Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Rugaminte

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Rugaminte

    Daca este cineva din Bucuresti propietar de R Klasse,amabil,sa ma pot intalnii cu el sa obtin informatii despre masina?(as dori sa cumpar una SH)Multumesc anticipat!

  • #2
    Salut,

    Probabil va trebui sa-i cauti pe cei 5 propietari de R in alta parte, nu pe forum.
    Sunt putine in tara, e mai greu sa-ti faci prieteni.
    Parerea mea este sa mergi la Mercedes la reprezentanta si sa vorbesti cu seful lor de service sa vezi ce parere are.
    Vezi pe forumurile de afara, acolo gasesti mai multe.

    Bafta!

    https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

    Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
    Va rugam sa le schimbati din User Settings.

    Comment


    • #3
      Hmm, doar 5 in toata tara? Alex, ai acces la vreo baza de date a politiei?
      Ee cred ca-s 5 numai in Ploiesti...
      https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

      Comment


      • #4
        Originally posted by cutaresku View Post
        Hmm, doar 5 in toata tara? Alex, ai acces la vreo baza de date a politiei?
        Ee cred ca-s 5 numai in Ploiesti...
        Ei, glumeam, 5 amabili...
        Pe benzworld.org sunt informatii utile.

        https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

        Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
        Va rugam sa le schimbati din User Settings.

        Comment


        • #5
          Mersi baieti, am sa astept sa ma intalnesc cu un propietar,este cel mai relevant asa!
          Daca mergi la reprezentanta sunt ca roboteii, toate sunt bune!

          Comment


          • #6
            Am de trei luni un r care l-am adus din germania. Daca vrei ceva detalii, cu cea mai mare placere

            Comment


            • #7
              Salut,mie R mia facut o parere buna,spatioasa si frumoasa,modelul pe care am lucrat in total vreo 3 zile adica omul a adus-o din State era motor de 3500 benzina,eu i-am montat un panou de comanda clima nou,incalzire in scaunele fata si spate fara scaunele din portbagaj,si xenoane,ce m-a impresionat cel mai mult a fost ca de la telecomanda masini portbagajul se deschidea si se ridica automat la fel si pentru inchidere,o bataie de cap pentru mine a fost ca nu are reglaj de faruri in inaltime sau nu am gasit eu,ma refer pe bord o rotita un potentiometru ceva si nici in meniu la setari.Atat pot spune despre el, daca va mai veni clientul cu alte probleme sau ceva voi posta aici.numai bine.

              Comment


              • #8
                Originally posted by raduw126 View Post
                ,o bataie de cap pentru mine a fost ca nu are reglaj de faruri in inaltime sau nu am gasit eu,ma refer pe bord o rotita un potentiometru ceva si nici in meniu la setari.Atat pot spune despre el, daca va mai veni clientul cu alte probleme sau ceva voi posta aici.numai bine.
                Salut,


                Vei considera ca sunt rautacios, dar mașinile cu xenon din fabrica nu au reglaj la faruri. Își ajusteaza singure poziția.
                Sunt curios: cum ai montat încălzire in scaune?

                Eu am modelul cu 6 locuri si as vrea sa ii mintea locul din mijloc de pe rândul doi de scaune si sa ii schimb volanul cu unul mai gros. Si aici am nevoie de sugestii privind achiziționarea pieselor: de unde, ce se potriveste si/sau ce e recomandat.


                Merci

                Comment

                Working...
                X
                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF