Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Suport arc roata fata rupt!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Suport arc roata fata rupt!

    Salut nu as fi vrut sa fie nevoie sa postez si eu aici (probleme tehnice) da am patit si eu una buna de tot si am nevoie de un sfat!
    Deci ce sa intamplat : am luat masina lu maicamea un MB A140 din 1999 inculpata din imaginile atasate (pot spune ca am imprumutat/o pentru o ora ca a mea este in service binenteles) si BRUSC in timp ce rulam a inceput sa huruie ceva groasnic de am franato pe loc ca am crezut ca sa gripat motoru sau ceva de genu, insa am vazut ca motoru mere bine la relantiv si problemele sunt la rulare la roti. Am ridicat/o pe cric si ce sa vezi, suportul pe care sta arcul este aproape rupt iar arcul s-a decomprimat si impinge acel suport pe cauciuc de unde si acel huruit puternic. Frumos nu?
    Acuma problema mea este urmatoarea : daca am venit asa vreo 3 km incet de tot se poate intampla ceva mai rau inafara de fapul ca se distruge cauciucul?
    Si cel mai important lucru, cum se schimba acel suport vine cu tot cu brat sau are un sistem separat de prindere independent de restul ansamblului si se poate comanda separat
    Va multumesc ptr rabdare si astept rasp am mare nevoie de unu!
    Attached Files

  • #2
    Am patit acelasi lucru demult la C-ul meu, eu am venit 50 km cu el rupt. Nu te panica.
    Acel suport-flansa care tine arcul vine separat, se sudeaza direct pe caroserie, cel putin asa e la mine. Cred ca asa e si la A class.

    Te costa vreo 2 milioane distractia.
    1994...Mercedes Benz...w202, c180
    Dragoste la prima vedere...

    http://www.clubmercedes.ro/w202-merc...2.html?t=10022

    Comment


    • #3
      Ecel suport de care vorbesti este parte din telescop.Nu se poate schimba decat suportul(flansa) superior care este parte din ansamblul bucsei de pe caroserie.
      Dar in schimb se poate suda.
      Problema de sa rupt este cauzata de faptul ca masina cu siguranta are telescoapele din fabrica si a stat mult pe dreapta(a tinut apa,umezeala si a ruginit,imbatranit, slabit materialul), dupa cum imi dau seama dupa numerele rosii(ai aduso de afara).

      Daca telescopul este bun sudeaza flansa, daca nu schimbal.
      Unul costa ~250lei, dar de recomandat sa le schimbi in pereche(vei avea diferenta la unghiul de fuga altfel)
      Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
      https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

      Comment


      • #4
        merci de sfaturi si informatii. Cred ca o sa schimb ambele telescoape daca nu merge schimbata numai flansa aia .Asta este necazurile vin singure !

        Comment


        • #5
          Am avut si eu problema asta la c`u.Se sudeaza,nu e un capat de tara.
          Ai grija unde o faci,ca nu toti se pricep la operatia asta.
          1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
          2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
          Si o panarama de scuter

          Comment


          • #6
            Pe spate : http://www.aclassinfo.co.uk/mypage.20.htm
            In fata: http://www.aclassinfo.co.uk/mypage.26.htm

            O sa vezi pe fata unde se rupe. Nu cred ca merita sudura decat in cazuri de forta majora.Cred ca mai bine schimbi telescoapele.

            Comment


            • #7
              foarte bune pozele postate. Merci da de ce spui sa schimb telescoapele?
              Am vb la reprezentanta la MB si au spus ca flansa aia pe care se reazama arcul vine separat prinsa pe telescop si ca se poate schimba doar aia costa circa 11 euro o bucata.
              Au spus ca sunt facute din aluminiu cica si de aia se duc, oricum mi se pare o prostie ca o piesa care are un rol atat de important sa fie din aluminiu insa asta este parerea mea probabil ca stiu ei de ce ii asa!
              oricum am comandat piesa (11 euro mi s-a parut rezonabil fata de 300 un telescop )si daca nu am si alte probleme ar trebui sa fie ok.

              Comment


              • #8
                Originally posted by toribogdi View Post
                foarte bune pozele postate. Merci da de ce spui sa schimb telescoapele?
                Am vb la reprezentanta la MB si au spus ca flansa aia pe care se reazama arcul vine separat prinsa pe telescop si ca se poate schimba doar aia costa circa 11 euro o bucata.
                Au spus ca sunt facute din aluminiu cica si de aia se duc, oricum mi se pare o prostie ca o piesa care are un rol atat de important sa fie din aluminiu insa asta este parerea mea probabil ca stiu ei de ce ii asa!
                oricum am comandat piesa (11 euro mi s-a parut rezonabil fata de 300 un telescop )si daca nu am si alte probleme ar trebui sa fie ok.
                Ai comandat-o, nu mai conteaza.
                De ce iti recomandam sa schimbi telescoapele?
                1. manopera este aceeasi, daca nu mai mica (nu se mai schimba flansele, se inlocuieste ansamblul)
                2. prin schimbarea ambelor telescoape se imbunatateste comportamentul in curbe, scade zgomotul la denivelari, garantie mai mare.
                3.de obicei , o sa observi ca in timp se duce mai repede telescopul dreapta (mai multe gropi luate cu partea dreapta)
                4. se schimba radical comportamentul la franare.
                5. uzura uniforma a cauciucurilor.
                6. uzura redusa in bucsi, bucsele de cauciuc vor tine mai mult.

                Nu cred ca este 300 euro un telescop sau poate ma insel eu.


                Oricum este criza si decizia iti apartine.

                Comment


                • #9
                  Daca isi permite le schimba( operatie home made, sau la service) daca nu sudeaza.
                  Indiferent de caz tot trebuie demontat ansamblul.
                  Factorul principal este remuneratia.
                  Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
                  https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

                  Comment


                  • #10
                    300 Ron dar daca schimbi unu trebuie sa il sdchimbi si pe celalalt nu?ca sa lucreze corect ambele deci 600 Ron plus manopera cam mult ptr bugetul meu! asta este

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF