Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Motor 1.7 cdi

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Motor 1.7 cdi

    Dupa cum ati vazut am deschis cateva topicuri noi,dar asta sa datorat faptului ca am avut si cateva probleme,fiind putin dezamagit de A Class-ul meu.
    Masina este din anul 2000 cu motor de 1700cc diesel,dupa reparatiile pe care i le-am facut,plus curatat admisia,masina accelereaza mult mai bine,dar ceea ce ma sacaie putin e faptul ca motorul e cam zgomotos(mai tare ca inainte)sau poate e o iluzie pentru ca am mai condus masina de o luna,am sa urc si un mic filmulet sa se vada.Fiind singurul A Class diesel pe care l-am condus nu pot face o comparatie si de aceea rog pe cei care sunt posesori sau au experimentat un A Class cu motorizare diesel sa isi spuna parerile.

  • #2
    si al meu e cam zgomotos dar merge ok is multumit trecand peste problemele care le-am intalnit
    diagnoza reparatii mb dezmembrari auto

    Comment


    • #3
      Si al meu e zgomotos fata de alte diesel-uri(Vw passat,BMW 330 ) ,mai am un Peugeot Partner 2.0 HDI si fata de peugeot e mult mai silentios .

      Comment


      • #4
        Cred ca si din cauza faptului ca motorul e pozitionat mai ciudat(vine sub masina) la A class,se aude mai tare,celelalte masini sunt din clasa saloon si motorul e pozitionat diferit.Si eu sunt multumit,nu foarte...pe autostrada nu poti sa ii dai prea mult,imi place faza cu scaunele din spate,le dai repede jos,eu am incarcato cu lem,fier etc sa le duc la recycle,plina,luate scaunele din spate si atras bine,la celeasi rotatii aveam cu 5 mile la ora mai putin,dar tinand cont de greutatea care o aveam.
        Voi cam ce consum aveti la ea,eu am facut un calcul,in oras cam 7-7.5 iar pe autostrada in jur de 5-5.5 depinde si ce viteza i dau.

        Comment


        • #5
          Originally posted by ichbin View Post
          Cred ca si din cauza faptului ca motorul e pozitionat mai ciudat(vine sub masina) la A class,se aude mai tare,celelalte masini sunt din clasa saloon si motorul e pozitionat diferit.Si eu sunt multumit,nu foarte...pe autostrada nu poti sa ii dai prea mult,imi place faza cu scaunele din spate,le dai repede jos,eu am incarcato cu lem,fier etc sa le duc la recycle,plina,luate scaunele din spate si atras bine,la celeasi rotatii aveam cu 5 mile la ora mai putin,dar tinand cont de greutatea care o aveam.
          Voi cam ce consum aveti la ea,eu am facut un calcul,in oras cam 7-7.5 iar pe autostrada in jur de 5-5.5 depinde si ce viteza i dau.
          daca la aceeiasi turatie aveai km mai putin la ora e clar ca iti patineaza ambreajul ! ce legatura are daca incarci sau nu masina
          diagnoza reparatii mb dezmembrari auto

          Comment


          • #6
            Originally posted by alexcristian200 View Post
            daca la aceeiasi turatie aveai km mai putin la ora e clar ca iti patineaza ambreajul
            Poate are cutie automată...
            ...

            Comment


            • #7
              E manuala,am facut pe marti o programare la aia care mi-au schimbat discul de ambreaj ca e in garantie inca si sa il verifice.Faza e ca nici cand e goala nu sunt multumit de viteza pe care o am la turatii,3500 rpm,maxim 120 km/h si ma gandesc ca daca vreau sa merg mai repede sa o tin la 4000rpm cred ca e mult si mi-e frica sa nu crape ceva in ea.

              Comment


              • #8
                Marti merg sa desfaca aia si sa se uite exact la ambreiaj,ulei la cutie etc,faza e ca trebuie sa fac si geometria rotilor si am liber luni,daca aia schimba sau fac altceva pe ladiscul de ambreiaj strica cu ceva din aliniament pe care l-as face luni,eu ma gandesc ca nu,dar intreb sa fiu sigur sa nu dau bani de 2 ori.

                Comment


                • #9
                  Nu are nimic la ambreaj,am verificat astazi,in schimb la geometrie era mai nasol,pe puntea fata o diferenta 1.80 stanga si 5.95 dreapta,mi-a aratat ala pe monitor,super tare eram in sala de asteptare serveam o cafea,vine ala la mine sa imi explice,ca verificatul e gratis,daca nu are nimic nu platesti,deschide un televizor si imi arata masina cu toate valorile alea,punte fata,spate si puteam sa vad cum se modificau datele in timp ce umbla la reglaj.

                  Comment


                  • #10
                    si eu la 170 aveam vreo 4mii si ceva de ture is motoare de turatie mare nu mai sunt dieselurile de alta data iar un motor de asta greu il poti ingenunchia doar daca nu-i dai ulei de calitate la timp sau il incalzesti !a facut cineva un record de km. parcursi sa aud pe cineva cu 5-6sute de mii parcursi eu de exemplu cu un renault trafic nou din 2006 in 4 ani am facut 700.000km si am fost super multumit de masina adevarul e ca am facut si marea majoritate durumuri internationale autostrada.....
                    diagnoza reparatii mb dezmembrari auto

                    Comment


                    • #11
                      Faza e ca ma mai grabesc cateodata si nu stiu pana unde sa o urc in turatie.ea are 5000 dar ma gandesc ca daca o tii pe la 4000 e cam mult,la a mea plaja optima de rpm e de la 1600-3800 si cred ca mai mult de 3800 ii cam dau degeaba nu cred ca ar mai accelera mult,dar ma tem sa nu crepe ceva pe la motor.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF