Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cum se schimba telescopul de pe spate ?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum se schimba telescopul de pe spate ?

    Salutare din nou!!
    Am o mica problema cu schimbatul telesscopului ,dreapta spate ...nu avem acces la suruburi ( fara sa dam jos bratul superior ce este prins de caroserie! pt. ca se rupe surubul ruginit,...spune mecanicul.
    Daca stiti cumva o alta varianta de demontare a telescopului...e bine venita :-) ms.

  • #2
    Salut!
    Eu am schimbat amortizoarele singurel. Doar surubul superior e mai dificil de "accesat", dar cu putina ingeniozitate se poate. Surubul parca este de 10, deci piulita hexagon de 17. Foloseste o cheie fixa de 17 foarte subtie( eventual polizeaz-o) doar pentru a tine contra pe piulita ascunsa. Pentru a pozitiona piulita inapoi cositoreste de ea o sarma mai solida.
    La dreapta mi sa parut mai usor de schimbat ... pe stanga spatiul e si mai mic.
    Totusi, iti spun eu ca se poate. Deschide si linkul urmator: http://www.aclassinfo.co.uk/mypage.20a.htm
    Bafta multa!
    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

    Comment


    • #3
      Da e mai complicat,mecanicul vrea sa scape mai usor,dar cu rabdare se poate si eu le-am schimbat.Prima data trebuie sa dai acele aparatori din plastic situate la roata,sunt niste suruburi si nituri din plastic parca,si ai acces la cap surub,dar daca e ruginit o sa se invarta surubul cu tot,trebuie se bagi pe sub masina o cheie fixa de 17f subtire si sa tii contra,eventual da cu spray degripant,eu am dat cu wd40.

      Comment


      • #4
        Merge si fara sa dai carenajele jos.
        Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

        Comment


        • #5
          Asa an dat si eu foarte usor!!!
          diagnoza reparatii mb dezmembrari auto

          Comment


          • #6
            Multumesc colegii !! Pana la urma un alt mecanic a reusit dar nu mi-a spus cum l-a dat jos.La mine pe partea dreapta e mai mica spatiu...mersi oricum pt.ajutor

            Comment


            • #7
              Salut!
              Intalnesti multe tipuri de oameni(mecanici)... unii comozi, ce vor sa castige mult si usor, si altii subtiri la obraz si cu mult respect pentru client si in special pentru meseria ce o practica.
              Bafta multa in continuare!
              Scuze pentru tenta usor OFF.
              Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

              Comment


              • #8
                salut poate sa imi spuna cineva cum sa verific telescoapele de spate de la mb a 140?
                e vreo metoda anume ? si se poate schimba doar un telescop sau trebuie schimbate ambele
                scuze daca sunt off topic

                Comment


                • #9
                  Amortizorul dupa comprimare trebuie sa ramana asa , destinderea pe masina este facuta de catre arc , daca se destinde singur este defect.În primul rând, se va apăsa caroseria în scopul de a comprima suspensia. În momentul în care această forţă de apăsare încetează, suspensia trebuie să reducă maşina la poziţia iniţială fără ca aceasta să oscileze mai mult de o singură dată.Daca oscileaza mai mult ridica semn de intrebare.Bafta.

                  Comment


                  • #10
                    Total gresit! Amortizorul , daca este bun/nou revine singur, incet, in pozitia "destins". Arcul sustine greutatea masinii iar amortizorul preia socurile si elimina balansul sus/jos dat de comprimarea /decomprimarea arcului sub greutatea masinii. Eu mi-am cumparat/schimbat amortizoarele si nu cred ca erau defecte... de noi.
                    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                    Comment


                    • #11
                      multumesc de raspuns ,cam la ce pret ajunge un set de telescoape de spate decente

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Sorin1978 View Post
                        salut poate sa imi spuna cineva cum sa verific telescoapele de spate de la mb a 140?
                        e vreo metoda anume ? si se poate schimba doar un telescop sau trebuie schimbate ambele
                        scuze daca sunt off topic
                        Cea mai simpla metoda de verificare e urmatoarea:
                        1) verificare vizuala- verifici daca amortizorul a curs(pete de ulei pe amortizor)
                        2) deschizi portbagajul si faci balans sus/jos apasand cu mainile pe margine. Nu trebuie sa existe mai mult de doua curse sus/jos. Lucrul asta il poti observa si trecand peste denivelarile pentru reducerea vitezei de la trecerea de pietoni, cu ceva greutate pe spate.
                        Da! Se poate schimba si doar un amortizor, dar cel mai bine este sa le pui pereche.
                        Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF