Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Taxa timbru de mediu - masini deja inscrise in Ro

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Taxa timbru de mediu - masini deja inscrise in Ro

    Demult caut un Mercedes W123 in conditii bune, sa-l achizitonez si sa-l pun la punct. Am gasit unul undeva la 1800 de euro, e 200d, exact ceea ce caut.Masina este inscria in Romania inainte de 2007, deci dupa legea data de actuala guvernare trebuie platita taxa de timbru de mediu, care se ridica la aprox. 1300 de euro. Cum de acesti bani nu dispun, am incercat sa vad care e posibilitatea sa o transcriu fara a plati aceasta aberanta taxa. O varianta era sa fac acel partaj....nu am gasit notar in Timisoara sa faca asa ceva, e legal au zis dar nu vor sa faca. Ma simt consternat, e un serviciu monopolizat, adica doar notarii il pot face si imi este refuzat fara un raspuns clar de ce. O alta varianta ar fi sa atac in contencios taxa dupa ce o platesc, dar nu dispun de banii necesar platii sau dau in judecata inainte de a o plati. Nu am gasit avocat sa-mi faca asta.....am umblat la cativa....nu se baga, sau imi explica de ce nu se poate....Este ceva mai rau decat intr-o dictatura ce ni se intampla. In 2008 am cumparat un mb W201 din Germania, pe care il am si acum, a durat 6 luni pana mi-au recunoscut la RAR ca este Euro 2, am fost din nou intr-o situatie de acest gen....practic persecutat in propria tara. Imi este luat un drept, acela de proprietate.....si nu pot face nimic.
    Rog pe cine s-a mai intalnit cu o situatie asemanatoare sa-mi dea o idee. Aceasta taxa aberanta nu o voi plati. Asta e clar.

  • #2
    Sunt dispus sa fac orice demers legal pentru a scapa de aceasta taxa exorbitanta si aberanta..... Dupa atatia ani de "democratie" m-am saturat sa traiesc cu pumnul in gura. Suntem si in UE, vreau ca drepturile sa-mi fie respectate.

    Comment


    • #3
      Salutare, in ceea ce priveste partajul pentru a nu plati taxa, se poate doar la masinile aduse acuma recent din afara tarii si sa nu fi fost inmatriculate la noi in tara niciodata.
      La o masina deja inscrisa la noi inainte de 2007, nu stiu daca exista o varianta de a o transcrie pe alt proprietar fara plata taxei.
      Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
      Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

      Comment


      • #4
        Fa o procura cu proprietarul si mergi pe numele lui. Altfel nu vad cum ai inmatricula-o pe numele tau. Imi pare rau...asta-i Romanica...

        Comment


        • #5
          Nu exista alta varianta? Omul vrea sa dea masina si sa o scoata de pe numele sau ....deci nu merge

          Comment


          • #6
            Originally posted by raduburcea View Post
            Nu exista alta varianta? Omul vrea sa dea masina si sa o scoata de pe numele sau ....deci nu merge
            Si nu te poate intelege ca nu detii suma necesara transferului de proprietate? Faceti act de vanzare-cumparare si o procura.Prin procura si act omu' se degreveaza de toate neplacerile pe care i le poti cauza.

            Comment


            • #7
              Originally posted by raduburcea View Post
              Nu exista alta varianta? Omul vrea sa dea masina si sa o scoata de pe numele sau ....deci nu merge
              Ba exista, faci matale' un contract de vanzare cumparare intre tine si proprietarul masinii, apoi el cu acest contract merge la primaria de unde apartine si isi scoate fiscalul precum ca vinde masina..din momentul ala proprietarul nu mai plateste impozit la masina.
              Mergi la un notar si faci procura cum ca el iti da drept de folosinta pe masina sau mai exista variant sa te treaca in talon ca si conducatorul acelei masini .
              In cazul asta masina nu trebuie radiata ( doar daca nu cumva are numere preferentiale si isi vrea numerele)



              Cu parere de rau alta variant nu cred ca exista...traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.




              stima
              Banii nu aduc fericirea, dar e mai confortabil sa plangi intr-un mercedes decat pe o bicicleta...!!!

              Comment


              • #8
                Vanzatorul o scoate de la fisc, cumparatorul o baga pe rol la el, nu se trece nimic in talon la rubrica ''instrainat catre...''. Nu mai mergi la politie. Circuli pana in momentul in care administratia financiara va avea baza de date comuna cu politia. Poti sa faci asigurare pe numele tau (conform contractului de v/c) si ITP cu C.I. in original.
                Last edited by viorelbalmez; 08-01-2013, 14:23 PM.

                Comment


                • #9
                  Luati-o p-asta!

                  DACA VINZI MASINA, TREBUIE SA O DECLARI. VANZATORUL TREBUIE SA O INSCRIE IN 60 DE ZILE.

                  5. Alineatul (4) al articolului 11 se modifică şi va avea următorul cuprins: „(4) În cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, noul proprietar este obligat să solicite autorităţii competente transcrierea transmiterii dreptului de proprietate şi emiterea unui nou certificat de înmatriculare în termen de 60 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului.” 6. La articolul 11, după alineatul (4) se introduc cinci noi alineate, alin.(4)-(4), cu următorul cuprins: „(4) Fostul proprietar are obligaţia de a notifica autorităţii competente, în scris, înstrăinarea vehiculului, în termen de 5 zile lucrătoare de la data transmiterii dreptului de proprietate, urmând ca aceasta să facă menţiunea corespunzătoare în evidenţe şi să înscrie noul proprietar ca utilizator al ve hiculului. (4) Notificarea înstrăinării se face prin declaraţie pe proprie răspundere din care să rezulte datele de identificare ale noului proprietar, însoţită de copia actului translativ de proprietate şi de copia documentului eliberat de organul fiscal al administraţiei publice locale care confirmă radierea de pe rolul fiscal al fostului proprietar. (4) În situaţia în care noul proprietar nu solicită transcrierea transmiterii dreptului de proprietate în termenul prevăzut la alin. (4), operează de drept suspendarea înmatriculării vehiculului. În cazul în care, până la transcriere, intervin transmiteri succesive ale dreptului de proprietate, termenul curge de la data primei transmiteri. (4) De la data efectuării menţiunii prevăzute la alin. (4), la solicitarea instituţiilor interesate cu privire la deţinătorul/utilizatorul vehiculului, autoritatea competentă transmite acestora datele noului proprietar. (4) În cazul contractelor de leasing financiar, comunicarea prevăzută la alin. (4) este efectuată de către societatea de leasing financiar.”

                  https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                  Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                  Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF