburant.
    Ptr asta trebuie mers la o statie ITP, si ala sa bage toate firele unde trebuie ca si cum ar vrea sa ia noxele ptr ITP.
    Cu ajutorul surubului ala si al citirilor, reglezi nivelul CO2 intre 1 - 2 %.

    Vad ca ai K jetronic - ala are alta mufa decat motorul meu, implicit mai multa electronica.

    Stima

    Poti sa ma suni daca ai alte nelamuriri : Dan -0744503337

    Comment


    • #17
      Multumesc mult pentru raspunsuri si pentru faptul ca te-ai oferit sa purtam un dialog .

      Da , k jetronic-ul meu are un modul de aprindere si catva senzori , care oricat am cautat pe internet nu am reusit sa aflu unde sunt amplasati si ce rol au . Unul probabil citeste temperatura , altul turatia , mai departe nu mai stiu .

      Nici vreun meserias , cu stroboscop sau laptop cu diagnoza nu am gasit care sa se priceapa la W123 .

      Acel "dulap" era un centru de diagnoza Herman sau Hartman Electronics cu ajutorul caruia se puteau afla date despre starea motorului , a modului de aprindere , a senzorilor si se putea regla punctul de avans si turatia la ralanti .

      Din pacate asa ceva nu mai foloseste nimeni in nici un service .

      Stima ! .

      Comment


      • #18
        Multumesc , clar si la obiec , sper sa ma mai ajuti cu sfaturi daca voi mai avea nevoe (sigur voi avea ) . Aici in Franta majoritatea mecanicilor care au garage (service)sunt arabi si se merge pe principiul "trebue schimbat" . Nu stiu sa repare . La reprezentanta Mercedes lasi masina si cand revii te asteapta o lista lunga ce are o valoare mai mare ca masina.Oricum, sa ai o zi buna .

        Comment


        • #19
          Noroc, am vazut pe multimetru ce il foloseste mecanicul de la locul de munca scris DWELL si posibilitatea de a efectua masuratori pt motoare cu 2, 3, 4, 5, 6 si 8 cilindri. Ce face mai exact acel aparat, ce masoara?
          Attached Files
          Cu cat cunosc mai multi oameni, cu atat imi iubesc mai mult cainele.

          Comment


          • #20
            Cine este interesat de subiectul topic-ului , gaseste cate ceva si aici :

            Models included in this Mercedes-Benz repair manual: Mercedes-Benz 200, Mercedes-Benz 230, Mercedes-Benz 230E, Mercedes-Benz 250, Mercedes-Benz 280 & Mercedes-Benz 280E. Comprehensively covers both the 4 and 6 cylinder gasoline engines from 1976-1986 that powered the 200, 230, 230E, 250, 280, 280E from 1976-1986. Covers: engine, gearbox, transmission, suspension, steering, brakes, electrics, etc. 256 pages, over 300 clear line drawings. Note: This Mercedes workshop manual covers W123 models sold in Germany and the rest of the world (In English). While some systems and procedures do cross over worldwide, this manual is not intended to fully cover Mercedes-Benz models sold in the US or Canada. This Mercedes-Benz W123 service manual contains technical data, maintenance procedures and service information. It details service procedures such as engine oil changing, engine removal, carburetor and fuel injection tuning and cleaning, adjusting valves, bleeding brakes and clutch, and suspension repair. In addition to Mercedes-Benz repair information, the manual contains electrical wiring diagrams.

            Comment


            • #21
              Am incercat sa downlodez cartea, dar nu merge decat ...contracost.
              A "cracuit " careva linkul ? - stiut fiind capacitatea alor nostri IT-sti.

              Sau cumpar cartea la un pret romanesc.

              Comment

              Working...
              X
              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF