Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce consum are Mercedes-ul vostru?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Indicațiile din bord sunt eronate atunci când motorul nu merge în parametrii. De exemplu eu aveam probleme cu fumul negru, și nu știam de ce (până la urmă am rezolvat cu o curățare EGR și etanșat mai bine un furtun).

    În perioada când scotea fum, am făcut un drum de Elveția, și la întoarcere, bordul indica cât vedeți în pozele de mai jos. Real, consumul a fost 4.9l/100km, care oricum e exagerat de mic pentru un motor 2.7 și automată, dar având în vedere că am mers numai cu pilotul la 105km/h (e foarte frustrant să mergi așa pe autostradă, o idee mai repede ca tirurile).

    Tot la categoria cel mai bun consum, am mai făcut un drum de Timișoara - Praga, dus-întors cu 5.14l/100km. Cu 4 persoane în mașină și bagaj lejer, mers pe pilot la 110 - 130km.

    Eu la drumuri lungi prefer să-mi calculez consumul singur, în funcție de câți litri mai am în rezervor. Că după calculator nu mă pot lua, mai sunt zile în care îmi indică consum de 6, și de fapt ia 7.5.
    Attached Files
    ...

    Comment


    • Ce diferente 6-7,5. Mie Cobra 250 aut. imi rade 23-27%.
      BENZ G, altceva ce ?

      Comment


      • Originally posted by STEFAN V8 View Post
        Ce diferente 6-7,5. Mie Cobra 250 aut. imi rade 23-27%.
        Nici nu ma mir, la stilul tau de condus!
        CJ-20-AMN.

        Comment


        • Originally posted by STEFAN V8 View Post
          Ce diferente 6-7,5.
          Diferenta e acolo din cauza ca motorul nu mergea in parametrii. Si acum mai am mici pierderi de aer pe la aeropaleti (deja ma pregatesc sufleteste sa schimb iar galeria) si cred ca mai pierd putere si din cauza catalizatorului (s-ar putea sa fie infundat).

          De exemplu de cand am rezolvat faza cu fumul diferenta nu mai e asa mare, insa tot mai e. Cand nu mergea galeria (acum 2 ani), imi indica 5.5 si consuma si 8 daca ma dadeam la ea, acum diferenta a scazut la jumate sau chiar mai putin.

          Concluzia ar fi, ca daca in bord nu indica bine, atunci e foarte posibil ca motorul sa nu mearga in parametrii optimi (injectoare, pierderi presiune aer, evacuare infundata etc).
          Last edited by Luxian; 12-19-2011, 18:38 PM.
          ...

          Comment


          • Originally posted by mircea600sel View Post
            Sincer eu il cred ca i-a aratat computerul atata.Asta nu inseamna ca atata consuma masina.

            Eu am avut un 270cdi si m-am suparat odata si am mers cu 4 oameni+bagaje in a 6-a sub 120km/h.Uite ce am reusit.Daca un 270cdi a aratat 4,9 de ce nu ar arata un 220cdi 4,4?
            La tine e ultracredibil, pentru 130km un consum mediu, mers cum spui tu. Dar, la ce zicea omul mai sus, consum 5% la un drum de 4000 Km e chiar incredibil, eu daca as lucra la mercedes l-as premia

            Comment


            • pentru mine iarna mediu era intre 11,5 -14,5 litru la 100 km, astea am calculat in asa fel ca tot timp am facut plin,
              masina este cu cauciuc de marime 16 si cu cuie
              model 1999 , 2400 in V6 merita toti bani

              Comment


              • Consum W203

                Am reușit ( la un w203 c200cdi ) să reduc consumul pâna la 3.9 / 100 sau chiar 3,803032012(004).jpg

                03032012(009).jpg

                03032012(010).jpg
                Iubitor de Mercedes

                Comment


                • w210 , motor 5 cilindrii linie 2497 cm3 fara turbo , 113 cai.
                  -consum vara extern - 4.8 % ( testat la un drum baia mare-cluj) mers cam pe la 90-100
                  -cosum vara cu rulota remorcata de 1.2 tone ( testat pana la mare medie ) - 7 % , viteza maxim 100.
                  -consum oras asta iarna - vreo 10%
                  +40758148228 whats app active

                  Proud owner of Lady Blue W140.

                  Comment


                  • Cobra, 240D, 1982, 90/100 km/h la drum lung - 6.5

                    Comment


                    • W201 2,3 16v
                      La drum lung(autostrada) 7-8 la 100 km(130-150 km/ora).
                      In Romania la drum lung 8-9 la 100 km.
                      In oras cam 15 la 100 km.

                      Comment


                      • w203 C180 2000 cmc

                        in oras
                        - 12-15 mers aproximativ normal
                        - 10-11 - in traficul de duminica

                        in afara
                        - 7% pe pilot automat la 100 km/h mers f f constant cu 60km/h in localitati, tot pe pilot automat.
                        - 8% daca nu depasesc 130 km/h

                        Din toate astea inseamna ca trebuie sa imi pun GPL, pt ca bag benzina de 1200 lei pe luna ...

                        Comment


                        • W126 cu motor de 2.5D aspirat.
                          Am mai făcut încă un check la consum, metoda plin la plin, cu ocazia unui drum mai lung: Alimentat full la Petrom, făcut 900 km (Tg-Mureş - Valea Oltului - Calafat şi înapoi sunt 860 km, plus ceva loco Calafat), şi la întoarcere au intrat 63 de litri de nafta ... eu zic că nu e rău ...
                          Lord W126 500SE -> 2.5D
                          Lady W123 230C -> 240D
                          W124 -> 200D
                          W208 CLK200 -> 2.0

                          W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                          Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                          Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                          Comment


                          • Originally posted by Levi View Post
                            ...eu zic că nu e rău ...
                            Iti iasa fix 7 litrii la suta de kilometrii...
                            W123 280E Blue Green Metallic

                            W126 280SE Champagne Metallic
                            W126 280SE Black Blue Metallic
                            W126 500SE Lapis Blue Metallic
                            W126 500SE Midnight Dark Blue

                            W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                            W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                            Comment


                            • Originally posted by rendesfiu View Post
                              pentru mine iarna mediu era intre 11,5 -14,5 litru la 100 km, astea am calculat in asa fel ca tot timp am facut plin,
                              masina este cu cauciuc de marime 16 si cu cuie
                              model 1999 , 2400 in V6 merita toti bani
                              Nu prea se merita,decat dpdv al taxelor.Cat despre raportul consum/putere,ai consumul de la orice v6 deci inclusiv cel de la 3,2 l de 224 hp dar ai putere mai mica.Daca tot e sa ai un motor cu un anumit numar de pistoane ALEGE-L PE CEL MAI MARE.Consumurile vor fi sensibil egale.V6-le de 3,5 litri de 272 hp de pe w211 are spre exemplu consum cred chiar putin mai mic.
                              MÃREAȚA COBRA

                              Comment


                              • Originally posted by ionutz_ng View Post
                                Nu prea se merita,decat dpdv al taxelor.Cat despre raportul consum/putere,ai consumul de la orice v6 deci inclusiv cel de la 3,2 l de 224 hp dar ai putere mai mica.Daca tot e sa ai un motor cu un anumit numar de pistoane ALEGE-L PE CEL MAI MARE.Consumurile vor fi sensibil egale.V6-le de 3,5 litri de 272 hp de pe w211 are spre exemplu consum cred chiar putin mai mic.

                                Ai dreptate, uite, la mine consuma tot cam asa, 9-11 afara si 15-16 in oras (Bucuresti), are 2800cmc V6, 204Cp si mai e si 4MATIC.
                                In ce priveste impozitul, nici cu 22 milioane nu e simplu de trait, daramite o mie de euro / an la motorul de 3.2.

                                https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                                Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                                Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF