Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Completare W116

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am parcurs tot topicul si m-am bucurat de tot ce ai lucrat la masina...ca sa ma "necajesc" ulterior cu problema asta cu inmatriculatul.
    Sper sa o rezolvi cat de repede. Cand ma gandesc cum inmatriculeaza Americanii orice tigaie fie ca e originala sau facuta din bucati...si ei au norme de poluare, si de siguranta chiar stricte...dar au si cultura auto/moto.
    Sa fim seriosi...toate Modell-T facute hot-rod au actele originale, sau te miri ce alte junk-uri din anii 60, salvate de prin curti.
    E220 cdi W210, 2001

    E320 W210, 1997
    C180 W202, 1994
    W123 200D, 1978 cu inima de W124


    Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

    Comment


    • Doar acum am observat, și nu știu ce este acea chestie pe spatele scaunului șoferului ...
      Attached Files
      Lord W126 500SE -> 2.5D
      Lady W123 230C -> 240D
      W124 -> 200D
      W208 CLK200 -> 2.0

      W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
      Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
      Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

      Comment


      • Inlocuieste plasa de la modelele W123.

        Comment


        • Nu înțeleg ! Eu știu de plasă (poza1) sau buzunar (poza2) pe spatele scaunelor. Pozele nu sunt cu piese de W116, dar ideea e aceeași: cu se prind accesoriile astea pe ”platbanda” ce o ai tu ? M-ar bucura dacă ai avea și o poză exemplificativă ...
          Attached Files
          Lord W126 500SE -> 2.5D
          Lady W123 230C -> 240D
          W124 -> 200D
          W208 CLK200 -> 2.0

          W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
          Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
          Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

          Comment


          • Asa am crezut eu - ca e in loc de plasa.
            Poate sunt alte idei?

            Comment


            • Tin sa cred ca nu este OEM, cotrobaind pe net, nu am gasit absolut nici o poza, documentatie in ceea ce priveste acea tija. In schimb plasa apare la mai multe modele, W116, W123, W126... iar de buzunare...au inlocuit plasa, care au aparut pe W126 (generatia a II-a).
              Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

              W126 280SE
              W123 280CE
              W126 500SEC
              W220 500L

              'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

              Comment


              • Originally posted by altho View Post
                alte idei ?
                Poliţă rabatabilă ?
                Next guess, please ...
                Lord W126 500SE -> 2.5D
                Lady W123 230C -> 240D
                W124 -> 200D
                W208 CLK200 -> 2.0

                W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                Comment


                • FAHRERSITZ RECHTS | TEILLEDER BRAUN /8 W114, W115 MERCEDES-BENZ A115 9101550 , A1159101650 A1159101650 fits to /8 W114, W115, This driver seat right side is an original mercedes benz part and fits to Models W115. The seat is in very good used condition, 250000km. The seat is in Colour leather and fabric brown . The seat is not height adjustable. You can also change only the seat covers or only the seat bench with your old one. If you have any burn holes or blotches on your seat, is ideal to change with this good used seats. We have more seats and other interesting parts, for many Mercedes benz models in our shop.


                  Teoretic ar fi util la w114/w115 coupe, unde trebuie sa te arunci afara pe o singura usa. Si pe site acolo tot pentru W114/W115 spun ca este

                  Comment


                  • Originally posted by Levi View Post
                    Next guess, please ...
                    Eu cred ca are o functie, regleaza ceva. Nu pare metal dupa indoiturile ce le are la iesirile din scaune ci mai degraba o curea, si parca in partea din spate, cele doua parti de sus si de jos se combina, nu sunt unite direct.
                    Vreun reglaj lombar??
                    Cu cat cunosc mai multi oameni, cu atat imi iubesc mai mult cainele.

                    Comment


                    • Originally posted by Lucian_kel View Post
                      Eu cred ca are o functie, regleaza ceva. Nu pare metal dupa indoiturile ce le are la iesirile din scaune ci mai degraba o curea, si parca in partea din spate, cele doua parti de sus si de jos se combina, nu sunt unite direct.
                      Vreun reglaj lombar??
                      Cred ca asta face - regleaza lombar spatarul.
                      Mai vazusem la W115 acelasi lucru.

                      Nu as demonta panoul sa vad unde duc curelele, dar am sa trag de ele sa vad daca misca ceva.

                      Comment


                      • Originally posted by Levi View Post
                        Poliţă rabatabilă ?


                        Next guess, please ...




                        Deci, se pare ca am ghicit...





                        In EPC apare polita rabatabila! Singura poza care apare in program este acesta...



                        Store your photos and videos online with secure storage from Photobucket. Available on iOS, Android and desktop. Securely backup your memories and sign up today!
                        Last edited by mer_se280; 01-19-2015, 13:32 PM.
                        Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                        W126 280SE
                        W123 280CE
                        W126 500SEC
                        W220 500L

                        'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                        Comment


                        • N-ai ghicit.
                          Cureaua respectiva actioneaza o pernuta in interior care se misca -sus/jos -si se aseaza lombar unde ti-e bine.
                          Tavi (Sibiu) a demolat multe W115 si a confirmat "miscarea" asta.

                          Nici n-ar avea cum sa fie polita rabatabila - cureaua este pe mijloc, nu pe laterale.

                          Comment


                          • Originally posted by altho View Post
                            Cureaua respectiva actioneaza o pernuta in interior care se misca -sus/jos -si se aseaza lombar unde ti-e bine.
                            ... şi se făcu lumină-n sat !
                            Lord W126 500SE -> 2.5D
                            Lady W123 230C -> 240D
                            W124 -> 200D
                            W208 CLK200 -> 2.0

                            W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                            Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                            Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                            Comment


                            • Ok, dar totusi interesant... in EPC la "seat accessories" nu apare nimic de genul decat plasa si polita si culmea e ca dupa codul VIN al masinii tale am verificat!



                              Stima
                              Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                              W126 280SE
                              W123 280CE
                              W126 500SEC
                              W220 500L

                              'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                              Comment


                              • Pentru ca este pentru W114/W115... O fi avut si W116 asa ceva pe lista de optionale sau erau ceva mai evoluate: electrica sau cu maneta...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF