Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Becuri consola centrala

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Becuri consola centrala

    E vreo posibilitate de a se ajunge la becul care lumineaza comutatorul de oglinzi, aer conditionat, stergator spate, etc. fara a demonta toata consola?

    Am reusit sa schimb becul care lumineaza rotitele aerotermei (se scoate rotita din centru) si am pus unul alb iar acum am consola luminata in doua culori. Nu am gasit pe nicaieri cum s-ar putea ajunge la celalalt bec.
    Cand eram mic aspiram la inalt ... acum sofez prin cratere lunare.

  • #2
    Pai,acolo nu este un singur bec.
    Fiecare buton are bec propriu.
    Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!

    Comment


    • #3
      Originally posted by liviu_tiutiu View Post
      Pai,acolo nu este un singur bec.
      Fiecare buton are bec propriu.
      Ai desfacut consola sau spui din banuiala? La rotitele de aer e un singur bec pentru toate care daca nu ma insel lumineaza si cele 3 butoane de sub (cele de aer conditionat).

      Ma intereseaza becul de la urmatoarea serie de butoane. Nu cred ca e fiecare buton cu becul lui.

      UPDATE: Am cautat pe alte forumuri si am aflat ca sunt doar doua becuri, dupa cum ziceam si eu. Problema e ca toti zic ca se schimba doar prin demontarea panoului. Cel de sus are o smecherie la modelele pre-facelift, daca se trage mai tare, iese comutatorul din centru si se ajunge la bec. De cel de jos nu am gasit nimic dar cred ca si acolo trebuie sa fie o smecherie pentru acces mai usor.
      Last edited by Crb; 11-05-2015, 10:38 AM.
      Cand eram mic aspiram la inalt ... acum sofez prin cratere lunare.

      Comment


      • #4
        Nu inteleg de ce mai ceri sfaturi daca le contrazici apoi...?
        Tu ai incercat in vr'un fel? Poate colegul Liviu vorbeste din experienta...
        daca nu ma insel lumineaza si cele 3 butoane de sub (cele de aer conditionat).
        Asta nu-i tot banuiala?? Cu toate ca ai schimbat becul si trebuia sa-ti dai seama pana acum daca lumina s-a schimbat.
        Pune mana si da consola jos, apoi sa ne povestesti, din experienta, cate becuri sau cine stie, poate ai gasit leduri de 3mm in fiecare buton...
        Toate cele bune!
        Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

        Comment


        • #5
          Am schimbat becul de sus si nu mai eram sigur daca lumineaza si cele 3 butoane pentru ca nu eram in masina la momentul respectiv desi imi aminteam ca parca inainte nu luminau. Intradevar, becul de la rotite lumineaza si cele 3 butoane.
          Apoi am gasit pe un forum strain informatia cum ca toata consola centrala este luminata de doar doua becuri iar cei de acolo spuneau ca le-au schimbat dand consola jos. Eu becul de sus l-am schimbat si fara sa dau consola jos pentru ca exista o modalitate de a face asta si poate cei de pe forumul strain nu au stiut inainte sa demonteze.
          Acum e cuvantul strainilor versus cuvantul lui Liviu. Atata timp cat butoanele de sus sunt luminate de becul de la rotite (testat personal) atunci tind sa cred ca Liviu nu are dreptate si toata partea de jos e luminata de un singur bec iar singurele leduri pe butoane sunt cele de on/off (cele rosii).

          Acum ma interesa daca exista vreo metoda de a schimba becul de jos asemanatoare cu metoda de a schimba becul de sus.

          Laur, eu nu vad unde m-am contrazis.
          Cand eram mic aspiram la inalt ... acum sofez prin cratere lunare.

          Comment


          • #6
            Trebuie demontata consola dar nu vei putea schimba becul,fiecare buton are bec in corporat lipit plus ledurile rosii.

            Comment


            • #7
              Laur, eu nu vad unde m-am contrazis.
              Daca Liviu ti-a spus ca butoanele sunt iluminate individual, tu l-ai contrazis bazandu-te pe ce ai citit pe alte forumuri.
              Nu cred ca e fiecare buton cu becul lui
              Uite cum facem! Ca altfel vad ca nu intelegi... Ca sa nu transformam topicul asta intr-o polemica( ca vad ca nu recunosti ce ai scris), te ajut eu cu informatiile necesare demontarii consolei(pas cu pas). Tu schimbi "cel de-al doilea bec " si apoi te intorci cu informatiile: unde l-ai gasit, ce tip de bec este, cum a decurs operatiunea de schimbare, etc. Facem un tutorial frumos si util! De acord?
              Last edited by LauLaur; 11-06-2015, 18:21 PM.
              Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

              Comment


              • #8
                Cred că diferă de la mașină la mașină. A mea cel puțin are un singur bec, sub butonul de climă. Lumina e dispersată apoi prin niște plastice. Eu am desfăcut cu tot consola.

                Mare MAARE grijă! La plasticul din dreapta (la pasager) trebuie tras de o sârmă în jos că altfel nu iese. Și sunt urechiușele alea extrem, extrem de fragile. Foarte mare grijă la plasticul de sub ceasurile din bord. Deși am lucrat "cu mănuși" am rupt unul și-mi stătea puțin căscat. Mai deranjant era că trebuia ținut de el când doreai să schimbi luminozitatea în bord. I-am făcut o improvizație și acuma stă.

                Becul e T5
                Fosta: W168 A160 '99 Benzină
                Actuala: W169 A200 '04 Benzină
                Urmează: Dacia 1300 '74

                Comment


                • #9
                  Originally posted by gruiarew View Post
                  Cred cã diferã de la mașinã la mașinã. A mea cel puțin are un singur bec, sub butonul de climã. Lumina e dispersatã apoi prin niște plastice. Eu am desfãcut cu tot consola.

                  Becul e T5
                  Cu "butonul de clima" te referi la rotita din jumatate? Aia se scoate daca tragi mai tare de ea si intradevar in spate e un T5.


                  Laur, as desface cu mare placere daca as avea incredere in mainile mele. Am un talent la rupt clipsuri si ma feresc ca de dracu' de orice trebuie demontat. Tocmai d-aia intrebam ce e prin interior si daca se poate schimba fara sa dau jos toata consola. Si nu am contrazis pe nimeni, pur si simplu am intrebat daca a vazut asta cu ochii lui sau a aflat din alte surse, nu am de unde sa stiu experienta lui. Am plecat cu o banuiala si am gasit doua informatii diferite care se bat cap in cap. Si evident, am incercat sa imi dau seama care e cea corecta (cu argomente - gen "am desfacut si am vazut personal").
                  Cand eram mic aspiram la inalt ... acum sofez prin cratere lunare.

                  Comment


                  • #10
                    Pe mijloc sunt 3 "butoane de aragaz". Sub ăla din mijloc e un T5 chior.

                    Dacă mai sunt becuri nu știu, eu am tras consola cu tot afară dar nu e spațiu de lucru cum trebuie din cauza cablurilor. Am renunțat să demontez comenzile de pe consolă din cauză ca am rupt clipsul când am dat plasticul de la ceasuri jos și am crezut că mor când l-am văzut cum stă de crăcănat.

                    Dar după cum sunt orientate plasticele din jurul becului ăluia T5 tind să cred că și restul de butoane sunt luminate de acolo mai ales că abia se văd. Un test ar fi să merg să scot becul cu pricina să văd ce mai rămâne luminat. Oricum e groaznic de înghesuit am avut nevoie de ceva "unelte speciale" să-l schimb pe cel ars.

                    Până desfac am găsit ceva aici:

                    Lofty's Homepage, Mercedes-Benz 'A' Class, Components, Heater blower fan, controls, resister replacement, air vents, heater controls. Air conditioning.
                    Last edited by gruiarew; 11-09-2015, 17:15 PM.
                    Fosta: W168 A160 '99 Benzină
                    Actuala: W169 A200 '04 Benzină
                    Urmează: Dacia 1300 '74

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by gruiarew View Post
                      Dar dupã cum sunt orientate plasticele din jurul becului ãluia T5 tind sã cred cã și restul de butoane sunt luminate de acolo mai ales cã abia se vãd. Un test ar fi sã merg sã scot becul cu pricina sã vãd ce mai rãmâne luminat.
                      Becul ala l-am avut eu ars. Lumineaza rotitele si becurile de sub (tot ce e deasupra joystick'ului de oglinzi). Seria de butoane aflate langa joystick'ul oglinzilor se pare sa sunt luminate cu leduri separate.
                      Cand eram mic aspiram la inalt ... acum sofez prin cratere lunare.

                      Comment


                      • #12
                        Multumire

                        Buna seara! O vreme nu am putut accesa site-ul si recunosc faptul ca mi-a lipsit. Nu stiu daca acum pot intra datorita interventiei d-lui administrator, pe care l-am rugat sa faca ceva in acest sens. Acest mesaj este unul de multumire. Este fascinanta lumea MB. Nu sunt inca in masura sa dau sfaturi, deocamdata acumulez cunostinte datorate tuturor binevoitorilor care impartasesc din experienta dumnealor, incepand cu dl. ADMIN. Toate cele bune tuturor!!!

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF