Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mercedes B180 CDI - 2008

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mercedes B180 CDI - 2008

    Salutare!
    Acum o luna am intrat in posesia unui Mercedes B180 CDI -109/110 cai (?!), fabricat in 2008, 115.000 km.
    Am cautat informatii cu privire la acest model (din interior) si am sesizat ca sunt sporadice, prin urmare m-am hotarat "a sparge gheata".
    Inainte am avut o Alfa Romeo Mito, pe care intentionam la un moment dat sa o vand. Am pus, asadar, anunt pe un cunoscut site si se pare ca valabilitatea lui a fost foarte mare. Cand orice urma si dorinta de a vinde-o disparusera, ma trezesc cu un telefon din partea unor domni foarte hotarati. Masina era buna, frumusica, dar existau diverse lucruri care tradau de fapt, un Fiat, din toate punctele de vedere.
    Am cautat cateva zile bune o masina frumusica si cu dotari, ba Mini, ba Beetle, ba Cadillac, ba Fiat 500 (singurul Fiat pe care il (mai) agreez). Nici eu nu stiu cum am ajuns la B-Class. Dar am facut bine.
    Am gasit aceasta masina, la un pret suspect de mic, cu urmatoarele dotari care m-au facut s-o vreau pe loc.

    -cutie automata
    -senzori de toate felurile
    -incalzire in scaune
    -navigatie
    -neagra....... nu am mai avut masina neagra. Iar interiorul crem. Partial piele. Om nom nom!
    -jante foarte dragute

    Are cam tot ce se poate...mai putin interiorul integral din piele.
    Am aflat ulterior povestea masinii: a fost a unei tinere fete care si-a cumparat un Audi de la domnul care mi-a vandut-o, si neavand suficienti bani cash, i-a oferit o anume suma de bani + Mercedesul. Si asa s-a pricopsit domnul cu masina in cauza. Pretul foarte mic la care a vandut-o a completat totusi necesarul lui, asadar, toata lumea vesela si fericita.
    Am primit si anvelope de iarna cu tot cu jante de tabla.
    Am negociat neasteptat de mult la ea.
    Singurul "defect" cu care am luat-o, a fost ca nu functiona A/C-ul. Domnul mi-a zis: "la cat ati negociat, aveti bani sa schimbati de 10 ori radiatorul". Eram convins, asadar, ca el e de vina. Surpriza, lipsea doar freonul. 70 de lei si gata-i.
    Am avut mare noroc sa ma gandesc sa caut acest model si sa gasesc anuntul la o zi de la data publicarii.
    Cu exceptia unei mici bucati de pe scaunul soferului, unde a crapat putin pielea (de asteptat), masina, dpdv estetic, e super. Ar mai fi jantele care au luat ceva borduri, dar din nou, era de asteptat.

    Acum cateva impresii despre masina. Hmm..... e belea! E diferit de tot ce am avut pana acum (Peugeot, Opel, Fiat). Ah, si e foarte mare. Mi se pare enorma.
    Ca o paranteza, am si un Smart ForTwo care imi pare ca are dimensiunile ideale, haha.
    Spatiul interior e .... e! Poate e "wow" si pentru ca am condus masini coupe / mici in ultima vreme, dar in asta chiar sta comod toata lumea.
    La 1.75 si 44 de kg, cu greu imi gasesc pozitia la volan si de fapt, chiar esti cu un cap deasupra celorlalti. In ciuda garzii la sol care nu e foarte mare, masina in sine e destul de inalta. Nu vreau sa stiu cum e in ML ... )
    E a naibii de silentioasa. Si comoda. Nu cred ca am mai avut masina confortabila ca aceasta. Motorul diesel produce placere auditiva iar cutia de viteze functioneaza pe "nesimtite". E departe de cea a Smartului, care asteapta cateva secunde pana o ia din nou din loc in caz ca franez brusc.
    Sistemul audio e la fel de super ca cel de pe Alfa, care era Bose. Iar acesta nu vad sa aiba vreun nume scris mare pe difuzoare.
    Consumul: Alfa consuma 12l in oras, dar avea 155 de cai.
    Media pentru 100 de km parcursi numai in Bucuresti este de 9.7. Nu stiu daca e mult, daca e putin, dar o conduc ca si cum inca as avea 155 de cai sub capota. Deci sunt multumit.
    Probabil am avut noroc, dar as da si mai mult pe aceasta masina. Isi face banii si daca la inceput nu te impresioneaza, cu timpul te vei indragosti de ea.

    Incerc sa uploadez si fotografii, in cazul in care gasesc prin telefon.

  • #2
    Ce am gasit pana acum. De aseara, respectiv, astazi.
    Attached Files

    Comment


    • #3
      Originally posted by papucel View Post
      Am gasit aceasta masina, la un pret suspect de mic
      Salut!

      Halatu' dom'le, halatu'! Cat a fost halatu'?
      proud owner of "Jeanette" - A160 W168, Elegance, 102 hp, anul 2000

      Comment


      • #4
        Pretul din anunt: 7000. Dispus sa dau 6800. Mi s-a parut foarte ok pentru aceasta masina.
        Cat am dat? 6100.

        Comment


        • #5
          44 kg, vorbim de o domnisoara I assume...
          Dumuri bune, uscate si cu sanatate!
          https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

          Comment


          • #6
            Ha-ha! Gresit. Doar un pusti subnutrit. )))
            Multumesc mult! Sa va bucurati si voi de aceste masini minunate! In timpul liber, voi mai citi jurnalele voastre de bord.

            Comment


            • #7
              Salut, ii sta foarte bine pe negru, imi place. Ca fost posesor de B class iti pot spune ca este o masina fasneata, spatioasa si economica la un mers decent. Mie imi consuma in oras 6-7%. Gasesti destule locuri de depozitare in interior, mai ales cele "secrete" din spatele banchetei pe laterale. Sa te plimbe cu placere. Drumuri bune

              Comment

              Working...
              X
              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF