Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Noua taxă auto poate lovi 2,8 MILIOANE de români

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by adidc View Post
    Baietii astia daca ar avea 2 secunde de minte si ar face anumite inlesniri ar castiga toata lumea si am fi si noi multumiti.
    Ce frumos ne-ar sade sa avem si noi posibilitatea sa mutam acelasi numar de inmatriculare pe mai multe masini.
    Cel putin asa-mi spunea un cunoscut din Austria, ca la ei poti folosi pe mai multe vehicule acelasi numar si platesti pentru motorul cel mai mare. Pui numerele pe masina cu care circuli.
    Stiti ceva de treaba asta? Oricum ar fi interesant pentru ca rar majoritatea dintre noi avem chiar nevoie de 2 masini concomitent.
    Ți se dau doua seturi de numere doar dacã ai mai multe mașini. Asigurarea se plãtește pe cea care are mai mulți cai.



    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Comment


    • Si-a mai inmatriculat cineva vreo masina cu taxa sau fara, sau v-ati dat seama in sfarsit ca nu are rost k nu mai prea sunt oricum bani de combustibili si asigurare?! ))
      Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

      Comment


      • Acuma am inmatriculat la cineva un Golf4 din 2003 motor de 1,6 benzina, taxa de mediu era 215 Euro.
        Majoritatea masinilor ce se inmatriculeaza sunt benzinare si motoare pana in 1, 8 benzina, rar care isi inmatriculeaza Diesel.
        Dar pot spune ca da se inmatriculeaza masini noi aduse de dincolo.
        La noi la Bistrita zilnic se inmatriculeaza cel putin 20 de masini, asat zic cele aduse de dincolo, dapoi inca cati mai sunt care transcriu masini deja inmatriculate.
        Pe nivel de tara cred ca depaseste lejer 500 de inmatriculari per zi.
        Sunt bani nu credeti ca nu sunt, numa omu de rand isi cumpara masinia cu motor mic.
        Asta e, la noi deja o masina in famalie nu ajunge, deja majoritatea au cate doua, chiar 3.
        Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
        Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

        Comment


        • Originally posted by Jacob View Post
          Acuma am inmatriculat la cineva un Golf4 din 2003 motor de 1,6 benzina, taxa de mediu era 215 Euro.
          Majoritatea masinilor ce se inmatriculeaza sunt benzinare si motoare pana in 1, 8 benzina, rar care isi inmatriculeaza Diesel.
          Dar pot spune ca da se inmatriculeaza masini noi aduse de dincolo.
          La noi la Bistrita zilnic se inmatriculeaza cel putin 20 de masini, asat zic cele aduse de dincolo, dapoi inca cati mai sunt care transcriu masini deja inmatriculate.
          Pe nivel de tara cred ca depaseste lejer 500 de inmatriculari per zi.
          Sunt bani nu credeti ca nu sunt, numa omu de rand isi cumpara masinia cu motor mic.
          Asta e, la noi deja o masina in famalie nu ajunge, deja majoritatea au cate doua, chiar 3.
          Asa e rumanu, fraier si orgolios....pai eu cum sa nam 4-5 masini, desi lui ii tre sa mearga numa pana la servici si supermarket...sincer deja nu prea ii vad rostul la masina in oras d ex.... iar p extern iesi la jumate daca cauti un pic la zboruri cu avionul, care mai mult, mai si dureaza mai putin de un sfert timpul kt mergi cu masina!!! De ex eu acuma daca e sa iau in considerare cred k la un smart cdi m-as gandi sa imi iau, sau ceva benzinar 1.2 maaaxim si si pe gaz dar ideal ar fi ceva electric
          Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

          Comment


          • Apropo de cum ai scris mai sus, ca nu vezi rostul unei masini in oras, sunt perfect deacord cu tine.
            Eu de o vreme frecventez orasul tau Cluj.
            Ajung dimineata la 9 si plec seara la 7-8, sincer din prima zi, am parcat masina la un loc sigur unde sta toata ziua, si fara a incurca lumea, iar eu cumpar de fiecare data un bilet de RATB, care costa doar 12 lei si este valabil toata ziua si pe toaste liniile si traseele din oras.
            Sincer deja asa de aglomerat a ajuns Clujul incat rar gasesti un loc de parcare liber, mai ales in cona spitalelor si al clinicilor.

            Ca si o idee pentru cei cu statistica, la noi in judet, saptamanal se elibereaza minim, deci atentie am scris doar minimul, 30 de permise noi auto, din astea sa cumpere masina doar 5 sau maxim 10 persoane intr-o luna, si la un an deja se aduna, si asta e doar inj judetul B-N!

            Cat despre taxa auto, nu cred ca afecteaza nici 80% din oameni de rand, caci majoritatea isi cumpara masini aduse de dincolo, si cu motoare mici pana in 2000 centimetri cubi, si si deaici 80% benzinare, asa ca taxa e suportabila.
            La un Golf4 din 2004 cu motor de 1,6 de 110 cai taxa a fost 870 RON, eu zic ca nu e mult.
            Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
            Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

            Comment


            • Originally posted by Jacob View Post
              Apropo de cum ai scris mai sus, ca nu vezi rostul unei masini in oras, sunt perfect deacord cu tine.
              Eu de o vreme frecventez orasul tau Cluj.
              Ajung dimineata la 9 si plec seara la 7-8, sincer din prima zi, am parcat masina la un loc sigur unde sta toata ziua, si fara a incurca lumea, iar eu cumpar de fiecare data un bilet de RATB, care costa doar 12 lei si este valabil toata ziua si pe toaste liniile si traseele din oras.
              Sincer deja asa de aglomerat a ajuns Clujul incat rar gasesti un loc de parcare liber, mai ales in cona spitalelor si al clinicilor.

              Ca si o idee pentru cei cu statistica, la noi in judet, saptamanal se elibereaza minim, deci atentie am scris doar minimul, 30 de permise noi auto, din astea sa cumpere masina doar 5 sau maxim 10 persoane intr-o luna, si la un an deja se aduna, si asta e doar inj judetul B-N!
              Cat despre taxa auto, nu cred ca afecteaza nici 80% din oameni de rand, caci majoritatea isi cumpara masini aduse de dincolo, si cu motoare mici pana in 2000 centimetri cubi, si si deaici 80% benzinare, asa ca taxa e suportabila.
              La un Golf4 din 2004 cu motor de 1,6 de 110 cai taxa a fost 870 RON, eu zic ca nu e mult.
              Stiu, de aia d ex eu am 2 biciclete si pana nu demult am avut chiar 3 :P
              Deci este de o inutilitate si mai ales o cheltuiala colosala mersul cu masina in oras la ore aglomerate chiar si mai nou knd s-a mai regulat traficul...eu spre ex daca mai raman prin tzara o sa imi iau un smart poate chiar modelul nou cdi sau cv subaru d-ala micutz ca deh are 4x4 si motor mic p benzina ce il poti pune si pe gaz ....si daca o sa mai am cv bani un 4x4 strict pt offroad si drumuri rele deci ala va dati seama ce numere va avea :P

              Cat despre inmatriculari, din allea 10 persoane care isi iau masina pe luna, 3 isi iau ceva la care e platita deja taxa, inca 5 care isi iau masina fara sa o mai transcrie pt k nu e platita taxa si isi iau si cv ieftinatura veche fiind incepatori, iar ceilalti 2 isi iau intr-adevat cv nou cu motor mic si taxa infima...
              Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

              Comment


              • Oameni buni nu mai vorbiti de biciclete ca acusi se pune taxa de inmatriculare si pe ele...tu cine te crezi colegu' sa mai si detii trei bucati.
                Bai unii n-au pic de bun simt ).
                E220 cdi W210, 2001

                E320 W210, 1997
                C180 W202, 1994
                W123 200D, 1978 cu inima de W124


                Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                Comment


                • Am si eu probleme cu aceasta taxa ... am luat de curand un mercedes c220 cu taxa platita si recuperata acum o luna jumate. Pentru ca este euro 3 am de plata 2200 Euro.
                  Am inteles ca taxa de timbru NU se mai recupereaza... e adevarat?
                  Cunosc varianta cu neradierea de la politie a propietarului precedent si procura.

                  Eu char NU vreau sa o platesc... nu ma intereseaza sa imi de bani la pastele cailor sau sa imi deduca din impozit.

                  Sugestii?

                  Comment


                  • Originally posted by adidc View Post
                    Oameni buni nu mai vorbiti de biciclete ca acusi se pune taxa de inmatriculare si pe ele...tu cine te crezi colegu' sa mai si detii trei bucati.
                    Bai unii n-au pic de bun simt ).
                    Ooooo daaaa, sunt un oligarh cu bicicletele....defapt am fost ca mnah am numa 2 si cu una se mai da si taicamio, daaaar revenind la masini si Cj-N au inceput debilii astia o campanie de spart al strazilor nush din c varii motive de acuma cu masina e aproape imposibil sa ajungi undeva in celelalt capat al orasului iar cu bicicleta e anevoios....acuma ar fi bun un motocross d-ala mic, cu care ai si avea de facut prin oras cascadorii doar sa ajungi unde vrei...
                    Cat despre masini, toata lumea isi doreste, dar tre sa puna in balanta mai merita oare o asemenea investitie?!!
                    Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                    Comment


                    • Salut,
                      Am oaresce probleme cu achizitia unei masini (un W 210, daca are vreo importanta) si voiam sa intreb daca are cineva idee cam cum as putea sa obtin informatii despre rezolvarea lor. Eu nu am gasit pana acum.
                      In speta este vorba de fapul ca masina pe care vreau s-o cumpar este trecuta doar la Primarie la Servicul financiar/Impozite si taxe, pe numele proprietarului actual, care nu apare insa in cartea de identitate si nici in talon(care nu are ceva scris la "instrainat catre...", pe verso), deci nu poate furniza certificat fiscal decat pe numele lui insa el este doar pe jumatate proprietar fiindca procedura de inmatriculare este oprita fara sa se fi definitivat, deoarece omul nu a vrut sa plateasca timbrul de mediu in valoare de optsute si ceva de euro. Asa ca circula cu talonul pe numele vechiului proprietar, face asigurare pe numele lui cu contractul de vanzare-cumparare, etc., o adevarata "ciorba" provocata de "taxa rusinii" pe trait in tara asta...
                      Ce se poate face in acest caz ca eu sa pot cumpara masina de la el si sa ii platesc eventual taxa de mediu, insa s-o pot inmatricula pe numele meu? De la cine o cumpar? Are cineva idee cumva cum se poate(si daca se poate...) rezolva chestia asta?
                      Multam fain!

                      Comment


                      • Nu stiu raspunsul exact dar ce pot sa iti spun este dupa cum urmeaza:
                        - in general daca nu poti obtine fiscalul de la persoana care vinde masina, poti incerca sa inmatriculezi pe cineva care are domiciliul in mediul rural...ceva aproape de zona unde locuiesti tu. Eu am facut asa ceva si am inmatriculat masina pe sotia mea (nu intrebati de ce are buletinul la sat) dar ideea e ca merge.
                        - este posibil insa sa trebuieasca sa apelezi la cineva care se ocupa cu inmatriculari pentru ca pe ei mai rar ii verifica cand fac actele; contractul de vanzare cumparare il faci intre persoana din acte si cea pe care inmatriculezi.

                        Dupa inmatriculare mai faci o identificare la RAR si o treci pe tine...mai dai vreo 200 de lei. Eu zic sa stai pana iti expira prima asigurare (6 luni) si dupa faci transcrierea.
                        Vezi ca taxa se va plati la directia fiscala de care apartine satul respectiv.
                        Last edited by adidc; 10-14-2014, 06:49 AM.
                        E220 cdi W210, 2001

                        E320 W210, 1997
                        C180 W202, 1994
                        W123 200D, 1978 cu inima de W124


                        Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                        Comment


                        • Salut, si eu am fost in sus, cumparat masina dela a doua persoana care nu era trecuta in acte, si nu puteam so transcriu pe mine doar daca imi ofera fiscalul proprietarul din actele masinii.
                          Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
                          Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

                          Comment


                          • Stiu ca asa ar trebui. Tot ce am spus e ca se poate in varianta descrisa de mine. Asta in Timisoara cu inmatriculare pe persoana in comuna Sandra.
                            Mai mult ce sa mai zic?
                            E220 cdi W210, 2001

                            E320 W210, 1997
                            C180 W202, 1994
                            W123 200D, 1978 cu inima de W124


                            Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                            Comment


                            • Originally posted by Jacob View Post
                              Salut, si eu am fost in sus, cumparat masina dela a doua persoana care nu era trecuta in acte, si nu puteam so transcriu pe mine doar daca imi ofera fiscalul proprietarul din actele masinii.
                              Bun , si ce-ai facut pana la urma?
                              @adidc: Pot face treaba asta in mod permanent pentru ca o pot inmatricula pe numele tatalui meu care "s-a retras la sat" ca sa zic asa...Dar cum se face ca Primaria din mediul rural nu vrea fiscal de la vechiul proprietar ca s-o treaca pe rolul celui nou, in speta tatal meu? Omul a intrebat azi si nu vor sa faca asa ceva. In fine, poate reusesc ceva pana la urma fiindca altfel masina este de "ocolit" cu aceasta problema in acte. Eventual pana ce actualul proprietar "isi face curaj" si-i plateste taxa/timbrul de mediu si o trece "cu totul" pe numele sau in carte, talon, etc.
                              Multumesc pentru raspunsuri! Poate mai are cineva vreo idee...

                              Comment


                              • Ce sa zic...eu asa am procedat dar masina era doar la prima inmatriculare dupa ce s-au scos numere rosii pe numele altei persoane. La noi se cere certificat fiscal si in situatia asta si avand in vedere ca masina nu mai avea numere rosii de scos eu am luat-o la pret de "guma turbo". In varianta asta adica inmatriculare pe numele sotiei care are buletin de Sandra nu se mai cere fiscal. De ce nu, asta habar nu am. Eu am mers asa ca sa termin inmatricularea dar diferenta de pret la asigurare e suficient de mare ca dupa 6 luni sa o trec pe mine, pentru ca ea are sub 30 de ani.
                                Intrebarea mea este de ce nu faceti voi un act frumos la notar? Tu pui banii de taxa dar iei cartea si toate actele si cheile si dupa ce omul plateste se trece pe el si apoi pe tine. Banii care se dau in plus pe la RAR ii impartiti sau va negociati voi. Adica daca in rest masina merita, solutii sunt.
                                Sanatate!
                                Last edited by adidc; 10-14-2014, 19:25 PM.
                                E220 cdi W210, 2001

                                E320 W210, 1997
                                C180 W202, 1994
                                W123 200D, 1978 cu inima de W124


                                Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF