Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Guvernul renunta la taxa de prima inmatriculare!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Guvernul renunta la taxa de prima inmatriculare!

    Guvernul renunta la taxa de prima inmatriculare!

    Printre atatea vesti rele, o raza de speranta isi face aparitia la orizont. Dupa nenumarate calcule, metode si idei (mai putin) geniale, Guvernul a decis ca ar fi cazul sa renunte la mult-hulita taxa de prima inmatriculare. Decizia nu va intra in vigoare chiar in zilele urmatoare, ci pe la mijlocul anului 2012. Asta cel mai devreme.
    110
    Vestea proasta? Taxa de prima inmatriculare nu va disparea definitiv, ci va fi inlocuita cu o taxa anuala, ce urmeaza a fi aplicata tuturor autovehiculelor in functie de nivelul de poluare. Asadar, ne afundam din lac in ocean si ar fi cazul sa invatam cu totii sa-nnotam.


    Aflat la Pitesti, Laszlo Borbely a explicat: "Va fi o taxa mult mai mica, evident, iar atunci vom renunta la taxa de prima inmatriculare si toata lumea va avea acelasi statut, cel care polueaza plateste. Din pacate, toate masinile, chiar daca sunt mai noi, intr-o anumita masura polueaza".




    De asemenea, Ministrul Mediului si Padurilor a declarat ca noua taxa, despre care reamintim ca va fi platita anual de catre toti posesorii de autovehicule, va intra in vigoare cel mai devreme de la jumatatea anului viitor, daca nu de la 1 ianuarie 2013.





    "Am intentia de a introduce, daca e posibil de la jumatatea anului viitor, daca nu, atunci de la 1 ianuarie 2013, o carte verde. Asta inseamna, la fel ca si in alte state, ca trebuie sa te duci in fiecare an la cei care verifica noxele care ies din teava de esapament, ei fac masurarea, iar daca nu mai corespunzi normelor, nu poti sa mai circuli pe drumurile publice, trebuie sa repari masina. In al doilea rand, platesti o taxa in functie de noxe", si-a incheiat pledoaria Borbelyca-fara-frica.

    Sursa : 4tuning.ro
    Attached Files
    Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
    http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
    http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

  • #2
    O alta debitare al unor minti odihnite...

    S-a facut atat tam-tam pe tema ultimei lor nascociri...iar acum o alta idee geniala apare...


    Sunt curios daca odata cu renuntarea la taxa se vor da TOTI banii inapoi celor ce l-au platit incepand cu 2007, avand la baza principiul recent ca odata ce va fi redusa taxa cu 25% cei ce au platit mai mult incepand din 2007 pana in prezent vor primi bani inapoi...

    Dupa cum ziceam si pe celalalt topic...F..k you Romania!
    W123 280E Blue Green Metallic

    W126 280SE Champagne Metallic
    W126 280SE Black Blue Metallic
    W126 500SE Lapis Blue Metallic
    W126 500SE Midnight Dark Blue

    W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
    W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

    Comment


    • #3
      Din brambureala asta nu mai inteleg nimic ( asta cred ca e si scopul politicienilor ) adica daca se pune o taxa anuala, atunci cum ramane cu taxele deja platite? Platim si taxa de poluare, la prima inmatriculare si apoi si taxa anuala? Sau ne dau banii inapoi si platim doar taxa anuala? Si cu masurarea noxelor o sa fim la mana parsivilor de la RAR! Dar dupa cate stiu, sisteme de epurare se gasesc aftermarket si masinile mai vechi pot fi adaptate sa polueze mai putin, dar problema e ca cei de la RAR nu vor accepta asa ceva, ca doar ideea este sa ducem ,,rablele'' la fier vechi si sa cumparam ( preferabil in rate, ca e mai scump ) plastice colorate.

      Comment


      • #4
        Indiferet in ce denumire , forma , etc ... va fi noua taxa , 1000% aceasta se va majora.

        La dracu , v-ati invatat cu masini si nu va mai place mersul pe jos.
        Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

        Comment


        • #5
          Eu personal m-am saturat de aia mi-am si repus masina in vanzare sa-i ia draq de dobitoci nu mai stiu ce sa fac, as tine-o ca mi-e draga de mor, dar ce sa fac daca investesc bani in ea si dupa aia o dau la fier vechi? Am vrut sa dau statul in judecata fara sa platesc taxa lui kkt dar dureaza undeva de la 6 luni la 1 an. CE SA FAC? Ma credeti sau nu ma roade prin interior ca un vierme, am 3 nopti de cand numa la asta ma gandesc, cat draq o sa mai dureze pana se va reglementa ceva in Romania asta.
          Daca ar fi sa sara taxa si sa o inmatriculez e beton ca la RAR sa fim seriosi tot timpul a fost bine cat exista hartia aditionala langa cea originala, toate masinile o sa fie green ) .
          Cu vandutul nu ma grabesc mai pot circula pe bg si daca as sti sigur ca se scoate taxa eu unul nu as mai vinde-o.
          Si una din rezolvari cu taxa asa mai repede ar fi cu o bomba intre toti kkt care ne conduc, a doua nici cu un glont in cap nu le-ar sta rau.

          Comment


          • #6
            Interesant ca in Austria si Germania circula foarte multe W 124 -190 chiar si Bot de cal am vazut mule Opel-uri din 90-96 si in tara noastra imputita de natie de fitosi ce suntem numai cu masini noi euro 4 si 5 putem umbla .E trist dar mi-e rusine ca sunt Roman .Totusi e bine ca ne reprezinta in UE un cioban ,un poet ,un preot si o analfabeta . Sa traiti bine ! Zise-i nea Basei dar s-a gindit Sa traim bine ,caci numa ei o duc bine din numeroasele taxe platite de noi .

            Comment


            • #7
              Dizelistii s au scos,inainte de a pleca la RAR ai bagat 5 litri de untdelemn de la bunica si pa noxe,pentru benzinari sunt niste aditivi care reduc noxele iar pentru toti exista Sfanta Spaga care transforma pe loc orice ARO puturos intr un veritabil euro 5 care merge pe papadii.Se vor transforma statiile RAR in veritabile lacasuri de cult in care cei care vor trece poarta vor face cruci si se vor ruga sa nimereasca pe tura lui nea ,,Gigel,, ca i baiat bun,sa nu care cumva sa i lase catalizatoru taman azi cand e mai mare nevoie e el,sa nu fie supracontrol,etc.Vom asista si la economia de catalizator,romanul care isi va scoate catalizatorul de pe masina dupa ce a luat RAR ul ca sa aiba ce pune si la viitoarea inspectie,va fi bine,va fi frumos,superb,abia astept.....
              Se va schimba puterea in stat,institutiile in ordinea importantei vor fi
              -RAR-ul
              -Presedentia
              -Mass Media
              -etc
              -etc
              Ai grija cum te comporti cu copii tai fiindca ei iti vor alege azilul.

              Comment


              • #8
                ) BUna asta a lui old merc fan,dar la o adica....pe cine mai intereseaza??Nu merita sa ne mai zbatem,oricum saptamana viitoare se schimba din nou taxa,si tot asa.

                Comment


                • #9
                  Ungurul asta nu stie ce vorbeste. La anul sunt alegeri si nu trebe suparat electoratul. In plus sunt sanse foarte mari ca bashinosu asta sa nu mai prinda urmatorul guvern.

                  Comment


                  • #10
                    Tare sunt curios cati dintre cei care va plangeti acum de taxele astea l-ati votat m*&#u asta de presedinte.

                    Pastele mamii lor de jegosi cu taxele si impozitele lor.

                    Imi cer scuze pentru offtopic.

                    sigpic

                    "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF