Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Vibratii la viteze de peste 80 km/h

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mer_se280 View Post
    Azi am testat-o...vibratia puternica a disparut...inseamna ca am avansat ceva ...dar inca simt o vibratie asemanatoare in volan dar foarte,foarte putin...chiar nesemnificativ de mic. Inca investighez mai departe ca sa scap si de problema aceasta.

    Toate cele bune.
    Se pare deci ca a avut acelasi efect ca si la mine. Bravo domnu keep on.
    Ex. W126 '83 380SE (300D cobra) saraca era de-a dreptul impaiata
    Ex. W126 '91 500SE automat( 300D w124-92-94) macinata de imense furii interioare si rugina in aceeasi masura.
    W126 '86 300SE automat (Reborn)
    W124 '92 250TD soon on the road

    Comment


    • Originally posted by e-man View Post
      Se pare deci ca a avut acelasi efect ca si la mine. Bravo domnu keep on.
      Da asa este...acuma pot accelera fara nici o grija stiind ca nu mai apare vibratia puternica. Trebuie sa investighez discurile ca par destul de uzate (posibil ca de acolo vin vibratiile mici in volan) dar si aceea vibratie nu in totdeauna este simtita...am observat ca daca dau de o mica denivelare instantaneu simt vibratia...exact cum am mentionat mai sus.


      Investighez mai departe si vedem...

      Toate cele bune.
      Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

      W126 280SE
      W123 280CE
      W126 500SEC
      W220 500L

      'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

      Comment


      • Originally posted by mer_se280 View Post
        Da asa este...acuma pot accelera fara nici o grija stiind ca nu mai apare vibratia puternica. Trebuie sa investighez discurile ca par destul de uzate (posibil ca de acolo vin vibratiile mici in volan) dar si aceea vibratie nu in totdeauna este simtita...am observat ca daca dau de o mica denivelare instantaneu simt vibratia...exact cum am mentionat mai sus.


        Investighez mai departe si vedem...

        Toate cele bune.
        Probabil ar trebui sa vezi ce e si cu amortizoarele si binenteles wishbon-urile pe langa asta nu e o idee rea si o verificare la bucsa basculei unde se prinde de punte, probabil e ceva mai largut pe acolo si transfera din socuri usor spre volan, la fel cum ar trebui verificata bucsa semicasetei.
        Ex. W126 '83 380SE (300D cobra) saraca era de-a dreptul impaiata
        Ex. W126 '91 500SE automat( 300D w124-92-94) macinata de imense furii interioare si rugina in aceeasi masura.
        W126 '86 300SE automat (Reborn)
        W124 '92 250TD soon on the road

        Comment


        • Originally posted by e-man View Post
          Probabil ar trebui sa vezi ce e si cu amortizoarele si binenteles wishbon-urile pe langa asta nu e o idee rea si o verificare la bucsa basculei unde se prinde de punte, probabil e ceva mai largut pe acolo si transfera din socuri usor spre volan, la fel cum ar trebui verificata bucsa semicasetei.
          Nu demult i-am facut o diagnoza...osul de caine (wishbon) pe partea stanga...are joc...e la ultima 100. O sal schimb si o sa vad daca se va schimba ceva.

          Bucsa basculei pareau sa fie ok, bucsa de la semicaseta le-am schimbat.
          Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

          W126 280SE
          W123 280CE
          W126 500SEC
          W220 500L

          'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

          Comment


          • Salut,sunt nou aici,am cumparat un w126 de o saptamana masina e bunicica dar cand rulez in viteza 1 se aude un juruit zic in dreapta spate,in vitezele 2-3 nu se mai aude nimic,si daca ma mai puteti ajuta cu un manual de utilizare scanat sau copiat am cateva butoane care nu stiu la ce se utilizeaza.multumesc

            Comment


            • Originally posted by raduw126 View Post
              Salut,sunt nou aici,am cumparat un w126 de o saptamana masina e bunicica dar cand rulez in viteza 1 se aude un juruit zic in dreapta spate,in vitezele 2-3 nu se mai aude nimic,si daca ma mai puteti ajuta cu un manual de utilizare scanat sau copiat am cateva butoane care nu stiu la ce se utilizeaza.multumesc
              Salut. Fa un topic de prezentare cu masina si sa vedem si ce butoane nu stii...
              W123 280E Blue Green Metallic

              W126 280SE Champagne Metallic
              W126 280SE Black Blue Metallic
              W126 500SE Lapis Blue Metallic
              W126 500SE Midnight Dark Blue

              W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
              W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

              Comment


              • Originally posted by tumar View Post
                Feri, daca tot ai schimbat cele 4 bucsi la bara de torsiumne fata, vezi ca mai sunt doua. Verifica si starea celor doua
                Da Marius, le-am verificat si au fost comandate cu unele noi, deoarece erau foarte uzate.


                Iata cateva poze cu bucsile de la bara de torsiune...dupa ce am schimbat bucsile vibratia a disparut in totalitate!
                Attached Files
                Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                W126 280SE
                W123 280CE
                W126 500SEC
                W220 500L

                'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                Comment


                • salut,

                  Am si eu aceeasi problema cu 126-ele meu..exact la fel. Au aparut simptomele astea cu cateva luni in urma si de atunci ma tot dispera treaba.. am banuit bucsele de la "torsion bar". Stiu ca si bara de directie pe stanga si dreapta is varza de mult, dar nu astea erau cauza pt. ca vibratiile au inceput de cateva luni si capetii barile de directie erau duse de mult. o sa incep sa diagnostichez problema cand am timp liber.
                  Andrei


                  '84 300D Turbo (cobra)
                  '84 300SD Turbo (anthrazitgrau metallic)
                  '88 Ram50 2.0L 5spd. (project)


                  ...over 15 cars before these but those are history

                  Comment


                  • Originally posted by mer_se280 View Post
                    Da Marius, le-am verificat si au fost comandate cu unele noi, deoarece erau foarte uzate.

                    Iata cateva poze cu bucsile de la bara de torsiune...dupa ce am schimbat bucsile vibratia a disparut in totalitate!
                    Cat te-a costat setul? Imi place pt. ca e complect kit'ul. eu am gasit aici local de unde cumpar eu piese de obicei, dar numai bucsele separat cam la $6 bucata
                    Spune-mi te rog de unde ai cumparat kit'ul? Mersi
                    Andrei


                    '84 300D Turbo (cobra)
                    '84 300SD Turbo (anthrazitgrau metallic)
                    '88 Ram50 2.0L 5spd. (project)


                    ...over 15 cars before these but those are history

                    Comment


                    • Originally posted by ikeepzitclean View Post
                      Cat te-a costat setul? Imi place pt. ca e complect kit'ul. eu am gasit aici local de unde cumpar eu piese de obicei, dar numai bucsele separat cam la $6 bucata
                      Spune-mi te rog de unde ai cumparat kit'ul? Mersi
                      Aproximativ:

                      A126 323 01 85 - 12,60 Euro / buc
                      A126 323 01 40 - 8,00 Euro / buc
                      N910113012003 - 1,20 Euro / buc

                      Si au le-am comandat de la mine din oras. Exista un magazin cu piese auto care imi aduc piese OEM la comanda!

                      Cu stima!
                      Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                      W126 280SE
                      W123 280CE
                      W126 500SEC
                      W220 500L

                      'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                      Comment


                      • Originally posted by mer_se280 View Post
                        Aproximativ:

                        A126 323 01 85 - 12,60 Euro / buc
                        A126 323 01 40 - 8,00 Euro / buc
                        N910113012003 - 1,20 Euro / buc

                        Si au le-am comandat de la mine din oras. Exista un magazin cu piese auto care imi aduc piese OEM la comanda!

                        Cu stima!
                        Multumesc pt. informatii La bracket'urile alea ma refeream ca daca tot schimb mai bine le schimb si pe alea.. Ma gandeam ca poate cumva le-ai cumparat de pe vreun website. Am sa mai caut eu pe-aici local, poate dau de un kit complet
                        Andrei


                        '84 300D Turbo (cobra)
                        '84 300SD Turbo (anthrazitgrau metallic)
                        '88 Ram50 2.0L 5spd. (project)


                        ...over 15 cars before these but those are history

                        Comment


                        • Originally posted by ikeepzitclean View Post
                          Am sa mai caut eu pe-aici local, poate dau de un kit complet
                          Incearca la reprezentanta Mercedes-Benz.
                          Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                          W126 280SE
                          W123 280CE
                          W126 500SEC
                          W220 500L

                          'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                          Comment


                          • Originally posted by mer_se280 View Post
                            Incearca la reprezentanta Mercedes-Benz.
                            Tocmai la aia ma gandeam astazi. Daca nu le gasesc la firma asta locala de unde cumpar piese de obicei atunci merg direct la MB Dealership. In fine, tre' sa-mi fac si timp hah


                            La astea m-am gandit, si sunt si ieftine dar e marca de calitate:

                            **apasa pe poza de pe site'ul lor ca sa se vada poza mare..

                            http://www.bmaparts.com/item.wws?sku...BI&weight=0.39
                            Last edited by ikeepzitclean; 02-23-2013, 21:39 PM.
                            Andrei


                            '84 300D Turbo (cobra)
                            '84 300SD Turbo (anthrazitgrau metallic)
                            '88 Ram50 2.0L 5spd. (project)


                            ...over 15 cars before these but those are history

                            Comment


                            • Originally posted by ikeepzitclean View Post
                              Tocmai la aia ma gandeam astazi. Daca nu le gasesc la firma asta locala de unde cumpar piese de obicei atunci merg direct la MB Dealership. In fine, tre' sa-mi fac si timp hah

                              Teoretic daca ce-i de la firma locala sunt seriosi, atunci dute cu codul OEM la ei si ar trebui sa iti aduca piesa pe care o doresti...chiar daca nu iti pot aduce pe OEM atunci pe aftremarket cu siguranta!





                              Originally posted by ikeepzitclean View Post
                              La astea m-am gandit, si sunt si ieftine dar e marca de calitate:

                              **apasa pe poza de pe site'ul lor ca sa se vada poza mare..

                              http://www.bmaparts.com/item.wws?sku...BI&weight=0.39

                              Hmm...nu stiu ce sa zic...unii spun ca Febi nu mai este ce-a fost odata.


                              Bafta in continuare.
                              Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                              W126 280SE
                              W123 280CE
                              W126 500SEC
                              W220 500L

                              'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF