Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

7848 fabricate si unul e la mine : Stelut', W124 CE 200

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Nu credeam sa fie asa de greu de gasit o bara spate pentru Stelut, in stare buna fireste, model facelift...Vorba lui Gogul, ca tot am schimbat niste impresii cu el, este al dracului de greu aici sa pastrezi o masina. Ma rog, viata merge inainte...
    In alta ordine de idei, tot cautand dupa diverse imbunatatiri care pot fi aduse masinii , am dat peste cateva imagini cu un coupe , exact ca al meu insa negru total. Mie imi place, chiar mai mult decat versiunea in doua culori...astept si parerile voastre. Multumesc anticipat.
    Attached Files
    Doua stele si alerg dupa ele...Steluta & Stelut
    https://w124-coupe.com

    Comment


    • #17
      Din varii motive nu am mai apucat sa trec pe la voi.Vara parca a fost un facut si nu am apucat sa fac un drum macar cu Stelut asa cum mi-as fi dorit. Drept urmare, am zis ca e momentul pentru o doza de soc)

      In intervalul de cand nu am mai trecut pe aici, am reusit sa-i repar bara intr-un final...dupa multa alergatura si stres. A, si Stelut a primit si un polish.

      Asa ca, saptamana trecuta am plecat cu el sa revedem si sa descoperim in acelasi timp tara frumoasa ( fara nici un fel de fals nationalism spun asta ) pe care o avem.
      I-am ales un itinerar pe masura asteptarii si pe masura masinii si un drum pe care l-as m-ai face oricand, reprezentand in opinia mea cam topul daca este sa ne raportam la ce putem gasi in Romania - eventual cu ceva exceptii . Oricum cert este, ca, daca as fi fost strain, la finalul acestei excursii...as fi zis WOW!

      Binenteles, ca nu puteau lipsi fotografiile cu subiectul acestui thread)

      Cu voia moderatorilor am sa descriu un pic si traseul, care per total a fost undeva la 1300 de km.Consumul a fost intre 8-13%. Nu am mers cu ea la economie, in special acolo unde am avut sansa sa ma dau la ea

      Ca si "probleme", un senzor pus gresit de la placutele de frana partea fata mi-a dat emotii la coborarea de pe Transfagarasan, in rest totul a fost uns.

      ZIUA 1.

      Bucuresti - Pitesti - Curtea de Arges - Transfagarasan - Cartisoara

      Transfagarasanul este stirbit de starea foarte proasta a drumului pe segmentul din jud.Arges. Sunt locuri unde trebuie sa fii cu ochii-n patru. Pe partea sibiana drumul este ok.
      Altminteri, este fara doar si poate un drum superb.Nu stiu daca e chiar cel mai frumos din lume, inca nu le-am vazut pe toate celelalte drumuri cu care acesta este comparat - insa e de senzatie!
      A fost un noroc chior, pentru ca la o zi dupa ce am fost pe el, venise deja zapada.

      ZIUA 2.

      Cartisoara - Avrig - Turnul Rosu - Valea Oltului - Brezoi - Voineasa - Obarsia Lotrului - (Transalpina ) - Ranca - Novaci - Bumbesti Jiu - Defileul Jiului - Petrosani

      Transalpina este spectaculoasa chiar daca nu am apucat sa vad decat cam o jumatate din cei 30 de km dintre Obarsia Lotrului si Ranca. Asteptam cu nerabdare o marcare a drumului in viitorul apropiat, pe conditii pe ceata orientarea putand fi o problema serioasa.

      O surpriza mai mult decat placuta a fost segmentul Novaci - Bumbesti Jiu , un drum excelent prin satele din nordul Olteniei.

      Defileul Jiului - spectaculos si el, este plin de sleauri si damburi, mai mult decat atat, sunt segmente un cad pietre de marime considerabila.


      ZIUA 3.

      Petrosani - Hunedoara - Orastie - Sarmisegetusa Regia ( 30 km macadam - dar care a meritat ) - Orastie - Sebes - Marginimea Sibiului - Saliste

      Drumul foarte bun iar macadamul dintre Costesti - Sarmisegetusa poate fi facut si cu o masina joasa.

      Castelul din Hudedoara este fara indoiala un must see, iar vis a vis de amenajare , este cu mult peste ceea ce ma asteptam sa revad.

      ZIUA 4.

      Saliste - Tilisca - Rod -Jina - Sebes - Marginimea Sibiului - Saliste

      Drumul este foarte pitoresc, in stare buna/f buna. Daca ajungeti, musai sa vedeti Muzeul Oieritului din Jina. O colectie unica de exponate - peste 3800.

      ZIUA 5.

      Saliste - Sibiel - Gura Raului - Poplaca - Sibiu - Avrig - Fagaras - Sercaia - Zarnesti - Pasul Rucar Bran - Campulung Muscel - Pitesti - Bucuresti

      La Sibiel exista cel mai mare muzeu de icoane pe sticla. Peste 600 de exponate. La Poplaca am vrut sa ajung numai si prin prisma seriei de filme cu "Ardelenii"
      Ar fi fost si Paltinisul de vazut, insa duminica a fost un raliu si mi-a fost frica de blocaje. Sibiul - un oras curat, cu un centru european.
      Pasul Rucar Bran , la fel de pitoresc si frumos cum il stiam, din pacate in judetul Arges iar drumul incepe sa fie rau, nemaivorbind de segmentul Campulung Muscel - Pitesti care este deplorabil.

      Imi cer scuze pentru cele cateva fotografii, un album complet va fi disponibil cat de curand.

      Si-am incalecat pe-o sa, si v-am spus povestea asa!
      Attached Files
      Doua stele si alerg dupa ele...Steluta & Stelut
      https://w124-coupe.com

      Comment


      • #18
        Superbe pozele si masina. Imi plac pozele si ca idee, recunoscand pe calea asta ca nu stiu sa analizez luminozitatea si alte povesti din astea. Nu stiu cu ce aparat le-ai facut dar ca si idee mie imi plac foarte mult.
        Sa-l stapanesti sanatos!
        Last edited by mircea600sel; 10-11-2012, 16:40 PM.
        E220 cdi W210, 2001

        E320 W210, 1997
        C180 W202, 1994
        W123 200D, 1978 cu inima de W124


        Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

        Comment


        • #19
          Frumoase foto, interesant traseu, masina o stiu, sant convins ca a facut fata cu bine la toate probleme puse de traseu, avea nevoie de o iesire la drum lung, cred ca ia prin bine aerul de la munte, sa ai grija de ea.

          Comment


          • #20
            In postarea mea anterioara am scris "imi place pozele"...ma zgarie pe ochi dar nu mai am cum sa editez...

            Rezolvat!
            Last edited by mircea600sel; 10-11-2012, 16:40 PM.
            E220 cdi W210, 2001

            E320 W210, 1997
            C180 W202, 1994
            W123 200D, 1978 cu inima de W124


            Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

            Comment


            • #21
              Salut,

              Revin dupa o lunga perioada cu inca cateva fotografii facute pe acelasi traseu de poveste...ce-i drept putine, dar nu am mai apucat sa le descarc de pe carduri...

              @romulus_69, iti multumesc pentru suportul ...post vanzare si nu numai! Poate reusim sa ne vedem odata si-odata la berea aia. Cine stie, chiar la Stelut

              @adidc, multumesc pentru aprecieri. Daca te intreseaza domeniul foto poti incerca cei dintai pasi aici(incadrare,luminozitate s.a). Nimeni nu s-a nascut invatat, iar perseverenta e mama reusitei. Camera conteaza si nu prea...Am vazut fotografii excelente facute cu o sapuniera, si cadre de doi bani cu super scule...

              Saptamana trecuta am fost la Stelut sa-l vad si sa-l mai bibilesc..."mi-a reprosat" ca nu am mai fost pe nicaieri cu el in ciuda vremii asteia superbe...Si mie mi-e ciuda de mor, dar asta e.
              Attached Files
              Last edited by cosfru; 11-12-2012, 02:25 AM.
              Doua stele si alerg dupa ele...Steluta & Stelut
              https://w124-coupe.com

              Comment


              • #22
                Sal.Ultima poza e splendida.Ar fi trebuit ca 'stelut' sa te calce un pic pe varful pantofilor ca sa il scoti mai des la sedinte foto, ca tare bine ii mai sade incadrat in natura.

                Comment


                • #24
                  Frumoooosss!!!+10

                  Comment


                  • #25
                    Masina de golan desavarsit, ti-am zis-o doar cand am iesit la bere

                    tare tare frumos coupe-ul
                    Attached Files

                    Comment


                    • #26
                      Originally posted by catalinb View Post
                      Masina de golan desavarsit, ti-am zis-o doar cand am iesit la bere

                      tare tare frumos coupe-ul

                      Catalin, placerea a fost de partea mea!Multumesc in o data de aprecieri!
                      Doua stele si alerg dupa ele...Steluta & Stelut
                      https://w124-coupe.com

                      Comment


                      • #27
                        Foarte frumos.
                        Frumoasa masina , frumoasa si drumetia , frumos.
                        Bravo!
                        ____________________________________________

                        Comment


                        • #28
                          Spre rusinea nu am mai apucat sa mai scriu la topicul dedicat lui Stelut din motive de timp. 2013 a fost un an cel putin incarcat si plin de schimbari iar 2014 l-a urmat in acelasi ritm nebun. Nu am apucat sa fac cu masina mai mult de 1500 de km in tot acest timp

                          Achizitii si reparatii in tot acest interval :

                          Discuri spate + placute
                          Bara fata reparata si vopsita
                          Jantele au fost reconditionate
                          Baterie noua Bosch
                          Furtunul de alimentare ce pleaca de la pompa de benzina
                          Piese de rezerva dedicate pentru coupe : usi complete + oglinzi electrice,set complet de bandouri,bari fata/spate
                          Ulei si filtre

                          De curand i-am achitionat un kit de reparatie pentru pielea din interior si o cheie speciala Mercedes pentru capacul fitrului de ulei.

                          Pe lista de repere care urmeaza :

                          stopuri clare pe spate
                          grila avangarde
                          semnalizari laterale albe
                          luneta
                          o sticla far pe stanga
                          schimbator + volan imbracate in piele sau/si lemn - depinde de buget

                          Si cateva poze de anul asta
                          Attached Files
                          Doua stele si alerg dupa ele...Steluta & Stelut
                          https://w124-coupe.com

                          Comment


                          • #29
                            Imediat se implinesc 3 ani de cand Stelut e la mine in batatura...Si il pregatim de sezon.
                            Grila avangarde e pe pozitie. Volanul de piele si rollo-boxul dintre scaune sunt cumparate si ele - sunt pe drum! Le asteptam sa vina - dar nu singure



                            Intre timp posesorii de W124 CE & CABRIO de pe forum ne-am adunat si pe Facebook pe un grup dedicat, iar in luna MAI poate ne ajuta soarta sa ne si intalnim. Pasionatii de acest model ne pot gasi aici
                            Doua stele si alerg dupa ele...Steluta & Stelut
                            https://w124-coupe.com

                            Comment


                            • #30
                              Se apropie finele de an si implicit Stelut isi va incepe si el hibernarea. Cateva poze de anul asta desigur ca i-au fost alese drumuri pe masura.
                              Attached Files
                              Doua stele si alerg dupa ele...Steluta & Stelut
                              https://w124-coupe.com

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF