Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Comutator geamuri electrice

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Comutator geamuri electrice

    Buna ziua tuturor, am nevoie de un sfat. Tot patesc o chestie tare ciudata cu "butoanele" de inchidere-deschidere ale geamurilor electrice si nu stiu ce poate fi. Daca stiti, acele butoane au 2 faze, adica, daca apesi o singura data (prima faza), geamul coboara-urca pana ridici degetul de pe buton; daca apesti mai tare (a doua faza), geamul se inchide-deschide complet.
    Problema consta in faptul ca...nu mai functioneaza "a doua faza" la butoane. Stiu ca am mai patit asa de 2 ori cu ele, dar pana la urma si-au revenit singure, dupa aproximativ 2 saptamani. Adevarul este ca acum nu a trecut 1 saptamana nu mai raspunde la comenzi, dar de ce tot patesc chestia asta si cum se poate remedia ?
    http://intretinere-auto.blogspot.com/

    http://www.cureledepiele.ro/ --- cele mai frumoase modele de curele, 100% piele naturala...confectionate manual

  • #2
    Salutare!
    Geamurile trebuie resetate. Cauta aici pe forum. Lucrul acesta s-a discutat in cateva randuri. Te poti documenta si de aici http://www.aclassinfo.co.uk/mypage.63.htm
    Seara faina!
    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

    Comment


    • #3
      Originally posted by virtualBENZ View Post
      Buna ziua tuturor, am nevoie de un sfat. Tot patesc o chestie tare ciudata cu "butoanele" de inchidere-deschidere ale geamurilor electrice si nu stiu ce poate fi. Daca stiti, acele butoane au 2 faze, adica, daca apesi o singura data (prima faza), geamul coboara-urca pana ridici degetul de pe buton; daca apesti mai tare (a doua faza), geamul se inchide-deschide complet.
      Problema consta in faptul ca...nu mai functioneaza "a doua faza" la butoane. Stiu ca am mai patit asa de 2 ori cu ele, dar pana la urma si-au revenit singure, dupa aproximativ 2 saptamani. Adevarul este ca acum nu a trecut 1 saptamana nu mai raspunde la comenzi, dar de ce tot patesc chestia asta si cum se poate remedia ?
      Am avut o problema asemanantoare dupa ce am schimbat macaraua cu motoras cu tot.
      Asa cum a spus si colegul mai sus,trebuie invatat computerul de confort.
      Incearca asa cum zice CL600 aici: http://www.clubmercedes.ro/functiona...ic-t23573.html

      Comment


      • #4
        "L-am invatat" sa-si deschida geamurile . Multumesc pentru raspunsuri.
        O zi buna !
        http://intretinere-auto.blogspot.com/

        http://www.cureledepiele.ro/ --- cele mai frumoase modele de curele, 100% piele naturala...confectionate manual

        Comment


        • #5
          o problema am si eu.numai reusesc sa invat geamurile sa se deschida sau sa se inchida singure....si nici cand inchid usile nu se mai ridica, in cazul in care sunt lasate jos......o solutie?...butoanele?..multumesc
          Unlike Any Other
          The best or nothing

          Comment


          • #6
            Originally posted by razvybb View Post
            o problema am si eu.numai reusesc sa invat geamurile sa se deschida sau sa se inchida singure....si nici cand inchid usile nu se mai ridica, in cazul in care sunt lasate jos......o solutie?...butoanele?..multumesc
            Salutare!
            Probabil trebuie sa setezi geamurile. Poti face in felul urmator: cu geamul complet inchis ti apasat butonul pe prima treapta pana se deschide definitiv ( fara intreruperi) si il mai ti apasat inca 5 secunde. Apoi apesi treapta a doua a butonului inca 5 secunde. La fel se procedeaza pentru directia "in sus ". La mine a functionat.
            Despre partea a doua a thread-ului.... poti fi mai explicit daca te rog ?
            Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

            Comment


            • #7
              scuze de intarziere..am fost plecat din oras..am incercat si solutia ce mi-ai spus laur..si nu merge nici asa..cealalta problema sta in felul urmator..in momentul in care am aachizitionat masina (in urma cu 10.000 de km, acu 4 luni)..inchiderea centralizata (cea din fabrica, pe vacuum)..imi inchidea automat geamurile, in cazul in care ele erau lasate jos..dar de vreo 2 luni nu mai face asta..nici nu miam batut capul cu ea pre mult..dar acu chiar am nevoie de ea..in multe cazuri, ma grabesc si nu apuc sa le inchid..am sa incerc sa merg la un tester sa vedem ce zice, chic, ca pana acu la cate am fost, nu aveam erorare la geamuri...multumesc si drumuri insorite
              Unlike Any Other
              The best or nothing

              Comment


              • #8
                Salut !
                Incearca sa ti apasat butonul de inchidere mai mult timp atunci cand inchizi centralizat si sunt geamuri deschise. Ceva de genul acesta am patit si eu cand, din graba am apasat de doua ori scurt pe deschidere si s-a deschis doar usa soferului. Pana atunci nu cunosteam aspectul asta .
                Bafta!
                Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                Comment


                • #9
                  multumesc..am sa incerc...dar legat de inchidere...am patit ceva ciudat..si nu stiu cum am facut..in mod normal daca inchizi usile din exterior..cel care este inauntru poate sasi deschida usile..cand inchizi din interior, dar de la cheie, la fel poti sa deschizi usile din clanta..reusita mea este ca am inchis usile din interior si nu am mai putut deschide, nici din clanta, nici din butonul de pe consola...doar din cheie..cum se face asta?...
                  Unlike Any Other
                  The best or nothing

                  Comment


                  • #10
                    Cred ca in momentul acela compresorul de aer in lucra.
                    Prima data si eu am avut impresia ca dupa ce incui usile din telecomanda, acestea nu se pot deschide din interior actionand clanta.Asteptand cateva secunde bune sa se opreasca compresorul de la inchidere am putut actiona clanta, si usile s-au deschis.


                    Cum e treaba aia cu geamurile?sa se inchida din telecomanda? Ca nu am stiut pana acum ca e posibil si la buburuza.
                    Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
                    https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

                    Comment


                    • #11
                      ia, uite flavyus...la mine a exixtat cel putin...de la un timp numai merge..(..am vorbit azi cu un electrician si are sa se uite pe sapt viitoare la ea, cica a mai intalnit chestia asta, si sar putea sa fie din motorasele geamurilor..cica ele se incarca cu curent, si doar apoi vor functiona ca la carte..cu memory...vom vedea...
                      Unlike Any Other
                      The best or nothing

                      Comment


                      • #12
                        Salut!
                        Uite cum sta treaba... :
                        Apesi o data pe butonul de deblocare- se deschide usa soferului si se dezactiveaza alarma,
                        Apesi butonul de deblocare de doua ori la interval de max. 5 secunde- se deschid toate usile si se dezactiveaza alarma,
                        Ti apasat butonul de blocare se inchid geamurile si trapa,
                        Ti apasat butonul de deblocare se deschid geamurile.
                        Motorasele geamurilor nu au nici o problema , ar fi de preferat sa nu se umble la ele iar explicatia de genul " tre' sa se incarce cu curent" .... nu e credibila , cel putin pentru mine.
                        Astea sunt cam toate comenzile pe care ar fi trebuit sa le ai pe cheie. Daca totusi nu merge poti incerca o sincronizare a cheii astfel: apesi butonul de deblocare/blocare de doua ori si intr-un interval de cateva secunde (max. 30 ) pui contactul in treapta 2. Mai mult de atat nu am reusit sa descopar. Sper sa te ajute. Bafta!
                        Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                        Comment


                        • #13
                          Cred ca e si in fuctie de echipare, eu nu am alarama.Dar nu are de a face cu alarma(sunt sigur pe chiestia asta).Cred ca este exact ca la passat, vrei optiuni platesti in plus la cumparare, dar defapt este doar programare din calculator, gen: culoare bord,geamuri inchis/deschis din telecomanda...etc..
                          Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
                          https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by flavyus1987 View Post
                            Cred ca e si in fuctie de echipare, eu nu am alarama.Dar nu are de a face cu alarma(sunt sigur pe chiestia asta).Cred ca este exact ca la passat, vrei optiuni platesti in plus la cumparare, dar defapt este doar programare din calculator, gen: culoare bord,geamuri inchis/deschis din telecomanda...etc..
                            Bineanteles ca este in functie de echipare si nu are de-a face inchiderea geamurilor cu alarma. Astea sunt comenzile de pe cheie la unele modele A170 cdi. Nu sunt sigur ca se potrivesc pentru colegul dar nu ne-a spus anul de fabricatie al masinii sale, pentru ca puteam sa dau raspunsul exact pentru modelul sau.
                            Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                            Comment


                            • #15
                              multumesc [pentru raspunsuri...este model din 2004 AL...am fost la electrician...cica trebuie sa mi le programeze dinou din computer...sapt ce vine am sa o bag in service, cel periodic..+ pregatire pentru iarna...antigel, frane, lichid frana, etc...si atunci ii voi face si geamurile..
                              Unlike Any Other
                              The best or nothing

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF