Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Schimbare culoare ceasuri mercedes vito w638.

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimbare culoare ceasuri mercedes vito w638.

    incep din start...
    Iluminarea se facea pe baza a 4 becuri de 1,2w ,folia cu marcaje turometru si vitezometru ,este verde ..deci e nasol .
    Asa ca am inceput sa caut combinatia culorilor sa vad ce iese...
    si am pus ca si culoare de baza verde ..si am inceput sa le combin.
    Doream o culoare albastruie,bleo..ceva in gama asta..
    Asa ca ilumarea s-a facut cu leduri albastre ,culoare finala fiind desigur ,.tot un albastru))...

    Sper ca ati inteles ceva ,daca nu pozele spun mai multe.

    S-a inceput cu iluminarea acelor ,le-am ilumnat cu leduri albe ,deoarece mi-a placut portocaliu lor.


    Incepem sa distribuim leduri

    si repetam procedura


    Intre timp facem si legaturile..

    Facem o proba:


    Asamblam totul ,punem capacul si tragem cateva fire afara.
    Io am preferat sa nu leg toate ledurile la un singur soclu ,datorita curentului mai mare supt de leduri.

    Aveam in jur la 3W cu toate ledurile si nu am vrut sa le led la un singur soclu care duce pana la 1,2w ,asa ca...le-am ditribuit:
    Acele legate impreuna, vitezmetrul legat singur ,iar turometru si indicatorul de "gaz" si temp apa ,legat impreuna:


    Montam totul la loc, si facem o proba
    ____________________________________________

  • #2
    ____________________________________________

    Comment


    • #3
      Buna seara. Frumos colegule, dar displayul nu ti sa aprins. S-au nu l-ai legat la masina pentru probe? Am si eu o intrebare ca vad ca te pricepi: cu ce as putea sa lipesc banda care duce la display, pentru ca o am dezlipita de pe placa? Eu am curatat contactii de pe placa cu un varf de cutter si am prins banda cu un scotch, am mai lipit niste bureti ca sa o preseze, dar nu se vad cifrele in totalitate. Sper sa gasesc ceva sa o lipesc la loc, sa nu trebuiasca sa cumpar alte ceasuri. Multumesc pentru rabdare, si inca o data felicitari pentru realizare.

      Comment


      • #4
        Salut si0-mi ecr mii de scuze pentru intarziere.

        Atunci cand am modificat culoarea in bord ,pamblica o aveam dezlipita de pe placa.
        Initial si eu am cerut ajutor in legatura cu pamblica aia ,dar pana la urma mi-am luat inima-n dinti si am reparat-o singur..

        Am facut si aici pe forum un tutorial cum sa iti repari pamblica..


        Uite aici: http://www.clubmercedes.ro/tutorial-...8.html?t=32278
        Sper sa iti fiu de ajutor...


        PS: Din martie 2012 pana acum in ianuarie 2013 ,am mai schimbat destule la bord: culoare ace , culoare display + schimbat culoare " km/h" care era cu verde.
        Numai bine.Salut.
        Last edited by Johnny_; 01-27-2013, 23:53 PM.
        ____________________________________________

        Comment


        • #5
          Mai nou am schimbat culorile la ace.

          Am anulat vechea iluminare..Imi pare rau ca nu am facut si poze cum am montat ledurile.Sunt montate niste smd uri sub acel ,langa "motorase" .Cate 2 la fiecare ac.
          La final m-am ocupat si de display.
          Attached Files
          ____________________________________________

          Comment


          • #6
            Extraordinar!!!Tre sa incerc si eu...ce fel de leduri ai folosit...si ce ai mai folosit?Sper sa reusesc si eu...Tinem legatura daca vrei sa ma ajuti sa-mi fac si eu!!!Merci!Bafta!!!

            Comment


            • #7
              Sigur ca da.

              AM folosit leduri flux ( cu 4 craci ) pt iluminare cifre , iar la ace am folosit leduri smd , rosii..
              In rest..fludor ..si rabdare.
              ____________________________________________

              Comment


              • #8
                Merci mult de tot!bafta si spor la toate!

                Comment


                • #9
                  Merci frumos.
                  ____________________________________________

                  Comment


                  • #10
                    da da! asta e de facut clar pe masina! felicitari! cred ca ar fi bun si o explicatie cum ai scos ceasurile din bord numa bine!

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by djgrigo View Post
                      da da! asta e de facut clar pe masina! felicitari! cred ca ar fi bun si o explicatie cum ai scos ceasurile din bord numa bine!
                      Iti mai spun inca o data, dar e ultima oara, citeste te rog regulamentul, posteaza cu litera mare acolo unde se impune.

                      https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                      Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                      Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                      Comment


                      • #12
                        OK! Am luat aminte.

                        Comment


                        • #13
                          S al cam cat mar costa s am faci si mie bordu? mrs si astept raspuns

                          Comment


                          • #14
                            Salut.Avand in vedere ca este mult de munca si de dichiseala..pretul e cam marisor.Dar e o singura problema foarte mare....Panglica de la ecran e lipita pe placa cu circuite si e nevoie sa o dezlipesc,insa eu am avut norocul si am prinso la loc si cu succes ,din fericire..Pentru mine imi bag nasul peste tot ,insa pentru altii ,ar fi un risc..

                            Poti incerca sa iti pui plasma.
                            Se vede mmuullt mai bine ,e putina diferenta de pret ,insa e mai rentabil...
                            ____________________________________________

                            Comment


                            • #15
                              Felicitari, frumoase culori.
                              E pur si muove!
                              Mercedes B-Class, W245, B180 CDI - 2009

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF