Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Marime anvelope 19' W140

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Marime anvelope 19' W140

    De curand am achizitionat un set de jante pe 19' ptr. 140 si nu stiu cu ce anvelope sa le incalt.J-ul este 8.5,dar mai vin si distantiere de 20mm si Et-ul 45.
    Acum eu m-am gandit sa pun 245/fata si 255/spate cu balon de 45, sunt ok ?
    Sau poate ma ajuta cineva cu marimea corecta.
    Multumesc.

  • #2
    Vreti sa va schimbati anvelopele pentru a va pregati de noul sezon? Fie pentru vara fie pentru iarna, acest calculator va ajuta sa determinati compatibilitatea intre dimensiunile anvelopelor curente si cele pe care intentionati sa le achizitionati sau daca anvelopele sunt compatibile cu un anumit tip de jante.Acest scenariu determina compatibilitatea intre anvelope cu caracteristici diferite.

    Poti calcula singur.

    Comment


    • #3
      Se pare ca lumea foloseste pe 19 doar marimi diferite fata-spate,adica fata 8.5 si spate 9.5,ambele cu ET43,fara distantiere....Gume fata 255/40 si spate 285/35.Ai de dat o bere .......buna..Parerea mea,sacrifici tot comfortul balenei cu ce pui acolo.Personal am ramas pe 16...

      Comment


      • #4
        ...personal cred ca nu doar confortul ci si aspectul si eu am ramas pe 16

        Comment


        • #5
          Masina asta este de exterior..circul putin cu ea in oras,am avut 235/50r18 cele de 16 raman ptr. iarna.
          Nu mi-ati spus de balonul de 45..ce latime este compatibila cu acest balon.
          De calculat echivalentul de la 16-19 am gasit..dar ce ma intereseaza e daca nu ating in aripi..245/45 e ok dupa calculator.
          Last edited by paryzyanu; 03-28-2012, 11:55 AM.

          Comment


          • #6
            Scrie dimensiunile originale ce le ai in talon
            Ca sa putem calcula.
            Mercedes-Benz E220C 124 automatic '94
            Mercedes-Benz 230C 123 automatic '78
            Mercedes-Benz SL320 129 automatic '96
            Mercedes-Benz E200C 124 automatic '95

            Comment


            • #7
              In talon este 235/60 r16..am zis ca a pus cineva pe 19' vreo marime anume si cum se comporta la drum.

              Comment


              • #8
                Variantele pentru a nu indica eronat peste 1%,vitezometru sunt:
                265/40/19
                235/45/19
                255/40/19
                Cea mai indicata pentru Romania ar fii 235/45/19
                Si inca ceva cu cat sunt mai late fortezi si servo...
                Last edited by GoguL; 03-28-2012, 19:40 PM.
                Mercedes-Benz E220C 124 automatic '94
                Mercedes-Benz 230C 123 automatic '78
                Mercedes-Benz SL320 129 automatic '96
                Mercedes-Benz E200C 124 automatic '95

                Comment


                • #9
                  Mai pus pe ganduri cu 235fata..pe spate merge ceva mai lat de 235?

                  Comment


                  • #10
                    Va recomand calduros sa lasati dimensiunea din talon , eu am pus 17 in loc de 15 jantele si am regretat. ( pe un w210 ) Mult mai rigid si comportamentul la drum total diferit. Acuma la noua achizitie , tot un mercedes, nu mai pun alte jante mai mari nici batut. Si eu am tot w140 apropo.
                    Mi am comandat michelin crossseason 235 60 r16. O sa revin cu opinie dupa ce fac ceva km cu ele.
                    Last edited by white8snow; 04-14-2018, 10:04 AM.
                    +40758148228 whats app active

                    Proud owner of Lady Blue W140.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF