Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Inmatriculari BULGARIA-Explicatii,intrebari si raspunsuri

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Se poate inmatricula in Bulgaria o masina adusa din America, are cineva de vanzare un mercedes w210 adus din America, as vrea sa o cumpar dar nu stiu cum sa o pot inmatricula. Am intrebat la RAR daca o pot inmatricula in Romania, am inteles ca se poate dar trebuie platita o taxa vamala care este in jur de 3500E, as vrea sa o inmatriculez pe Bulgaria dar oare trebuie platita si la ei Vama?

    Comment


    • #32
      Originally posted by nino View Post
      Se poate inmatricula in Bulgaria o masina adusa din America, are cineva de vanzare un mercedes w210 adus din America, as vrea sa o cumpar dar nu stiu cum sa o pot inmatricula. Am intrebat la RAR daca o pot inmatricula in Romania, am inteles ca se poate dar trebuie platita o taxa vamala care este in jur de 3500E, as vrea sa o inmatriculez pe Bulgaria dar oare trebuie platita si la ei Vama?
      Da. La orice masina "extracomunitara" (din afara Uniunii Europene, deci este valabil si pentru cele din Moldova, Ukraina, Serbia, etc) se plateste Taxa Vamala de 10% si TVA-ul 24%.

      Asta se aplica si la Bulgaristan. (doar ca la ei parca TVA-ul este mai mic, 21 % parca)

      Last edited by w124researcher; 01-27-2013, 01:23 AM.
      Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

      Comment


      • #33
        Originally posted by w124researcher View Post
        Da. La orice masina "extracomunitara" (din afara Uniunii Europene, deci este valabil si pentru cele din Moldova, Ukraina, Serbia, etc) se plateste Taxa Vamala de 10% si TVA-ul 24%.

        Multumesc de raspuns, daca nici inmatricularea la Bulgari nu e mai putin costisitoare decat la noi, recarosare ar fi ultima solutie numai sper sa nu trebuiasaca platita Vama pentru recarosare.

        Comment


        • #34
          Am o intrebare pentru cei care inmatriculeaza masini sau care reinnoiesc acte de Bulgaria.Masina mea a stat pe bara 1 an de zile de cand mi-a expirat ITP-ul si asigurarea.Cum am avut masina de servici,nu m-a interesat sa le fac.Acum am vorbit cu bulgarul care mi-a inmatriculat masina si care ma ajuta cu actele, si imi spune ca in momentul in care o sa platesc asigurarea,va trebui sa platesc si niste penalizari(destul de mari,vreo 100 de euro) pentru ca am stat un an fara sa-mi reinnoiesc asigurarea.Oare vrea sa ma arda la buzunar sau intr-adevar au bagat legea asta?!?Va multumesc!
          W124 E220 din 95

          Comment


          • #35
            Imposibil asa ceva...si eu sunt in aceeasi situatie,dar nu mi-a zis nimic de penalizari!

            Comment


            • #36
              Si totusi...se mai poate pune baza in masinile inmatriculate pe BG? oare cat o mai merge treaba?

              Comment


              • #37
                Atata timp cat vom "mai"face parte din UE,nu cred ca pot face ceva sa interzica masinile de Bulgaria,altfel o faceau de mult timp.Asa cum taxa de mediu ,desi e ilegala in Ue,ramane in picioare doar ca-i schimba denumirea,daca puteau face ceva concret sa interzica asta si sa ia ei banii cred ca o faceau.Apropo,faci tu asigurarile in Bulgaria sau ai pe cineva acolo?Am si eu de facut luna viitoare o asigurare la un Mondeo de 1,8 si vroiam sa stiu cat o mai fi si unde sa o fac mai ieftin.Stima.
                Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                Comment


                • #38
                  Eu ma duceam in bulgaria sa le fac...acum cica depinde mult de cate masini are proprietarul din acte,eu de ex am de platit 300 eur la E290 care in ianuarie era 150 eur...nu vei stii pana nu ajungi acolo.

                  Comment


                  • #39
                    Multumesc de raspuns.Stima.
                    Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                    Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                    Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                    SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                    https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                    Comment


                    • #40
                      Baieti, puteti inmatricula in bulgaria fara nicio grija. Eu am din noiembrie A Klasse-ul inmatriculat pe Ruse si n-am avut absolut nicio problema, insa masina e inmatriculata pe firma bulgareasca a unui roman.
                      Am verificat de asemenea pe niste site-uri folosite de politia romana RCA-ul si ITP-ul bulgaresc iar ambele sunt valabile.

                      Comment


                      • #41
                        Cum se mai inmatriculeaza o masina pe Bulgaria? Am inteles ca se poate face acum si pe numele tau direct. Priviti aici, numai la o simpla cautare:
                        Last edited by nora-marian; 02-03-2015, 19:01 PM.
                        Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
                        Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
                        Onorez comenzi si in Bucuresti
                        Tel. 0736375626 Marian

                        Comment


                        • #42
                          Iti dai seama ca si ITP se face prin curierat(nu te deplasezi nici tu si nici masina cred)!

                          Comment


                          • #43
                            Nu mai este de mult cu Itp-ul facut prin ...Cargus, s-au schimbat si pe la ei multe.Daca nu pleci cu ea din Romania,poti face Itp la noi,doar la reprezentanta RAR si e valabil doar pe teritoriul Romaniei,eu am facut in 2011 parca..
                            Da se poate inmatricula pe numele tau fara probleme,iti fac mutatie pe Bulgaria si in unele cazuri iti elebereaza si buletin de Bulgaria !!!Depinde foarte mult la cine te duci si pe cine gasesti,mare grija...Eu am avut masina pe numele meu,fara procura,cu mutatie la Ruse si am circulat cu ea prin Europa fara nici o problema.Daca te duci acolo cauta o persoana de incredere,pe cat se poate...Stima.
                            Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                            Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                            Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                            SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                            https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                            Comment


                            • #44
                              Asa ziceam si eu ,ITP fara sa te prezinti cu masina,vai mama ei de masina .

                              Comment


                              • #45
                                De 7 ani am masina inmatriculata la vecini. Sunt legende astea cu ITP prin corespondenta. Dc vrei ITP-ul de acolo, te deplasezi sau deplasezi masina. ITP+RCA= 180 Euro.
                                Poate sunt cretini care prefera sa faca acte false. Dar esti tampit sa faci falsuri cand toti banii de dat sunt mai putin de 200 Euro si in 2 ore ai terminat.
                                Restul sunt povesti frumoase.... Fara niciun efect real.
                                Vreau sa imi iau si un S320. Unde credeti ca se inmatriculeaza...?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF