Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Impozit Vito

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Impozit Vito

    Buna seara la toti iubitorii de MB,in special de Vito....,o intrebare la voi......cat platiti voi impozitul pe Vito?????,al meu e de 2151 cm3,102 CPsi am adresa pe sat(localitate) si platesc in jur de 800 ron/an(e 8+1 locuri),in talon e trecuta autovehicul,conteaza nr.de locuri????,va multumesc anticipat si va multumesc ca ati facut acest forum,foarte multe am invatat de la voi pri forumul acesta,o seara placuta la toata lumea...Alin...

  • #2
    Dacă e trecut ca autovehicul, cam ăsta e impozitul, se ține cont de cilindree.

    Pentru motoarele Mercedes CDI avem cam așa:
    - 2.2 ~ 800 lei
    - 2.7 ~ 1800 lei
    - 3.0 ~ 2000 lei (280cdi & 320cdi - v6)
    - 3.2 ~ 4600 lei

    Dacă era înregistrat ca autoutilitară plăteai o sumă fixă cred.
    ...

    Comment


    • #3
      Intr-adevar, 800 ron este impozitul intre 2001 si 2199 cm3 la un autoturism. Atat platesc si eu pt. un mercedes vito 2148 cm3.

      Comment


      • #4
        La Cisnadie jud. Sibiu 792 Ron. 2148cmc / 8+1 locuri.

        Comment


        • #5
          Nu conteaza numarul de locuri.Conteaza cum e incadrata in talon.
          Daca e de persoane e autoturism , daca e de marfa e autoutilitara.

          Mai departe se calculeaza in functie de capacitatea cilindrica a motorului si de incadrarea localitatii unde e inmatriculata masina, cel mai scump fiind la municipiu si cel mai ieftin la sat dar nu diferente enorme.Cilindreea e cea care face diferenta.In afara de asta impozitele sunt stabilite de administratia fiecarui judet in parte asa ca pot sa difere de la judet la judet in functie de cum considera primarul si prefectul sa stabileasca taxele.

          La un Vito autoutilitara la oras e cam 350 RON iar la autoturism cum au spus si colegii cam 800 RON


          @Luxian - "Dacă era înregistrat ca autoutilitară plăteai o sumă fixă cred."
          Crezi gresit Diferenta e ca fata de autoturisme unde suma per 200 cmc creste in functie de intervalul in care se situeaza capacitatea motorului la autoutilitare acea suma per 200 cmc este fixa indiferent ca ai motor de 1000 cmc sau de 9000 cmc (la Brasov e 30 RON) adica la un motor de Vito autoutilitara de 2300 cmc impozitul este 2300/200=11,5*30= 345 RON iar la cel de 2150 cmc impozitul exte 2150/200=10,75*30=322,5 RON
          Last edited by polishatRO; 01-26-2012, 20:55 PM.

          Comment


          • #6
            Parca in 2010 fomiştii din PDL au dublat ,triplat impozitele pentru M1 cu motor peste 2.0.
            Eu am autoutilitara <3,5t=360 lei si M1 2,2 =780 lei[primul 207D][Sprinter M1]

            Comment


            • #7
              S-ar putea ca acest post sa fie un pic mai lung dar sper sa va ajute, mai jos gasiti un extras din HCL (Suceava) de unde sunt eu privind impozitele si taxale locale si anume cel pe mijloace de transport:

              "ROMÂNIA
              JUDEŢUL SUCEAVA
              CONSILIUL LOCAL AL MUNICIPIULUI
              SUCEAVA
              H O T Ă R Â R E
              privind stabilirea impozitelor şi taxelor locale pe anul 2012
              Consiliul Local al municipiului Suceava;

              CAPITOLUL IV - IMPOZITUL PE MIJLOACE DE TRANSPORT
              – PERSOANE FIZICE/JURIDICE
              Art. 263 alin.(2)

              Tipuri de autovehicule

              NIVELURILE STABILITE PENTRU ANUL FISCAL 2012

              Sumă în lei pentru fiecare grupă de 200 cm³ sau fracţiune din aceasta
              1. Motorete, scutere, motociclete şi autoturisme cu capacitatea cilindrică de până la 1600 cm3 inclusiv 8 Ron/ Grupa
              2. Autoturisme cu capacitatea cilindrică între 1601 cm3 şi 2000 cm3 inclusiv 18 Ron/Grupa
              3. Autoturisme cu capacitatea cilindrică între 2001 cm3 şi 2600 cm3 inclusiv 72 Ron/Grupa
              4. Autoturisme cu capacitatea cilindrică între 2601 cm3 şi 3000 cm3 inclusiv 144 Ron/Grupa
              5. Autoturisme cu capacitatea cilindrică de peste 3.001 cm3 290 Ron/Grupa
              6. Autobuze, autocare, microbuze 24 Ron/Grupa
              7. Alte autovehicule cu masa totală maximă autorizată de până la 12 tone inclusiv 30 Ron/Grupa
              8. Tractoare înmatriculate 18 Ron/Grupa."

              Calculul este relativ simplu se ia capcaitatea cilindrica se imparte la 200 si se inmulteste cu pretul grupei in care te incadrezi.
              Ex. Mercedes Benz V220 - Categorie autoturism (transport persoane)
              Capac. cilindrica 2156 cm3

              Impozit 2012 = (2156/200)*72 = 10,78*72 = 776.16.
              Dupa cum spuneati si voi taxele difera de la primarie la primarie. La Suceava pot fi mai mici si la Iasi mai mari, cred.
              Sper ca v-am luminat, cat de cat.

              Mai jos aveti un link cu anexa respectiva, se regasesc acolo si autoutilitarele.
              http://www.primariasv.ro/portal/suceava/portal.nsf/4C41E354696CE4CF422574A900365B71/$FILE/Anexa_I_2012.pdf
              Last edited by iordan_alin; 01-28-2012, 15:50 PM.

              Comment


              • #8
                La constanta pe 2012 un seat cordoba 1,4 si un vito 108cdi de 2148cm3 impozitul pe tot anul este de 386ron,iar daca platesc pana pe 31 martie am reducere 10% si platesc 347ron.Mentionez ca vito 108cdi este trecut in talon ca autoutilitara si este trecut cu 5+1 locuri.Suma de mai sus este pentru cele doua masini.Nu stiu cat este impozitul pentru seat ca sa-l scad din acea suma sa va zic exact cat am de plata pentru vito.Eu zic ca este o suma OK,nu? Va multumesc pentru timpul acordat.

                Comment

                Working...
                X
                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF