Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

C 30 CDI AMG 5l

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Heavy D. View Post
    Concurentii directi ai stelutei noastre, aia cu sediul la München, au trei turbine pe un straight six diesel (N57S), care ajunge astfel la 380CP si vreo 750Nm... Probabil ia vreo 10 litri la suta si sigur mai mult daca-l calci serios, dar tot e bine in conditiile astea... Si vine numai cu cutie automata cu opt trepte
    Dragos
    10% ia doar daca mergi cu 90 km/h in vale si cu vantul din spate. Motorul ala nu e nici pe departe economic la un mers sportiv.

    Comment


    • #17
      Originally posted by ionut_90 View Post
      10% ia doar daca mergi cu 90 km/h in vale si cu vantul din spate. Motorul ala nu e nici pe departe economic la un mers sportiv.
      Sincer acum, iar vorbesti din auzite? Poti oare comenta numai dupa ce cunosti bine subiectul?

      10 consuma pe autostrada la viteze mari, si fara vant sau alte artificii. In Constanta, nu trece de 9. Probat de mine. Iar la mers sportiv, ma refer la viteze mari, consuma aproximativ la fel cu CLS 350 CDI. Chiar mai putin daca incearca CLS-ul sa se tina dupa el. Asta am observat la un drum lung cu cele doua masini.

      Comment


      • #18
        X6 cu motorul ala, in oras la mers sportiv, s-a dus la 30%. In afara orasului ai dreptate, este mai econom, poti sa scoti si 10%.
        In fine, oricum mi se pare o masina inutila pe care nu as da banii. Ca sa simti ca faci economie fata de un X6 M ar trebui sa mergi sute de mii de km cu el.
        X6 3.0d mi s-a parut foarte puturos. Pana am ajuns la 220 cu el, aveam timp sa beau 3 cafele.

        Comment


        • #19
          Originally posted by cutaresku View Post
          Insa nu mai bine face buzunarului un 2 litri turbo benzinar de prin alte curti?
          Corect, oferta exista...

          Originally posted by ionut_90 View Post
          X6 cu motorul ala, in oras la mers sportiv, s-a dus la 30%. In afara orasului ai dreptate, este mai econom, poti sa scoti si 10%.
          Vorbim de mere, trecem la pere si ajungem la concluzia ca bananele sunt verzi.
          Nu mi-o lua in nume de rau, dar vad ca in toate postarile tale spui numai aberatii. Dar vad varsta ta si te inteleg...
          P.s. noi vorbeam de seria 5, care nu trece de 10 consum mediu mers alert.



          Originally posted by ionut_90 View Post
          In fine, oricum mi se pare o masina inutila pe care nu as da banii. Ca sa simti ca faci economie fata de un X6 M ar trebui sa mergi sute de mii de km cu el..
          Iar vorbesti prostii. Oare chiar asa de greu e sa gandesti un pic? Masina inutila? Din ce punct de vedere? Pai versiunea diesel M consuma de doua ori mai putin carburant la 100km decat versiunea benzina, mai ales in regim sportiv. Compari setea de carburant al unui V8 cu consumul unui diesel? NO COMMENT....


          Originally posted by ionut_90 View Post
          X6 3.0d mi s-a parut foarte puturos. Pana am ajuns la 220 cu el, aveam timp sa beau 3 cafele.
          Nu ai tras si un pui de somn?

          Comment


          • #20
            Originally posted by 300zxtt View Post
            Vorbim de mere, trecem la pere si ajungem la concluzia ca bananele sunt verzi.
            Nu mi-o lua in nume de rau, dar vad ca in toate postarile tale spui numai aberatii. Dar vad varsta ta si te inteleg...
            Aberatii spui tu prietene. Daca vrei sa te si creada cineva, vino cu dovezi (dar solide, nu apa de ploaie).
            Arunca un ochi la videoclipul asta: http://www.youtube.com/watch?v=7CWXSiqoFBY
            Originally posted by 300zxtt View Post
            P.s. noi vorbeam de seria 5, care nu trece de 10 consum mediu mers alert.
            Era vorba de motorul 3.0d cu trei turbine.



            Originally posted by 300zxtt View Post
            Iar vorbesti prostii. Oare chiar asa de greu e sa gandesti un pic? Masina inutila? Din ce punct de vedere? Pai versiunea diesel M consuma de doua ori mai putin carburant la 100km decat versiunea benzina, mai ales in regim sportiv. Compari setea de carburant al unui V8 cu consumul unui diesel? NO COMMENT....
            Eu nu-i vad utilitatea, si exact asa cum am scris mai sus (imi pare rau ca trebuie sa repet, dar vad ca unora trebuie sa le spui de mai multe ori ca sa priceapa odata), pentru mine este o masina INUTILA. Nu-mi plac SUV-urile, cu atat mai putin X6.

            Originally posted by 300zxtt View Post
            Nu ai tras si un pui de somn?
            Am tras, chiar mai multe ))

            Comment

            Working...
            X
            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF