Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Propuneri pentru un forum mai bun!

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    1. Nu am jignit, doar mi-am exprimat un punct de vedere.
    2.Treaba cu "Hai sa ne prezentam" : se merge pe premiza ca "asa era, da-o-ncolo de treaba".
    Modul in care ai decis sa dai replica e copilaresc.N-am cerut nicio explicatie, mai ales ca nu sunt in masura sa fac acest lucru, era un punct de vedere obiectiv.Am punctat cateva lucruri si deja ti s-a activat acea latura protectoare. E si normal ca dupa atat timp in care activezi pe acest forum sa te atasezi oarecum de el si sa vrei sa ramana asa, fara a schimba nimic.
    In cazul asta.. pentru ce a mai fost initiat acest topic?
    Last edited by ando_adb; 08-06-2014, 11:50 AM.

    Comment


    • #62
      Copilaresc sau nu (watch your tone) NU ai nici cea mai mica doza de legitimitate in a judeca forumul. Rezistenta la schimbare e acuza gratuita, rolul moderatorului nu excede actiunii de "a modera" in limitele regulamentului (bun, prost, desuet, cum o fi el). Si eu as schimba multe sectiuni, si bannerul ala cu mochete si multe altele... Insa nu-s eu "propritarul".
      Repet, orice sugestie este binevenita, insa daca orice nou venit ar veni dupa 3 posturi sa spuna ca tot ce-a gasit e apa de ploaie, ar trebui fie sa toceasca vreo 500 de posturi utile, apoi sa ceara socoteala, fie, mult mai simplu, sa caute alt forum tematic.
      Din punctul meu de vedere, dialogul se incheie aici.
      https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

      Comment


      • #63
        Ok, am inteles ideea.

        Comment


        • #64
          Nu stiu daca s-a discutat asta in staff-ul clubmercedes, dar eu cred ca am o idee buna, pentru vanzatorii de pe forum care au fost mentionati in rubrica " Membrii seriosi cu care am incheiat tranzactii" , sa le facem o categorie speciala, sau daca nu sa le fie notate articolele de vanzare cu un semn distinctiv.
          Mail : emi@koket.org
          Tel : 0757 233 231
          Reparatii electrice auto Iasi
          Electrical Center Iasi

          Comment


          • #65
            Forumul nu mai functioneaza corect cu Internet Explorer. Am incercat pe mai multe sisteme si paginile sunt trunchiate, nu sunt afisate pana la sfarsit. Cu alte browsere merge.

            Si cred ca ar trebui micsorat un pic bannerul. Ocupa mult prea mult din inaltimea utila a ferestrei si te obliga sa scroll-ezi tot timpul ca sa ajungi la informatia utila.
            Last edited by paul_p; 12-26-2014, 13:18 PM.

            Comment


            • #66


              Mai apar multi?II mai toleram mult? Are careva dotarea asta pe masina "SALUT"? Is curios ce face..... poate e butonu ala care iti da dreptul legal sa blochezi o banda ca sa poti parca masina sau sa parchezi unde ai chef.
              Sunt multi si se tot aduna si nu vad vreo miscare cu ei.Avem 4 pagini deja.Are careva rabdare sa treaca prin 4 pagini de salutari sa ne zica si noua ce a gasit?Ajuta pe cineva astea 4 pagini?Nici macar pe autor nu il ajuta treaba asta.

              Inainte mai vedeam cate un warn sau o atentionare cu titlu sau punctuatia sau se mai facea cate o curatenie pe cate un thread dar acum chiar nimic.Si va inteleg ca daca scapi de unu azi maine apar 2 dar putem fi si noi mai punctuali gen :
              1. Cand apare un thread de genu salut in titlu sau limbaj de mirc sau topicuri aiurea(topicuri deschise din necunostiinta de notiuni elementare care se pot gasi usor pe forum) cei care raspund la genu asta de threaduri sa fie si ei atentionati/sanctionati.Mai descurajam comunitatea sa promoveze astfel de prostii si nu mai facem o groaza de offtopic din cauza ca unul se simte insultat de postul altuia.Cate threaduri am vazut cu 2 posturi, o intrebare si o trimitere la un post pe subiectul in cauza, doar din cauza ca utilizatorului i-a fost lene sa dea search.

              2.Putem sterge sau rectifica cate threaduri vrem dar tot vor fi minim 3 cu titlu "salut" sau 8 gen "cati litri intra in motor sau ce ulei" plus inca 16 despre serviceuri sau piese sau distribuitori de piese etc.Am mai vazut un forum cu un thread THREADURI/POSTURI/SUBIECTE STERSE" scris mare si undeva sa iti sara in ochi.Acolo aveam regulile de postare si sanctiuni si tot.Propun sa facem la fel si la prima problema {warn+ stergere thread} sigur dupa ce li se va sterge postul vor fi curiosi sa vada ce este in subietul "THREADURI/POSTURI/SUBIECTE STERSE".

              Problema in ziua de azi este ca avem atatea informatii insa multe sunt eronate , nefiltrate si contradictorii. Asa ajungem ca vin unii citesc se intereseaza se documenteaza de pe forum si nu intelege nimic. Si atunci ce va face? Va deschide inca un thread pe subiectul in cauza.Ne luam de toti ca nu folosesc functia search dar nici noi nu filtram putin informatiile astfel ca ajungi sa cauti ore intregi pana sa gesesti ceva relevant.
              Daca se adopta sistemul si se va face putina ordine atunci lenesi nu vor mai avea nici o scuza.Numa vointa sa avem.Fiindca daca forumul ajunge cum ajunge va fi numai vina noastra nu a lor.
              Last edited by dinamix; 08-05-2015, 14:14 PM.

              Comment


              • #67
                Originally posted by dinamix View Post


                Mai apar multi?II mai toleram mult? Are careva dotarea asta pe masina "SALUT"? Is curios ce face..... poate e butonu ala care iti da dreptul legal sa blochezi o banda ca sa poti parca masina sau sa parchezi unde ai chef.
                Sunt multi si se tot aduna si nu vad vreo miscare cu ei.Avem 4 pagini deja.Are careva rabdare sa treaca prin 4 pagini de salutari sa ne zica si noua ce a gasit?Ajuta pe cineva astea 4 pagini?Nici macar pe autor nu il ajuta treaba asta.

                Inainte mai vedeam cate un warn sau o atentionare cu titlu sau punctuatia sau se mai facea cate o curatenie pe cate un thread dar acum chiar nimic.Si va inteleg ca daca scapi de unu azi maine apar 2 dar putem fi si noi mai punctuali gen :
                1. Cand apare un thread de genu salut in titlu sau limbaj de mirc sau topicuri aiurea(topicuri deschise din necunostiinta de notiuni elementare care se pot gasi usor pe forum) cei care raspund la genu asta de threaduri sa fie si ei atentionati/sanctionati.Mai descurajam comunitatea sa promoveze astfel de prostii si nu mai facem o groaza de offtopic din cauza ca unul se simte insultat de postul altuia.Cate threaduri am vazut cu 2 posturi, o intrebare si o trimitere la un post pe subiectul in cauza, doar din cauza ca utilizatorului i-a fost lene sa dea search.

                2.Putem sterge sau rectifica cate threaduri vrem dar tot vor fi minim 3 cu titlu "salut" sau 8 gen "cati litri intra in motor sau ce ulei" plus inca 16 despre serviceuri sau piese sau distribuitori de piese etc.Am mai vazut un forum cu un thread THREADURI/POSTURI/SUBIECTE STERSE" scris mare si undeva sa iti sara in ochi.Acolo aveam regulile de postare si sanctiuni si tot.Propun sa facem la fel si la prima problema {warn+ stergere thread} sigur dupa ce li se va sterge postul vor fi curiosi sa vada ce este in subietul "THREADURI/POSTURI/SUBIECTE STERSE".

                Problema in ziua de azi este ca avem atatea informatii insa multe sunt eronate , nefiltrate si contradictorii. Asa ajungem ca vin unii citesc se intereseaza se documenteaza de pe forum si nu intelege nimic. Si atunci ce va face? Va deschide inca un thread pe subiectul in cauza.Ne luam de toti ca nu folosesc functia search dar nici noi nu filtram putin informatiile astfel ca ajungi sa cauti ore intregi pana sa gesesti ceva relevant.
                Daca se adopta sistemul si se va face putina ordine atunci lenesi nu vor mai avea nici o scuza.Numa vointa sa avem.Fiindca daca forumul ajunge cum ajunge va fi numai vina noastra nu a lor.

                Treaba cu "SALUT" este doar un exemplu.Aceeasi situatie este si cu subiectele "Problema" sau "AJUTOR" si mai erau mai multe.Daca ar fi sa le adunam sunt cateva zeci poate sute de threaduri.Vin eu caut o cutie de viteze de vanzare dam un exemplu si gasesc 15 threaduri cu "problema sau ajutor sau salut" si toti prezinta probleme la cutiile lor de viteze nici unul nu vinde si poate sunt care vand cutii de viteze dar daca threadul lui este intitulat SALUT si eu nu vreau sa stau 3 ore sa trec prin fiecare salut ce fac?Ala nu vinde nimic eu nu cumpar nimic.Sunt curios cati s-au batut de problema cu functia search incercand diverse cuvinte cheie incercand sa filtreze prostiile altora ca sa gaseasca ce au nevoie si sa sara 10 metrii in sus de nervi de fiecare data cand cand functia search nu returneaza nici un rezultat.Cati?Cred ca ii pot numara pe degete.

                Comment


                • #68
                  Chill down...
                  Sectiunea de prezentare este OBLIGATORIE pentru noii membri.
                  Funcția SEARCH funcționează așa cum îi permite serverul să o facă...
                  Faptul că nu mai vezi intervenții de la moderatori, nu înseamnă că nu o facem. Este citit absolut tot și edităm o grămadă de posturi zilnic.
                  Există NUMAI DOI moderatori activi, iar munca din spatele a ce se vede postat nu este vizibilă pe forum.
                  Prezența noastră aici nu se rezumă la postarile și atentionarile pe care le facem.
                  Din păcate timpul este limitat pentru toți, iar ținerea acestei tarlale pe linia pe care ne-am impus-o nu mai permite și alte divagații din partea noastră.
                  Multumim pentru înțelegere!

                  https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                  Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                  Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                  Comment


                  • #69
                    Chiar nu m-am referit la sectiunea de prezentare.In imaginea atasata mai sus sunt threaduri cu titlu salut toate in afara de cele din sectiunea prezentare, adica cele din probleme tehnice bursa etc si alea toate fara cele din sectiunea prezentare sunt 4 pagini in total cateva foarte recente
                    exemplu:






                    Va inteleg dar uite la 3 exemple 2 posturi si absolut nimic util pe ele, asta inseamna spatiu timp nervi pierduti.
                    Nu am nimic cu nimeni doar mi-am spus parerea si supararile dar consider ca daca sunteti mai stricti va va fi si voua mai usor si lumea se va conforma mai repede.
                    Exemplu:
                    Faceti o categorie pe prima pagina "POSTURI/SUBIECTE STERSE" primul lucru care se vede ala sa fie ca sa sara in ochi.Pe acest thread expuneti regulile de postare si tot ce considerati ca este necesar pentru o buna conduita si organizare a forumului.
                    Si deacolo mai departe de cum apare un subiect care nu se incadreaza se va sterge automat indiferent de motiv.Nu cred ca trebuie sa va justificati voi la absolut orice incepator care nimereste pe forum.Si daca isi va cauta dreptate va da de "POSTURI/SUBIECTE STERSE" si va citi ce scrie acolo.Eventual cate un mesaj cu regulile de postare cand se sterge un thread dar asta numai daca vrei voi.In cel mai rau caz vor veni cu argumente din regulile postate ca de ce i s-a sters postul, asta insemnand ca l-a citit.
                    NU e mai simplu asa?Sau preferati sa stati dupa fiecare aerian sa il invatati functia search sau sa il tot bateti la cap sa se hotareasca ce vrea?

                    "Este citit absolut tot și editãm o grãmadã de posturi zilnic."
                    Preferi sa ii editezi fiecare post sau sa ii stergi threadul si sa il lasi sa invete singur ce vrea si cum sa posteze peaici?.Chiar daca din continutul un subiect 2 ,3 posturi sunt offtopic nu deranjeaza atat cat deranjeaza un subiect cu titlu salut pe care intri si nu gasesti nimic relevant.

                    Exemplu:

                    Sters threadul mesaj cu reguli de postare si larevedere placuta!
                    NU cred ca va face aceleasi greseli de 2 ori si daca te uiti bine are 7 posturi habar nu are ca exista reguli si nici nu il intereseaza deci va mai deschide si in viitor posturi asemanatoare cand va gasi motor si se va lovi de probleme.Sters threadul + mesaj 2-3 minute vs atentionare 1 minut dar greselile raman acolo. Si cum crezi ca isi va gasi el motor daca el nu scrie ce ii trebuie?Garantat sunt pe forum care vand ce are el nevoie dar daca stan si bran nu stiu scrie nu ai ce le face nu?
                    Last edited by dinamix; 08-06-2015, 15:37 PM.

                    Comment


                    • #70
                      Ca sa inteleaga toata lumea:
                      1. Moderatorii nu au cum sa modifice structura forumului. Numai administratorii o pot face.
                      2. Nici nu-ti imaginezi cate subiecte, postate in balarii, sunt sterse zilnic.
                      3. Cu scuzele de rigoare, desi eu am deschis acest topic, tot eu il voi inchide. Daca mai exista nemultumiri/idei/propuneri etc legate de structura si administrarea forumului, va rog sa va adresati direct Administratorilor, CRISTI si SEMTEXX.

                      Multumesc pentru intelegere.

                      https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                      Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                      Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF