Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

placute frana

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Multumesc de raspunsuri, sigur nici la mine su sunt atunci...

    Comment


    • #17
      Senzor placuta la w210

      Acum eu nu mai stiu cum o fi la w210 la voi dar la mine w210 Avantgarde din 98 prefacelift cand am schimbat placutele pe spate am schimbat si senzorul,unul singur,pe partea stanga...pe dreapta nu era cablul specific pentru senzor.

      Comment


      • #18
        Originally posted by cristi_fulger View Post
        Nici la w211 nu am senzori pe placutele spate. Doar pe fata.
        Nu cred ca nu ai...eu am, i-am vazut cu ochii mei

        Comment


        • #19
          La mine nu sunt sigur pentru ca am schimbat placutele si am stat langa baieti. Nici stanga nici dreapta.

          Comment


          • #20
            Salutare, daca se discuta pe tema placutelor, asi avea si eu o intrebare.
            Aseara intorcinduma acasa, deodata sa blocat roata stinga din spate, uitinduma am observat ca placutele sint uzate la maxim, adica freaca fer pe fer.
            E normal sa se blocheze entrieru cind sunt uzate placutele?sa precizez ca numai aici sau uzat la maxim, detin un MB E200 cdi din 2000.

            Comment


            • #21
              Daca placutele ajung sa frece fier pe fier, inseamna ca nu te ocupi cum trebuie de masina.

              Ca sa intelegi ce se intampla acolo, trebuie sa ai idee cum functioneaza un etrier. Retragerea pistoanelor/placutelor la eliberarea pedalei de frana se face exclusiv datorita elasticitatii garniturii de cauciuc tip O-ring de sectiune patrata care se afla in alezajul etrierului.

              Sunt sanse ca dupa atata munca (ca a asistat la uzura cel putin a unui set de placute), garnitura aia sa fii obosit si sa nu-si mai faca treaba, deci pistoanele raman acolo unde au fost impinse cand ai apasat pedala de frana. Si treaba asta se poate intampla indiferent de cat de uzate sunt placutele, daca la etrier nu s-a prea umblat...

              Situatia se poate remedia cu ajutorul unui set de reparatie de etrier, preferabil chiar doua, ca sa rezolvi ambele parti. Binenteles ca trebuie vazut si in ce stare sunt discurile, si daca sunt OK, pui placute noi la intreaga axa si ai rezolvat problema.



              Dragos

              Comment


              • #22
                Pai daca tu schimbi placutele de frana {care sunt vitale la o masina} odata la 100 de ani si nici macar sa le verifici cu privirea, cea ce e foarte simplu ca ai disc de frana nu tambur inseamna ca iti meriti soarta si esti un pericol public pe drum. Iar daca suna muzica mai incet auzeai ca suna fier pe fier de acum o luna. Asta asa ca sa discutam pe tema placutelor.

                Comment

                Working...
                X
                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF