Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ulei Praguri

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ulei Praguri

    ce ulei sa pun in praguri la w123, se recomanda ceva anume ?
    si cat se baga pe fiecare parte ?

    multumesc

  • #2
    Originally posted by sensey1 View Post
    ce ulei sa pun in praguri la w123, se recomanda ceva anume ?
    si cat se baga pe fiecare parte ?

    multumesc
    Nu conteaza ce tip de ulei, si ars e bun, referitor la cantitate, macar 1 litru.
    Toate cele bune.
    Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!

    Comment


    • #3
      Vopsitor si un tinichigiu, au fost de parere, ca nu prea este recomandat uleiul ars, din cauza aciditatii ridicate ( pe termen lung ). Ideal ar fi ceara ptr. cavitati,
      daca nu orice ulei de motor, dar nou, chiar si cel mai ieftin ( romanesc )!
      Omul invata pina la moarte si cind.............

      Comment


      • #4
        Eu dupa lucrarile de tinichigerie si vopsitorie la W126 am folosit un amestec facut de mine, suflat cu pistolul in praguri, usi, aripi, cavitati, etc. Amestecul l-am incalzit intr-o oala mare pe un arzator si l-am omogenizat cu o chestie dinaia care se pune in cap la bormasina, din constructii. Am folosit ceara de albine, inhibator de coroziune Ardrox Aviation, vaselina Shell si 1 litru de ulei nou, nu ars:



        Reteta folosita de mine:
        4 litrii anticoroziv
        4 litrii vaselina
        1 calup (1Kg) ceara de albine
        1 litru ulei nou

        Si din cei 10 litrii rezultati, mi-au mai ramas vreo 2, pe care-i pot folosi de acum inainte la retusuri ...

        PS: Daca-s mai face odata amestecul, as folosi 3 Kg de ceara si cate 3 de anticoroziv si vaselina.

        Spor la treaba !
        Last edited by Orvo; 12-11-2011, 11:43 AM.

        Comment


        • #5
          Si eu am folosit o combinatie de ulei nou + vaselina Moll . Amestecul l-am incalzit atent , sa nu ia foc , amestecand in el pana a rezultat un fel de "miere" , ca de albine .
          Consistenta o stabileste fiecare dupa dorinta .

          Comment


          • #6
            La raspunsurile de mai sus nu sunt prea multe de adaugat doar o informatie, ce
            poate fii utila.

            La Servicurile Dacia s-a ( nu stiu daca se ) folosit ceruirea, la anumite serii de Loganuri aflate in garantie. Pe linga Loganuri se ocupau la cerere si pe bani si de alte masin, care intrau pe la ei.

            Foloseau " ceara ptr. cavitati" asa au spus ei, formate din 2 componente, adica doua cutii de tabla ( ca ambalaj ). Prima solutie era mai subtire si cam dublu ca cantitate, se sufla cu pistol cu un fel de furtun ( nu cunosc denumirea ) ce avea in capat ca o stropitoare ( gauri ). Cu acel furtun de circa 40 - 50 cm se poate ajunge peste tot ( stalpi , praguri lonjeroane etc. ).Stropeste toata suprafata interioara a pragului ca exemplu.

            Se lasa sa se uste circa 1 ora si se repeta cu a doua solutie, ce era mai groasa ( aproape ca mierea ).

            De mentionat , acesta ceruire nu se face doar pe vreme calda si uscata ( vara ) si nu dupa ce masina a fost spalata recent !
            Omul invata pina la moarte si cind.............

            Comment


            • #7
              Un WD40 (water displacing) nu e suficient?
              https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

              Comment


              • #8
                Nu e suficient pentru ca nu rezista pe suprafete. Ceara se foloseste pentru ca lucreaza in timp. Pe timp de vara, cand e cald, ceara lucreaza si intra in cele mai mici orificiii capilare. Asta e ideea la ceara. De aceea am folosit si eu ceara la amestec, pentru ca se intinde si ajunge in locuri unde nu ajungi sa suflii si intra in toti porii existenti.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by cutaresku View Post
                  Un WD40 (water displacing) nu e suficient?
                  Salut !

                  Colegul Orvo ti-a dat explicatia completa !

                  Mai adaug doar ( incaodata ), faptul ca , aceasta operatiune se face in mediu cit mai uscat si cu masina uscata, ptr. a nu acoperi cu ceara umezeala ramasa ( condens etc. ).
                  Omul invata pina la moarte si cind.............

                  Comment


                  • #10
                    Am si eu o intrebare: Cu ce scop se baga ulei in praguri? Si care este treaba cu ceara? As vrea sa aflu ca sa nu mor prost) cu toate ca inca sunt tanar...
                    "MERCEDES-BENZ", the BEST or nothing!!!

                    Comment


                    • #11
                      Ceara pentru cavitati

                      Eu am folosit ceara pentru cavitati de la Loctite, au magazin online si o livreaza la domiciliu prin curier. Cei din Bucuresti au norocul ca se pot deplasa direct la depozitul lor si sa o ia de acolo.

                      Produsele Teroson se pot comanda aici:




                      Distribuitori Teroson sunt firma Aspad SRL:

                      Adresa: Str. Zeletin nr. 12A
                      Bucuresti - Romania
                      Program:
                      Luni - Joi intre orele 9 - 17
                      Vineri intre orele 9-16.30
                      Sambata,Duminica Liber
                      Putem fi contactati si telefonic in timpul programului de lucru.
                      Telefon: 021 233 30 11 (12)
                      Fax:
                      Mobil: 0742 27 37 74

                      Sau pot fi folosite si produse de la SIka-Gard sau Wurt.

                      Atasat gasiti cataloagele de produse.

                      Distribuitorii Sika:
                      Attached Files
                      Last edited by gogu crocodilu; 04-22-2012, 04:15 AM.

                      Comment


                      • #12
                        sall.daca stai bine cu banii foloseste produse STANDOX.sunt nr1 in europa si te rezolva ei cu un grund acid si ceara de ii tii minte toata viata,asta daca vrei sa faci ceva profesional.

                        Comment


                        • #13
                          protectie cavitati proaguri lonjeroane

                          cum se poate aplica vaselina incalzita in praguri? vreau sa atasez un furtun de 1 metru cu o duza in capat, exista pistoale speciale? imi puteti da un link sa vad cum arata? concentratia 2L vaselina si 1 L ulei incalzite un pic cred ca ar fi suficiente pentru a asigura o protectie 2-3 ani in praguri si lonjeroane..

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF