Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

CLK 230 Komp - crestere boost (fulie vibrochen)

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Da, am pastrat fulia OEM si am montat inelul peste ea.

    Cureaua a venit cu tot cu inelul respectiv. Daca iti trebuie P/N, pot sa ma uit.
    Last edited by MistreKul; 07-23-2015, 15:56 PM.

    Comment


    • #18
      Ia da-mi si mie link te rog si celelalte detalii ca mi-as lua si eu.
      Membru Fondator A.P.L.I.B.D.N.B. - Asociația Pentru Lupta "ÃŽnpotriva" Beției Dezorganizate "Niște Bețiv"

      Comment


      • #19
        Link-ul e in postul numarul 9, dar nu inteleg care sunt celelalte detalii care te intereseaza. Nu iti mai trebuie nimic altceva, afara de kit-ul din link. Pretul in link este 170e, dar cum ziceam, eu i-am facut oferta de 145e si a acceptat-o.

        Inelul e foarte simplu de montat, ar trebui sa iti ia cam 30 de min, maxim. Daca ai nevoie de alte detalii, intreaba-ma concret ce te intereseaza si se rezolva, in masura in care pot.

        Comment


        • #20
          Scuze de offtopic, dar am si eu o dilema:
          Am 2 masini: 1 este un Clk 200 fara kompressor, 1 este un Clk 230 cu kompressor
          Intrebarea mea este ... Pot sa pun kompressorul de pe 2.3 pe 2.0 fara sa fac modificari la softul masinii? O sa am parte de ceva imbunatatiri la performantele masinii? Sau trebuie modificat si softul masinii?
          Am absolut toate piesele necesare (kompressor, intercooler, trasee...) (am ambele masini intregi)

          Comment


          • #21
            Fara soft, nu cred ca e o idee buna, tinand cont ca masina pe care urmeaza sa montezi kompressor-ul este aspirata la baza.

            Comment


            • #22
              Ce parere aveti de schimbarea fuliei la kompressor pentru a creste puterea cu 30 cp si 40 Nm?
              Am gasit la o tuner din Polonia fulie pentru motorul 1.8 kompressor (m271) din diametrul 72 mm la 62 mm. Sunt tentat dar vreau unele sfaturi.
              Multumesc

              Comment


              • #23
                Eu am fost foarte multumit de ea. Diferenta e semnificativa, chiar si fara soft. Bineinteles, e de preferat sa ii faci si softul, pt a beneficia de tot extra-boost-ul pe care ti-l da fulia.

                Pt cei cu 2.0/2.3 kompressor (facelift), o vand pe a mea, fulie + curea, pt 500 ron, transport inclus. P/M

                Comment


                • #24
                  Originally posted by sile22 View Post
                  Ce parere aveti de schimbarea fuliei la kompressor pentru a creste puterea cu 30 cp si 40 Nm?
                  Am gasit la o tuner din Polonia fulie pentru motorul 1.8 kompressor (m271) din diametrul 72 mm la 62 mm. Sunt tentat dar vreau unele sfaturi.
                  Multumesc
                  Eu am varianta asta si iti spun ca diferenta este mare, parca este alt motor. Montajul necesita putina atentie pentru ca nu este tocmai simplu.
                  Daca totusi te hotarasti, sa-ti iei in calcul si schimbarea uleiului in supercharger, inevitabil o sa-l pierzi pe cel original cand deschizi carcasa. Si acum daca tot ai deschis superchargerul este pacat sa nu-l si portezi, va creste in eficienta si va avea o temperatura de discharge mai mica. De asemenea daca tot demontezi jumatate de motor te-as sfatui sa modifici si clapeta de acceleratie si sa-i schimbi tampenia aia de cot din plastic din fata ei care vine de la intercooler. Asta ti-ar aduce 5-6 cai (frumosi) in plus fata de fulie.

                  Comment


                  • #25
                    Eu ma gandeam sa dau jos fulia veche si o montez pe cea noua atat. Am atasat poza. Nu am de gand sa umblu la tot motorul mai las ca nu s a umblat la el pana acum. uploadfromtaptalk1448699838930.jpg

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF