Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

impozit auto

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • impozit auto

    Va rog daca ma poate ajuta careva cu un sfat.
    Am cumparat o masina de la un cetatean roman asta iarna, am intocmit contract de vanzare cumparare la o firma de specialitate redactat de ei si stampilat acolo in firma. I-am dat banii, mi-a dat masina si actele si ambele chei si sanatate buna. Masina este inmatriculata pe italia pe o persoana pe care nu o cunosc.
    Cel de la care am cumparat eu masina a cumparat si el masina de la altul care la randul sau a cumparat de la cel trecut ca proprietar in acte.
    Cel 2 dinaintea mea au cumparat acum 3 ani masina de la respectivul de apare in acte.

    Acuma pe mine ma suna desi nu imi explic de unde are numaru meu individu asta de apare in acte cum ca vrea ca eu sa i platesc impozit pe ultimii 3 ani ca lui ii blocheaza conturile in italia pt neplata.

    In timp ce masina era la mine a fost la rar pt inspectie, si identificare, a fost la reprezentanta pt reparatii , am actele ei si cheile ambele si contractul de vanzare cumparare pe ea si copia de buletin a celui de la care am luat -o.

    Va intreb daca eu am vreo obligatie fata de tipu asta de apare in acte ?
    Poate sa dea masina furata sa raman eu cumva fara masina ?

    Eu i-am raspuns ca am cumparat masina ca si neinmatriculata si ca e proprietatea mea prin urmare nu avem ce impartii.
    +40758148228 whats app active

    Proud owner of Lady Blue W140.

  • #2
    Este dubioasa treaba cu sunatul primul proprietar, cine te suna este tot Roman? In acte are nume romanesc? Daca o declara furata posibil sa ai ceva probleme dar... dupa 3 ani anunta el furtul? Actul de vanzare-cumparare trebuia facut la notariat Incearca sa-ti inmatriculezi masina dac-ti place sau dezmembreaz-o. Normal nu ai nici-o obligatie la acea persoana. Oblgatia ta este sa o treci pe numele tau in 30 zile de la cumparare, comform legislatiei romane Problema cu sunatul sa nu fie cineva care vrea bani de la tine
    Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
    Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
    Onorez comenzi si in Bucuresti
    Tel. 0736375626 Marian

    Comment


    • #3
      Se pare ca numarul meu il are de la proprietarul dinaintea mea care il cunosc si e din oras cu mine.
      Si mie mi s-ar parea foarte ciudat sa o poata da furata... adica merge la politie zice asa: mi s-a furat masina. Aia incep sa intrebe una alta si el raspunde : poi acum 3 ani, da am dat si actele si cheile si am facut si contract de vanzare cumparare cu hotu.
      Poi o sa rada aia si cu ms-dosu de el ca e penibil.

      Daca cumva minte si zice ca i-a furat-o ieri cu tot cu acte si chei si ma intreaba astia pe mine de sanatate io le dau facturile de la reprezentanta care au luni de zile si alea de rar care au iara luni de zile si nu poti sa le negi ca la rar a fost fotografiata si identificata. Asa ca iar are o problema majora.

      Ar mai fi o intrebare , daca eu vand masina sub aceste 30 zile la altcineva si peste 30 zile ala mi-o vinde mie inapoi atunci ? Si repetam operatiunea la infinit. Legal is sub 30 zile....

      Apropo, toate contractele is la mine, asa ca ar mai fi si 2 martori care atesta ca a vandut masina pt bani, inaintea mea. Parerea mea e ca partea cu datu furat e cam trasa de par.
      +40758148228 whats app active

      Proud owner of Lady Blue W140.

      Comment


      • #4
        Pai tu ai zis ca e inmatriculata la broscari , deci ce treaba ai cu alea 30 de zile ?
        Aia e valabila doar la masinile inregistrate in Ro.


        Nu ma pricep la legi , procese bla bla , dar imi vine in minte un lucru :
        - La o masina din inmatriculata in Ro vanduta si ne transcrisa de noul proprietar , vechiul proprietar (ca sa scape de impozit si amenzile venite pe adresa lui) cere in instanta radierea din circulatie si obligarea noului proprietar sa o inmatriculeze.

        Deci cred ca italianu poate face acelasi lucru, (masina fiind inmatriculata pe numele lui in carte, talon ; la impozit pe numele lui) te da in judecata pentru a o radia de pe numele lui , te cheama in Italia la proces , te pune sa platesti impozitele si taxele restante (alea de zice ca-l executa) si dupa asta tu ramai cu masina radiata, pregatita pentru inmatriculare in Ro sau Bg .

        Deci eu zic sa te interesezi mai bine, pentru ca altfel rasul cu ms-dosul s-ar putea sa devina durere ... hemoroizi gen
        Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

        Comment


        • #5
          Nu stiu ce sa zic, o sa ma interesez la un avocat de treaba asta sa vad ce zice.
          Poi mai e o problema, cum ma da el pe mine in judecata cand el nu are nici un act din partea mea? Ca a vandut altuia nu mie... abia apoi intr-un final masina ajunge la mine.

          Pe mine nu are de ce sa ma cheme in italia ca nici nu ma cunoaste macar.
          Ar putea sa ajunga la mine daca merge pe firul vanzarii pana la mine da atunci tre sa le ceara la aia impozit nu mie pe o perioada cat eu nu am detinut masina.
          Si daca face asta... atunci nu poate sa o mai dea furata.
          De fapt oricum nu o poate da furata ca isi da cu stangu in dreptu. Daca o da furata acum 3 ani cand o vandut-o prima data no sa-l bage nimeni in seama iar daca minte si o da furata sa zicem ieri apare in evidente acum juma de an aproximativ cand a facut identificare si rar pe numele meu. Vin aia la mine , eu le dau contractele si pica el de prost mincinos.

          O sa vad ce imi zice un avocat da parerea mea e ca nu prea are multe variante...
          +40758148228 whats app active

          Proud owner of Lady Blue W140.

          Comment


          • #6
            Acum nu stiu cum sunt legile in Italia dar la noi sunt f. simple. Cand vinzi o masina, vechiul proprietar primeste un act cu care se duce le sectia financiara si o radiaza fiscal ca ulterior noul proprietar sa o inscrie fiscal la financiar. Daca si acest lucru nu este facut politia nu-ti inmatriculeaza masina. Parerea mea este ca Proprietarul din acte nu a facut radierea fiscala a masinii si deci tu nu poti face inscrierea ei, ca urmare toate ponoasele le trage propritarul din acte + ca nu a anuntat vanzarea masinii in termen. Tu acum te poti folosi de masina si nu cred ca ai vreun stres cu plata impozitelor din urma. Ce poti tu face este sa-i trimit o copie a actelor care le detii pe masina si sa-si plateasca impozitul cum o stii si sa-ti trimeata radierea fiscala, sub pretextul ca tu esti noul proprietar dupa lungi vanzari si ca vrei sa intrii in legalitate. Eu te sfatuesc sa incerci sa vorbesti cu respectivul si sa o rezolvi amiabil. SUCCES
            Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
            Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
            Onorez comenzi si in Bucuresti
            Tel. 0736375626 Marian

            Comment


            • #7
              Am vb cu tipu, vrea sa-i platesc eu impozitul pe 3 ani in urma si doar atat. Inca mai e si ofticat ca e neplatit ca parca eu as fi de vina pt asta. Mi-a zis ca o da furata si cam atat. I-am raspuns ca nu ai decat, eu am toate actele si cheile si masina si contractul prin care ai vandut-o si 2 martori la care ai vandut inaintea mea. Plus factura de la rar de la indentificare pe mine, asa ca du-te tu la .... si da-o furata, si vedem cine va avea de suferit.

              Inmatricularile romanesti nu imi cer radiere din italia doar actele asa ca nu-mi pasa daca a radiat de acolo sau nu. Daca o vreau pe ro o pot inmatricula oricand dar momentan e bine asa cum e.

              Avocatu mi-a zis ca sa o las asa pana oi castiga procesu pt inmaticulare fara taxa. Si de individ sa nu imi bat capu ca e vina lui ca nu a radiat la vanzare.
              +40758148228 whats app active

              Proud owner of Lady Blue W140.

              Comment


              • #8
                In cazul asta stai fara grija, respectivul vrea sa scoata niste bani de la tine, civilizat este sa-i trimiti banii de impozit de cand ai intrat in posesia masinii intr-un plic cu o copie xerox a actului de vanzare-cumparae. in felul asta arati ca esti domn cu el. Cu toate ca "domnia" este perceputa de altii cu "prostia" Dar daca este nesimtit dai TEAPA.
                Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
                Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
                Onorez comenzi si in Bucuresti
                Tel. 0736375626 Marian

                Comment


                • #9
                  Era obligatia italianului sau ce dracu e el ca in momentul in care a vandut masina sa solicite el radierea de la finantele italiene, deci nu e problema ta. Plus ca declararea ca furata nu e ok tot pentru el,iti spun si de ce. Daca el o da furata acum, deci dupa ce a vandut-o, va avea belele mari garantat si cu politia si cu procurorii italieni, deoarece intra in conflict cu cei de la asigurari, ca asta ar fi frauda. Eu zic sa te calmezi, pune-i numere rosii si demareaza plangerea prealabila si dupa aia cererea la instanta.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF