Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat achizitie .......direct de la utilizatori please

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat achizitie .......direct de la utilizatori please

    Ce ziceti merita trecerea de la A classe sh, 2002, la B classe sh cu 2 ani mai tanar?

    sau sa tradez marca si sa trec pe BMW 118, 120, 318,320????

    Ma intereseaza ca sfaturile sa nu tina cont de clasa masinii sau varsta ci de :
    -este mai fiabil B classe decat A classe???
    -piesele sunt mai ieftine sau mai scumpe???
    -consumul la 1,7D pe care-l am este mai mare sau se apropie de B classe, bineinteles 1,8 D???
    -spatiu interior???
    In concluzie merita efortul financiar sau nu?
    Mentionez ca sunt foarte multumit de A classe,langversion, dpdv al fiabilitatii si al pieselor, de aceea n-as vrea sa fac o prostie.
    La piese fata de alte marci m-am convins:
    mi-au spart masina,geamul lateral dreapta fata, luand detectorul.
    La mine 180 lei montaj geam cu manopera, la un megane 380 lei, saracul iau tras si de oglinda si a plesnit parbrizul + 350 lei.
    Parbrizul de megane mai ieftin decat geamul lateral
    Multumesc.

  • #2
    Eu nu am clasa B ci clasa A - a doua generatie. Din punct de vedere tehnic, clasa B este identica cu clasa A si este destul de simpla. Puntea spate este robusta, puntea fata este simpla, motoarele sunt... motoare iar spatiul interior este enorm. Pe siteul Mercedes Romania, la toate modelele exista sectiunea Date Tehnice unde apar dimensiunile interioare. Eu am ramas uimit cand am vazut ca pana si clasa A era mai spatioasa decat vechea generatie a clasei C.

    Si mie mi-a placut clasa B dar am ales A-ul pentru ca am vrut coupe si in plus, diferenta de pret intre A si B la aceeasi motorizare mi s-a parut nejustificata.

    Comparativ cu vechea generatie a clasei A nici macat nu se pune problema diferentelor. Pentru o mai buna edificare, mergi linistit la Autoklass - pe splaiul Unirii si faci pe loc un drive test cu clasa B. Cu putina sansa o sa nimeresti chiar B180.

    Cat despre BMW, atat seria 1 cat si 3 sunt inclinate spre sportivitate muuult mai pronuntat decat clasa B. Trebuie sa stii ca pentru confort si eleganta clasa B nu are rival in segmentul ei de piata avand doar un dezavntaj: pretul mare.
    Last edited by pianosso; 07-06-2008, 15:51 PM.
    Unless I'm very much mistaken...

    Comment


    • #3
      Am gasit un B sh, la cca 14500 euro, are cutie automata, nu stiu ce sa zic, merita tiptronic in detrimentul celei manuale?.
      Merita trecerea de la A classe la B classe, numai de dragul anului de fabricatie?

      Comment


      • #4
        haha, mai intrebi??? Ar merita sa treci de la noua clasa A la B daramite de la vechea clasa A!
        Iar cutia automata o face o Bijuterie.
        Unless I'm very much mistaken...

        Comment


        • #5
          Comfirm, cutia automata tiptronik este o splendoare!! Eu am un clasa E tiptronik si sunt super incantat de alegerea facuta! Succes la achizitie!

          Comment


          • #6
            Originally posted by cristi_fulger View Post
            Comfirm, cutia automata tiptronik este o splendoare!! Eu am un clasa E tiptronik si sunt super incantat de alegerea facuta! Succes la achizitie!
            Multumesc.
            M-am lamurit.

            Comment


            • #7
              Achizitie B Class

              Buna dimineata.
              Mi-a picat de deniciunde pe B class. Incerc sa ma dumiresc care din cele 2 modele diesel (180/200 CDI) sa aleg. Cu ce cutie ? Manuala, automata? Cutia automata este de mai multe feluri? cum imi dau seama de care este?
              Doresc daca se poate niste sfaturi de la detinatori de B Class.
              Pentru ca masina va fi taxi undeva in Anglia ma intereseaza cat sunt de fiabile , eventual ,costuri de intretinere, consumul real de combustibil, care ar fi partile slabe ale acestui model?
              Momentan am un passat highline echipat cu tot ce a pus vreodata VW pe acest model ,de care sunt multumit dar parca as vrea o schimbare.
              Multumesc anticipat tuturor.

              Comment

              Working...
              X
              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF