Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

GLK 220cdi 4Matic

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Multumesc de sfaturi smart 33....in mai plec in Spania...poate gasesc pe cineva care se pricepe mai mult....cred ca motorina noastra e de proasta calitate.....in Austria mi-a consumat cu 2 litri mai putin cu motorina de la ei,simpla fara aditivi....

    Comment


    • La un 250 cdi si 4matic nu stiu la ce consum te asteptai .La w212 cu acelasi 250cdi 4 matic am un consum de oras (Bucuresti) 10-17litri% , in schimb pe afara am un 5,7-5,8 max 6% viteze legale.
      Ps : Masina are aproape 2 tone.

      Comment


      • Imi pare rau 250 cdi/4 matic nu inseamna motor de 2.5 ltri.
        Masina are 2143 cmc si 204 cai putere.Vezi link.cu caracteristici GLK 250.
        Nu are voie s-a consume 14 litri in oras.

        Comment


        • Cum am scris mai sus , stiu bine cati cmc are motorul 250cdi , acelasi motor il am si eu dar pe un E class 4matic model 2012.

          Consumul in oras e destul de greu de stabilit , depinde de distanta parcusa , daca mergi sa zicem un 7-8 km si faci opriri dese , motorul consuma mult.
          In afara cat consuma ? Ce jante ai pe masina , la mine diferenta este de 1litru intre rotile de iarna pe 17 si cele de vara pe 18.

          Ps : sper ca nu compari, cu consumul ala "oficial" din datele tehnice.
          Last edited by b97dmt; 03-23-2014, 20:08 PM.

          Comment


          • Am jante pe 19...am auzit ca si asta influenteraza in mica masura consumul de combustibil.
            Afara consuma 8.5 pe autostrada la 140 km/ora.
            Cineva mi-a sugerat s-a verific sonda Lambda......am dat si search pe google si intradevar daca sensorul lambda nu functioneaza in parametri,amestecul de aer si combustibil nu va mai fi acelasi si automat masina va consuma mai mult combustibil.
            Cand ajung acasa(sunt navigator)o s-a merg la cineva s-a verifice si sonda Lambda.
            Deasemeni o s-a pun si jante mai mici...cu toate ca masina arata bestial cu jantele pe 19.Multumesc mult de sfaturi b 97 dmt.....

            Comment


            • Vezi link informatii despre sonde lambda(de la pagina 9 in jos e in engleza)



              Salutari,Cristian

              Comment


              • Buna ziua. Primul post pe clubmercedes, asa ca va rog sa nu ma injurati daca am postat unde nu trebuie.
                Intentionez sa cumpar un GLK 220 CDI 4MATIC 2014, fiind nevoit sa aleg intre doua variante apropiate ca pret dar diferite (nu mult ca dotari).
                Amandoua sunt albe, insa una din ele are pachet AMG exterior/designio la interior cu pachet oglinda, Becker Map Pilot si 4000 km la bord
                A doua este cu pachet basic exterior si fara pachetul de oglinzi, insa cu interiorul sport, doar cu pregatire de Becker Map Pilot si are 0 km. A doua de altfel, este si mai ieftina.
                Acum, stiu ca pachetul AMG se poate pune ulterior, ca navigatia se poate monta daca este facuta preinstalarea, dar pachetul de oglinzi rabatabile electric se poate monta ulterior?
                La fel, avand pachet basic exterior, nu are nici barele longitudinale (foarte utile pentru mine) si ornamentele de crom de pe usi. Acestea se pot monta impreuna cu pachetul AMG?
                Sunt plusuri si minusuri la ambele masini, fapt ce ma face foarte indecis. Voi ce părere aveti?

                Comment


                • Originally posted by stefanmotoi View Post
                  Buna ziua. Primul post pe clubmercedes, asa ca va rog sa nu ma injurati daca am postat unde nu trebuie.
                  Intentionez sa cumpar un GLK 220 CDI 4MATIC 2014, fiind nevoit sa aleg intre doua variante apropiate ca pret dar diferite (nu mult ca dotari).
                  Amandoua sunt albe, insa una din ele are pachet AMG exterior/designio la interior cu pachet oglinda, Becker Map Pilot si 4000 km la bord
                  A doua este cu pachet basic exterior si fara pachetul de oglinzi, insa cu interiorul sport, doar cu pregatire de Becker Map Pilot si are 0 km. A doua de altfel, este si mai ieftina.
                  Acum, stiu ca pachetul AMG se poate pune ulterior, ca navigatia se poate monta daca este facuta preinstalarea, dar pachetul de oglinzi rabatabile electric se poate monta ulterior?
                  La fel, avand pachet basic exterior, nu are nici barele longitudinale (foarte utile pentru mine) si ornamentele de crom de pe usi. Acestea se pot monta impreuna cu pachetul AMG?
                  Sunt plusuri si minusuri la ambele masini, fapt ce ma face foarte indecis. Voi ce părere aveti?
                  XENO este cea mai scumpa optiune pt montaj ulterior. Daca are vreuna, alege cu Xenon
                  http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                  www.mbretrofit.ro

                  Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                  Comment


                  • Amandoua au ILS. Oglinzile rabatabile electric se pot monta ulterior?


                    Sent from my iPhone using Tapatalk

                    Comment


                    • Cea care nu are pachetul oglinda nu are nici pachetul crom. Banuiesc ca si acesta din utma se poate adauga, nu?


                      Sent from my iPhone using Tapatalk

                      Comment


                      • Parerea mea e s-a cumperi masina care are deja instalat tot se iti doresti......daca vrei s-a le pui dupa te va costa mai mult....
                        Si ai mare grija la consumul de combustibil......eu am patit-o.....GLK-ul nu consuma asa cum scrie in cartea tehnica.S-a te astepti la 12-13 in oras si un 8-9 afara la peste 130 km/ora.Eu am un glk 250 din 2010 si nu sunt foarte multumit de el......Parerile sunt impartite........succes

                        Comment


                        • Dvd navigatie

                          Originally posted by smart13 View Post
                          Salut,
                          Nu este nici o problema cu DVD-urile dar eu pentru moment sunt plecat din tara si revin pe 4 Iulie (daca nu este urgenta treaba atunci se rezolva).
                          Aveti cumva si pentru Audio 50 Aps hartile actualizate ( A2048271765) Versiunea 15 2014/2015?
                          Multumesc anticipat

                          Comment


                          • Salut,
                            Revin pe forum dupa mult timp.Va povesteam despre consumul mare de combustibil pe care il are GLK-ul meu 250.Din luna mai m-am mutat in Spania,si am constatat
                            cum consumul de combustibil a coborat de la 12-13 litri/100 km in oras la 9,5 litri/100km fara sa-i fac nimic.Deci cu siguranta calitatea motorinei din Spania este cu mult mai buna fata de cea din Romania si cred ca la pompa in Romania se fura destul de mult...altfel nu-mi explic.
                            Asa ca aveti grija cand faceti plinul de comb. in Romania!!!!!!
                            Am avut in intentie s-a o schimb dar acum o pastrez in continuare.
                            Multa sanatate la toti,
                            Cristian

                            Comment


                            • Salut,
                              Revin pe forum dupa mult timp.Va povesteam despre consumul mare de combustibil pe care il are GLK-ul meu 250.Din luna mai m-am mutat in Spania,si am constatat
                              cum consumul de combustibil a coborat de la 12-13 litri/100 km in oras la 9,5 litri/100km fara sa-i fac nimic.Deci cu siguranta calitatea motorinei din Spania este cu mult mai buna fata de cea din Romania si cred ca la pompa in Romania se fura destul de mult...altfel nu-mi explic.
                              Asa ca aveti grija cand faceti plinul de comb. in Romania!!!!!!
                              Am avut in intentie s-a o schimb dar acum o pastrez in continuare.
                              Multa sanatate la toti,
                              Cristian

                              Comment


                              • Buna ziua,
                                Am un MB GLK din 2013,va rog daca ma puteti lamuri cum se ridica sezutul la canapeaua din spate,sa pot pune o husa.
                                Multumesc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF