Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat achizitionare Mercedes Sprinter

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat achizitionare Mercedes Sprinter

    Buna.Sunt nou pe forum si doresc parerea voastra,a celor care au detinut sau condus destui km pe un Sprinter model pana in 2004 sa imi spuna ce fel de probleme apar in general,cat sunt de fiabile,care este costul pieselor,consumul daca se paote si ce model ar fi mai potrivit pentru transportul a 1-1.5 tone 200-300 de km dar NU zilnic.Mentionez ca nu intentionez sa o folosesc pe autostrazi,isi v-a face veacul pe drumuri de munte in general.Doresc comentarii cat se poate de reale si subiective,cu partile pozitive dar si cele negative,nu comentarii din pozitia de detinator sau simpatizant al marcii.Va multumesc anticipat.
    Last edited by luci123; 11-19-2014, 15:09 PM.

  • #2
    Am lucrat pe un sprinter din 2004 sincer sa fiu costurile cu intretinerea nu sunt exagerat de mari ex:schimbase discuri frana fata si placute 580 ron.schimb ulei si filtre nu depasea 400.acum depinde mult si de unde cumperi piesele.

    Comment


    • #3
      Originally posted by iulianmih81 View Post
      Am lucrat pe un sprinter din 2004 sincer sa fiu costurile cu intretinerea nu sunt exagerat de mari ex:schimbase discuri frana fata si placute 580 ron.schimb ulei si filtre nu depasea 400.acum depinde mult si de unde cumperi piesele.
      ce model era si ce motorizare avea?poti sa spui cam cat timp ai lucrat pe el si daca au fost necesare si alte reparatii in "zonele mai importante"?

      Comment


      • #4
        Daca citesti forumul, vei gasi foarte multe informatii, si recomandari.
        Din punctul meu de vedere, strict subiectiv , e cea mai buna autoutilitara din segment. Cu 1-1,5tone se joaca. Se spune de modelul pana in 2007, ca este mai fiabil, mai putina electronica si mai rezistent decat ultima generatie...daca as avea 1leu, de cate ori am auzit treaba asta...
        Am mai scris pe alt topic...depinde in ce stare o iei, si cum ai grija de ea! Daca motorul e zdravan...restul se schimba, cumpara...la preturi rezonabile. Daca ai grija si ii dai motorina buna, bagi piese de calitate...un schimb de ulei aprox 450lei, placute 150lei, disc frana 200lei, amortizoare 150-250lei...capete de bara, bielete,pivoti aprox 100lei....In definitiv ai grija de tine, pt ca tu o conduci.

        Daca ai nevoie de volum, iei lung/3panouri. Nu te uita la 308/309....puturoase, eu ti-as recomanda 313, sau 316 daca se poate, ca tot zici de munte.
        Daca mai e ceva, intreaba mai clar

        Comment


        • #5
          am citit pe unele forumuri ca motoarele cdi nu sunt chiar asa de reusite si au destule probleme si sunt foarte pretentioase,nu stiu daca cei care afirmau treburile astea chiar au avut de aface cu aceste autoutilitare.ce sfaturi imi dati pentru cand o sa achizitionez masina,la ce sa fiu atent in special si care este diferenta dintre 308/309 si 313 si 316?eu in special o sa transport porci si furaje pentru ei.

          Comment


          • #6
            Dum ezeu da, dar nu baga si in taista...... Ia si citeste tot ce e scris pe acest forum, da cautare dupa 'achizitie Sprinter' si vei afla multe.... Si eu stiu cate ceva despre ele, dar chiar nu am timp sa le rescriu... Acum am oprit sa mananc..... Fa-ti timp si citeste si vei afla aproape tot...... Stima
            Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
            Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
            Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
            SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
            https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

            Comment


            • #7
              nu vreau sa imi bage in traista,dar vreau informatii cat mai concrete despre avantajele si dezavantajele acestui model,pentru ca orice doreste sa afle informatii despre acest model sa poata gasi intr-un singur topic,deoarece nu sunt tratate prea exact partile bune si mai putin bune a acestui model.ar fi mult mai simplu daca cei care au detinut un astfel de model sau au informatii cat se poate de corecte si in conformitate cu realitatea sa si le exprime,despre ce motor e mai fiabil,ce probleme apar frecvent,la ce trebuie sa fim atenti cand dorim sa achizitionam un astfel de model si alte chestii folositoare pentru a face o alegere cat mai potrivita si pentru a fi multumiti de ea in viitor.

              Comment


              • #8
                Oricat te ai informa, cumpararea unei masini sh e ca la loto! Daca gasesti una sa ti placa, la pret bun, fa i o diagnoza completa, o verificare vizuala si ia o! Oricum se va strica!(citeste si regulile de postare,altfel moderatorii dau avertisment) Ca o paranteza in parcul cu care lucrez avem sprinter 311 313 411 care au peste 4500000 km facuti in distributie,neumblat la motoare sau cv. Intretinere facuta la timp!
                Toate literele lipsa le-am mâncat de foame. Toate greselile le-am facut cu rea intentie!

                Comment

                Working...
                X
                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF