Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

cum schimb bujiile

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Eu unul as schimba service-ul fara sa mai stau la discutii (de preferinta cu unul Mercedes).
    Daca chiar vrei sa le schimbi in service-ul unde e acum, cauta pe internet dupa Interflon FinSuper si da cu el 2-3 zile dimineata si seara, dupa care va merge (probat de mine pe 3 masini).

    Comment


    • #17
      La acest moment singura solutie care a fost votata de mai multi mecanici a fost sa las bujia care nu iese acolo , sau daca doresc sa imi asum riscul ca s-ar putea rupe , toata interventia este pe spatele meu . Nici un mecanic din 5 nu a dorit sa riste sa traga sa scoata acea bujie .Asa ca la acest moment functionez cu 3 bujii din 4 .

      Comment


      • #18
        Pai si daca mecanicii au votat sa lasi bujia acolo,ce ar fi facut ei daca nu iesea nici una?Pentru situatii de genul asta sint oameni pregatiti care stiu pe ce cer banii.E destul de scump ,adevarat ,sa platesti extractia unei bujii rupte,dar cel care cere banii i-si asuma niste riscuri.Omul sau firma respectiva are SDV-urile necesare care nu sunt deloc ieftine,si mina de lucru experimentata.Un service respectabil sau un mecanic utilat mediu,are scule sau de nu ,colaboratori care pot face reparatii de acest gen.Incearca sa ti schimbi garajul pentru reparatii de genul acesta.

        Comment


        • #19
          Daniel iti multumesc mult pentru sfat dar sfaturile tale sunt frectie la picior de lemn , numeste acei oameni responsabili care rezolva in cel mai scurt timp problemele legate de aceasta masina . Sa stii ca din intimplare unii dintre noi printre care ma numar si eu stiu sa apreciez munca facuta cu raspundere si nu negociaza sumele aferente operatiilor de finete . Asa ca astept sa imi recomanzi acel service acei mecanici care in cel mai scurt timp rezolva problemele cu bujiile si injectoarele . Cind spun cel mai scurt timp ma gindesc ca sunt profesionisti si rezolva asemnea lucrari SIMPLE in aceeasi zi .Asa mecanici care te cheama sa lasi masina la ei 1 saptamina sunt destui dar cei despre care vorbesc eu sunt din ce in ce mai rari.Cu speranta ca ai inteles ca sunt tipul de om care vrea sa rezolve in timp scurt anumite lucrari facute cum spui tu de profesionisti , astept sa imi recomanzi acel service si acele persoane .

          Comment


          • #20
            Eu la c-ul meu schimb bujiile cu motorul cald se mai dilata filetu cedeaza mai usor. Asta am experimentat eu nu sunt povesti auzite.Pana la urma ori risti tu ori poate vreun mecanic sau ramai cu bujia respectiva nefunctionala. Nici injectoarele nu ti le-au rezolvat?
            Last edited by petrysoru; 03-31-2015, 23:51 PM.

            Comment


            • #21
              Originally posted by celnou2011 View Post
              Daniel iti multumesc mult pentru sfat dar sfaturile tale sunt frectie la picior de lemn , numeste acei oameni responsabili care rezolva in cel mai scurt timp problemele legate de aceasta masina . Sa stii ca din intimplare unii dintre noi printre care ma numar si eu stiu sa apreciez munca facuta cu raspundere si nu negociaza sumele aferente operatiilor de finete . Asa ca astept sa imi recomanzi acel service acei mecanici care in cel mai scurt timp rezolva problemele cu bujiile si injectoarele . Cind spun cel mai scurt timp ma gindesc ca sunt profesionisti si rezolva asemnea lucrari SIMPLE in aceeasi zi .Asa mecanici care te cheama sa lasi masina la ei 1 saptamina sunt destui dar cei despre care vorbesc eu sunt din ce in ce mai rari.Cu speranta ca ai inteles ca sunt tipul de om care vrea sa rezolve in timp scurt anumite lucrari facute cum spui tu de profesionisti , astept sa imi recomanzi acel service si acele persoane .
              Salutare,
              La cite discutii au fost aici pe forum despre bujii rupte la CDI-uri,cu siguranta gaseai omul potrivit cu sculele potrivite,sa ti extraga bujia din chiuloasa.De obicei,lucrarile de genul acesta se fac cu programare si nu e cazul sa lasi masina 1 saptamina(de asta exista programarea).Insista cu functia search pe google si o sa fii surprins citi oameni extrag bujii rupte.Sint colegi de ai nostri de forum care au facut -o cu succes.

              Comment


              • #22
                Originally posted by celnou2011 View Post
                Daniel iti multumesc mult pentru sfat dar sfaturile tale sunt frectie la picior de lemn , numeste acei oameni responsabili care rezolva in cel mai scurt timp problemele legate de aceasta masina . Sa stii ca din intimplare unii dintre noi printre care ma numar si eu stiu sa apreciez munca facuta cu raspundere si nu negociaza sumele aferente operatiilor de finete . Asa ca astept sa imi recomanzi acel service acei mecanici care in cel mai scurt timp rezolva problemele cu bujiile si injectoarele . Cind spun cel mai scurt timp ma gindesc ca sunt profesionisti si rezolva asemnea lucrari SIMPLE in aceeasi zi .Asa mecanici care te cheama sa lasi masina la ei 1 saptamina sunt destui dar cei despre care vorbesc eu sunt din ce in ce mai rari.Cu speranta ca ai inteles ca sunt tipul de om care vrea sa rezolve in timp scurt anumite lucrari facute cum spui tu de profesionisti , astept sa imi recomanzi acel service si acele persoane .
                Mercedes oficial are toate sculele necesare!!
                Bujiea ruptã, diferiþi mecanici îmi propuneu sã dau ciulosa joc, la Mercedes oficial cu sculele speciale au schimbat bujiea în timp de o orã, ºi credemã cã destul de ieftin în comparaþie cu preþurile ce îmi propuneau mecanicii neautorizaþi.

                Comment


                • #23
                  In urma cu citiva ani am cumparat un clasa C nou nout si in perioada de garanatie am intimpinat ceva probleme cu el si de atunci nu mai vreau sa aud de mecanicii din service Mercedes .Am facut service si toate cele necesare la Mercedes Vitan in Bucuresti . Am ramas cu un gust foarte amar asa ca nu mai vreau sa aud de meseriasii de la Mercedes oficial.
                  Asa ca rog pe cine se bazeaza sau cunoaste pe cineva in Bucuresti care imi poate rezolva problema cu bujia in citeva ore rog sa ma anunte .Doresc in Bucuresti sau Pitesti deoarece sunt din Alexandria .

                  Comment


                  • #24
                    Pentru cei care doresc sa si schimbe bujiile singur am 2 sfaturi
                    1 lasati sa le schimbe un service autorizat care are experienta ,altfel ajunge ti la cheltuieli si mai mari
                    2 incalziti motorul la temperatura de lucru si grabitiva sa desface cat mai repede bujiile ,daca scade temperatura sanse putine de a le desface

                    Comment


                    • #25
                      salut am un mercedes vito 115 2005 si de curand am inlocuit toate cele 4 bujii am dat cu v-40 cu cateva zile inainte si am mai circulat cu masina cel putin o saptamana si pot sa spun ca au esit foarte usor bine ar fi daca aveti o cheie dinamometrica sa incercati prima data cel putin la mine a mers fara probleme deci trbuie ulei timp caldura si cel mai imprtant sa fie motorul cald inainte sa incercati sa desfaceti

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF