Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Noma poluare si taxa timbru verde w211 2002

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Noma poluare si taxa timbru verde w211 2002

    Va salut stimati colegi,
    As fii interesat daca ma puteti ajuta cu privire la taxa de timbru pentru un w211 220 cdi fabricata in 2002 cu taxa neplatita, cam cat ar fii taxa.
    Sau, mai bine zis, ce norma de poluare este in 2002?
    Este posibil sa fie euro4, 3, sau euro 2?
    Precizez ca este motorul de 150 CP.
    Multumesc frumos si astept cu interes raspunsurile voastre.

  • #2
    Salut,norma de poluare este euro 3,stii cumva data exacta a primei inmatriculari si emisiile de CO 2 pentru ca daca se incadreaza in varsta de 12-13ani variaza pretul ca cea intre 13-14 ani !

    Comment


    • #3
      Din datele oficiale masina are emisii de 162g/Co2,iar taxa pe site'ul celor de la anaf este de 982,63 € daca se incadreaza intre 12-13 ani inclusiv si de 675,56 € daca are intre 13-14 ani inclusiv ( dar cel mai bine este sa mergi la ANAF si cu datele masinii iti spun suma exacta,cu toate ca site'ul lor oficial calculeaza corect) .Bafta!

      Comment


      • #4
        Aici ai poze !
        Attached Files

        Comment


        • #5
          Andrei.tba el zice de 220 CDI, adica diesel, adica motor cu aprindere prin comprimare, nu scanteie Era prea frumos sa fie doar 600-700e taxa la E220CDI. Cred ca se invarte undeva intre 1800-2000E.
          http://oi58.tinypic.com/295cvn5.jpg

          Comment


          • #6
            Ai dreptate,am calculat pe telefon si nu am vazut bine detaliul asta,foarte important...scuze pentru eroare,am ramas si eu uimit putin de pret!O sa o recalculez sa nu induc in eroare fara vointa !

            Comment


            • #7
              Recalcul corect !
              ImageUploadedByTapatalk1426863838.995279.jpg
              ImageUploadedByTapatalk1426863857.827284.jpg

              Comment


              • #8
                Nici 1000 si ceva de euro nu prea ar fii mult.
                Multumesc frumos pentru ajutor.

                Comment


                • #9
                  Depinde de tine si de bugetul tau,dar sfatul meu este sa mergi la ANAF cu actele masinii,sa ai o certitudine in privinta sumei exacte,succes la cumparare !

                  Comment


                  • #10
                    Da, esa este.
                    Caut un w211 de ceva timp.
                    Nu vreau facelift-ul datorita faptului ca are ceva mai putina calitate in finisaje decat cel din 2002-2003. Am gasit cateva masini sub 70-80.000 de km intre 10 si 14.000 de euro.
                    Sincer, chiar visez la un w211 aproape "virgin" .

                    Comment


                    • #11
                      Daca ai filtru de particule este Euro4 si ai fi fericit, daca nu ai este Euro3 si nu mai esti asa fericit....



                      Sent from my Benz

                      Comment


                      • #12
                        Dle Yanis spunemi te rog cum sti ca afle ca ai filtru de particule?
                        iubesc omenia.

                        Comment


                        • #13
                          Noma poluare si taxa timbru verde w211 2002

                          Daca nu le ai prea mult cu mecanica sa il poti localiza, pune seria caroseriei (vin) aici pe forum pentru decodarea acesteia si vei afla daca are sau nu.
                          Ai aici link la topic :


                          Sent from my Benz
                          Last edited by yanis2222; 03-22-2015, 21:55 PM.

                          Comment


                          • #14
                            Domnul @Florin_wes a decodat codul vin pt mine si printre detalii nu scrie nimic de particle filter. : (
                            Dar eu am fost de atatea ori sub masina si m.am uitat. Dinspre motor spre toba am asa: Un borcan mare(cred, e catalizator), mai pe mijloc iar am ca o placinta ( nu e rotund, e ca un dreptunghi asa doar ca are marginile rotunde), si la spate mai e aia ca sa nu faca zgomot.
                            iubesc omenia.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF