Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cum aflu daca nivelul de ulei e bun?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Sigur nu ma mai las in baza senzorilor. Mai ales acum cand am gasit posibilitatea verificarii uleiului din butoane... Il verific aproape zilnic - dimineata. Oricum mai sigura era joja.

    Comment


    • #17
      O joja pentru w203 am cautat si eu intr-un depozit de piese Mercedes si nu au.Intr-un final s-a potrivit una, de w202, daca imi amintesc bine, oricum stiu ca e lunga rau. Ma rog, nu e exacta, iti arata ca ai uleiul cam cu 5 mm peste maxim, dar ochiometric, poti sa faci o apreciere cu sarma aia. Pentru cutia automata, la fel, nu are, e doar un dop ca si la uleiul de motor, dar din pacate aici nivelul il poti verifica doar la reprezentante si oricum se schimba la fiecare 60 de mii km. Iar daca nu ai pierderi, nici nu-ti faci griji.

      Comment


      • #18
        Multam de sfatul pt joja. Chiar am pe la cine cauta una de w202, dar mai stii ce model era motorul?

        Comment


        • #19
          Nu, habar n-am, tot ce stiu e ca atunci cand verifici nivelul, iti arata cu vreo 5 mm peste maxim (cand ai exact 6,5 litri de ulei in motor). Am vrut sa o las pe masina, dar urechea aia de la joja e mai inalta decat dopul original si nu mai intra in una din prinderi ornamentul de plastic ce vine peste motor , ramane un pic mai ridicat acolo unde e joja.

          Comment


          • #20
            Poti face un semn pe joja in pozitia de maxim-ulei. Iar ca inaltime - poti taia din ea daca e din plastic, sau sa o indoi daca e din tabla(manerul). Oricum e destul de bun sa verifici cu ajutorul comp de bord decat deloc.

            Comment


            • #21
              Originally posted by traianescu View Post
              Treaba cu cantitatea de ulei in litri o consider utila. Daca e sa te iei dupa manual cu secventa unde iti spune nivel ok, iti pot lipsi si 900 de ml si nu zice nici pas.
              .
              Foarte adevarat, am facut si secventa asta.De retunut faptul ca la varianta 2001 trebuie intradevar tinut resetul apasat 30sec, nu se apasa de trei ori.

              Daca nu lucreaza sonda clar ca am luat-o, dar aduc acum alta problema : arata 5.2L dar nu am mesaj in bord. Conform manualului la diferenta de 1L trebuia sa strige la mine.
              Intrebarea este - daca sonda merge (ca masoara) de ce nu scoate mesajul?
              W203 - 2001

              Comment


              • #22
                Pentru Zang

                Nu ai spus ce fel de "C 200 din 2001" ai. C200 CDI sau C200 Kompresor? Daca e vorba de benzinar intra mai putin ulei (nu stiu exact cat dar sigur nu 6,5 litri ca la diesel).

                Comment


                • #23
                  Originally posted by giuglea_dan View Post
                  Nu ai spus ce fel de "C 200 din 2001" ai..
                  Da... ma scuzi. in general cand se pun ghilimele inseamna ca e vorba de un citat si nu prea vad unde am zis "C 200 din 2001"

                  Este vorba de W203 C200 CDI -an 2001.

                  6,5-5,2=1,3

                  1,3>1

                  De aici aparea intrebarea cu scoaterea mesajului.
                  W203 - 2001

                  Comment


                  • #24
                    Legat de problema lipsei jojei de ulei la un C200 cdi W203, motor 611.962, imi poate da cineva care are, dimensiunile jojei? Vreau sa adaptez una de S Klasse dar nu stiu dimensiunile. Ma intereseaza lungimea totala de la capatul jojei pana la opritorul rotund dintre garnitura si inel, apoi lungimea de la varf pana la minim, si lungimea de la varf pana la maxim. Multumesc.
                    Nu poti ingenunchia un popor deprins sa se tarasca.

                    Comment


                    • #25
                      Daca nu afli dimensiunile, lasa-mi in PM seria VIN si am sa ma uit in program.Poate gasesc niste cote.
                      Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
                      https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

                      Comment


                      • #26
                        Am si eu EPC si WIS, dar nu am putut gasi decat seria piesei si dimensiunile la care trebuie sa completezi cu ulei in functie de cati milimetri ai ca si nivel pe joja. Nu stiu cum sa ma exprim altfel. In fine, eu am postat aici convins fiind ca nu se potriveste. Aveam impresia ca e prea lunga dar dupa ce am postat am mers sa ii fac totusi proba si culmea... nivelul de ulei pe aceasta joja este fix pe jumatatea gradatiei cu motorul rece. Deci cred ca se potriveste.
                        Multumesc pentru interes, si daca crezi ca te ajuta cu ceva, seria este WDB2030041F058612. Poate ai mai mult noroc pentru cei care vor sa isi confectioneze.
                        Nu poti ingenunchia un popor deprins sa se tarasca.

                        Comment


                        • #27
                          Lasa mailul aici si iti trimit pozele de care ai nevoie ca nu reusesc sa le urc aici.

                          Comment


                          • #28
                            danniel.dumitru@yahoo.com
                            Sar`na mult.
                            Nu poti ingenunchia un popor deprins sa se tarasca.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF